|
شناسه خبر: 5041

با آمدن نجیب میقاتی، لبنان همچنان برای تشکیل دولت به توفیق دست نیافته است؛

بیروت در انتظار دولت واحد

درحالی‌که منابع خبری از دیدار «نجیب میقاتی» و «میشل عون» برای توافق نهایی جهت تشکیل دولت لبنان خبر دادند، معاون رییس پارلمان اعلام کرد که اگر طی روزهای جاری دولت تشکیل نشود، میقاتی استعفا می‌دهد.

روزنامه «صبح نو»- درحالی‌که منابع خبری از دیدار «نجیب میقاتی» و «میشل عون» برای توافق نهایی جهت تشکیل دولت لبنان خبر دادند، معاون رییس پارلمان اعلام کرد که اگر طی روزهای جاری دولت تشکیل نشود، میقاتی استعفا می‌دهد. اما درعین‌حال برخی منابع سیاسی لبنان گزارش دادند که اظهارات خوشبینانه نمی‌تواند کمکی به پیشرفت روند تشکیل کابینه کند؛ به‌ویژه اینکه تماس‌های مستقیم میان نخست‌وزیر مکلف و رییس‌جمهور به حالت تعلیق درآمده است و انگیزه کافی برای ادامه رایزنی‌ها نیست. از طرف دیگر، «ایلی الفرزلی»، معاون رییس پارلمان لبنان اعلام کرد که دولت باید طی هفته جاری تشکیل شود، در غیر این صورت، نجیب میقاتی استعفا خواهد کرد. منابع وابسته به نجیب میقاتی نیز تاکید می‌کنند که او به‌هیچ‌وجه استعفا نخواهد کرد؛ به‌ویژه اینکه رییس‌جمهور نیز طی دو جلسه گذشته به نخست‌وزیر مکلف تاکید کرد که سناریوی استعفا کاملا رد می‌شود، این در حالی است که میشل عون دیروز در سخنانی در کاخ «بعبدا» گفت امیدوار است به‌زودی اتفاقات خوبی در راستای تشکیل دولت لبنان رخ دهد. مدت طولانی است که تشکیل دولت در لبنان همچنان به‌شکل یک راز باقی مانده است؛ به‌طوری‌که مردم با خبر تشکیل دولت می‌خوابند و وقتی بیدار می‌شوند خبری از دولت نیست اما این‌بار تاریخ جدیدی برای رفتن «نجیب میقاتی» به کاخ ریاست‌جمهوری و دیدار با «میشل عون» رییس‌جمهوری لبنان تعیین شده است. دیروز سه‌شنبه «نجیب میقاتی» با فهرست کابینه موردنظر خود به دیدار میشل عون رفت و البته تا لحظه تنظیم این گزارش مشخص نشد که موعد حتمی تشکیل دولت قرار است فرا برسد  یا خیر.

آنگونه که منابع سیاسی لبنان گزارش می‌دهند تا قبل از دیدار نجیب میقاتی با میشل عون تکلیف پرونده وزارت اقتصاد روشن نشد و اگر نجیب میقاتی آن‌گونه که منابع آگاه تایید می‌کنند درخواست خود را برای به دست آوردن وزارت اقتصاد پس نگیرد، مشخص نیست که دیروز سه‌شنبه در دیدار میان نخست‌وزیر مکلف و رییس‌جمهور چه اتفاقی افتاد و این احتمال وجود دارد که اوضاع به‌سمت استعفای نجیب میقاتی پیش برود.هرچند ساعات بحرانی درانتظار پرونده تشکیل دولت لبنان است. برخی منابع آگاه گزارش می‌دهند که مشکل عدم تشکیل دولت مربوط به توزیع پست‌های وزارتی یا بحث «یک‌سوم معطل» نیست؛ بلکه موضوع مربوط به این است که هرگاه توافق درباره ساختار کلی دولت حاصل می‌شود، نخست‌وزیر مکلف درخواست جدیدی را مطرح می‌کند و همه‌چیز به نقطه صفر برمی‌گردد، بر این اساس، مانع اصلی تشکیل کابینه نه مربوط به گروه خاصی در دولت است و نه معرفی وزرای مسیحی، بلکه این چالش به کل دولت برمی‌گردد.

مقامات لبنانی تاکید دارند که نمی‌توانند یک‌سال دیگر بدون دولت بمانند، در این حال در زمینه تلاش‌های خارجی برای تشکیل دولت در لبنان هفته اخیر سید ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهوری ایران طی یک گفت‌وگوی تلفنی با «امانوئل مکرون»، رییس‌جمهوری فرانسه درباره پرونده سیاسی لبنان، حمایت جمهوری اسلامی ایران را از تشکیل یک دولت قوی در لبنان که قادر به تامین و حفظ حقوق مردم این کشور باشد، اعلام کرد.اگرچه تحلیلگران معتقدند، ممکن است امروز چهارشنبه آخرین فرصت برای تشکیل دولت در این کشور باشد و اگر موانع باقی‌مانده در این روند برطرف نشود، موضوع استعفای «نجیب میقاتی»، نخست‌وزیر مکلف مجددا مطرح خواهد شد؛ مگر اینکه ارتباطات فرانسوی- ایرانی نتیجه دهد و راه برای تشکیل کابینه در لبنان باز شود. از طرف دیگر، جریان آزاد ملی اعلام کرده است که اگر مجددا پرونده تشکیل دولت شکست بخورد و نخست‌وزیر مکلف استعفا دهد، این جریان نیز از پارلمان استعفا خواهد داد.رییس‌جمهوری ایران تصریح کرد: از ارائه هرگونه حمایت و کمک‌های بشردوستانه به مردم لبنان دریغ نخواهیم کرد و آماده همکاری با فرانسه برای توسعه و پیشرفت لبنان هستیم. مردم لبنان از تحریم‌های اقتصادی رنج می‌برند و فرانسه می‌تواند در لغو این تحریم‌ها نقش داشته باشد و همچنین تلاش و کمک‌های ایران و فرانسه و حزب‌الله برای تشکیل دولت قوی در لبنان می‌تواند به‌نفع این کشور باشد. کمااینکه ایران این حسن‌نیت را در روزهای اخیر نشان داد و با ارسال یک کشتی سوخت‌رسان اقدام عملی خودش را به این کشور نشان داد. با نزدیک شدن کشتی‌های سوخت‌رسان ایرانی به سواحل لبنان امید مردم این کشور برای فروکش کردن بحران سوخت و پایان صف‌های طولانی در برابر پمپ‌بنزین‌ها، راه‌اندازی نیروگاه‌های برق، حل مشکل برق بیمارستان‌ها و مشکلات بسیار دیگری که از نبود سوخت در هفته‌های اخیر به وجود آمده بود، افزایش یافت.

اولین موضوعی که در ارتباط با وقایع روزهای اخیر درمورد ارسال کشتی‌های سوخت در راه لبنان کاملا محسوس و قابل مشاهده بوده، استقبال گسترده لبنانی‌ها از ابتکارعمل و اقدام‌به‌موقع دبیرکل حزب‌الله لبنان در یافتن راهی برای حل بحران سوخت است. لبنانی‌ها فارغ از مانع‌تراشی‌ها و تبلیغات سیاسی و رسانه‌ای گروه‌های مخالف از خرید بنزین و پایان انتظار کشیدن‌های طولانی در برابر جایگاه‌های سوخت خوشحال‌اند و درمیان ناکارآمدی دولتمردان و سیاسیون از حرکت روبه‌جلوی حزب‌الله برای حل مشکلات مردم حمایت می‌کنند.

به‌طور حتم لبنانی‌های خسته از عملکردهای غلط دولتمردان گذشته و شرایط بسیار سخت اقتصادی که با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند به فرافکنی‌ها، بهانه‌گیری‌های سیاسی و غرض‌ورزانه و مانع‌تراشی‌های مخالفان وقعی نمی‌نهند و این سوال را از مخالفان می‌پرسند که آن‌ها برای حل بحران سوخت چه کاری از پیش برده‌اند؟ مگر نه اینکه عربستان‌سعودی و دولت آمریکا به‌عنوان حامیان جریان مخالفان حزب‌الله همچون حریری، بزرگ‌ترین تولیدکنندگان سوخت در جهان هستند، پس چرا این کشورها که در هر مساله‌ای در تحولات لبنان دخالت‌ورزی آشکار و پنهان دارند، برای ارسال سوخت به لبنان پیش‌قدم نمی‌شوند؟ مگر نه اینکه آمریکا با اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه بانک‌های لبنانی به بهانه مقابله با حزب‌الله تنها به افزایش مشکلات کمک کرده است؟بهانه‌تراشی علیه قدرت مقاومت در لبنان محدود به دوره کنونی نیست، بلکه در طول دو دهه گذشته به‌ویژه درمورد سلاح مقاومت وجود داشته است. درحالی‌که در طول دو دهه گذشته حزب‌الله در خط مقدم مقابله با تجاوزات رژیم‌صهیونیستی و مداخله سیاسی بیگانگان در امور لبنان، مدافع اصلی تمامیت ارضی و استقلال سیاسی لبنان بوده است، دشمنان با بهانه لزوم خلع‌سلاح مقاومت و هضم آن در ساختار ارتش رسمی، به‌دنبال تضعیف قدرت دفاعی لبنان و زمینه‌سازی برای مداخلات گسترده‌تر و تغییر موازنه قدرت به سود رژیم‌صهیونیستی هستند.

تبلیغات منفی و هراس‌افکنی در میان جامعه لبنان از قدرت روزافزون مقاومت برای مقابله با بحران‌سازی‌های خارجی و داخلی درحالی است که افکار عمومی براساس تجربه نوع نقش‌آفرینی حزب‌الله در فرایند سیاسی در دهه‌های گذشته به‌خوبی با این واقعیت آشناست که حزب‌الله همواره به دموکراسی و پایبندی به فرایندهای سیاسی چرخه قدرت در ساختار قانون اساسی و تجلی اراده عمومی از طریق انتخابات وفادار بوده و هرگز از قدرت نظامی خود برای قبضه قدرت یا تضعیف حاکمیت یگانه دولت استفاده نکرده است.

از دیگر سو، میشل عون در دیدار با هیاتی از جوانان لبنانی در کاخ بعبدا (کاخ ریاست‌جمهوری) بر شناسایی و محاکمه مسوولان فروپاشی مالی لبنان تاکید کرد و گفت: شکست هر طرحی که برای بهبود اوضاع مالی و اقتصادی کشور ارائه ‌شده به‌معنای یک چیز است، اینکه؛ نظام فاسدی که هنوز بر کشور و مردم مسلط است از محاکمه و پاسخگویی می‌ترسد. وی تصریح کرد: عدم روشن شدن میزان خسارت‌های مالی در بانک مرکزی و سایر بانک‌ها منجر به دو موضوع خطرناک شد؛ اول اینکه مسوولان، فروپاشی مالی کشور را نادیده گرفتند و دوم اینکه ملت را مسوول این اوضاع می‌دانند به این بهانه که سپرده‌های خود را در بانک‌ها کاهش داده‌اند، درحالی‌که مردم قربانی این وضعیت هستند و نه عامل آن و هیچ‌کس نمی‌تواند ملت را مسوول سیاست‌های اشتباه و مخرب و فاسد خود بداند.

میشل عون در حالی از عزم جدی برای مبارزه با فساد در دستگاه دولتی سخن می‌گوید که قاچاق پول ازسوی رییس بانک مرکزی لبنان در هفته پیش صورت گرفت. یک روزنامه لبنانی در مطلبی با تاکید بر اینکه «ریاض سلامه» اقدام به قاچاق پول از لبنان به فرانسه کرده است، نوشت: طبق آخرین اخبار، او ازسوی دستگاه قضایی تحت پیگرد قانونی قرار گرفته است. روزنامه لبنانی «الأخبار» مطلبی را درخصوص قاچاق پول ازسوی «ریاض سلامه» رییس بانک مرکزی این کشور، منتشر کرده است. این روزنامه در مطلب خود آورده است: ریاض سلامه در جریان سفر از لبنان به فرانسه مبالغ هنگفتی را به‌صورت غیرقانونی با خود حمل کرده است.براساس گزارش، الأخبار، ریاض سلامه در حالی مبالغ هنگفتی را از لبنان با خود به فرانسه برده است که هیچ‌یک از نهادهای رسمی و دولتی از این اقدام مطلع نبوده‌اند. از همین روی، دادستانی کل لبنان به مساله قاچاق پول ازسوی ریاض سلامه به فرانسه، ورود پیدا کرده است. دادستانی کل در نامه‌ای به اداره کل گمرک، بر لزوم پیگیری حمل غیرقانونی پول ازسوی سلامه تاکید کرده است. چند روز پیش بود که مقدار زیادی پول در چمدان ریاض سلامه در یکی از فرودگاه‌های نزدیک پاریس کشف شد. ازآنجایی‌که حمل این پول‌ها به فرانسه غیرقانونی بوده است، وی با جریمه ۲۷۰۰یورویی نیز مواجه شد. گفتنی است، ریاض سلامه یکی از برجسته‌ترین متحدان آمریکا در لبنان به شمار می‌رود که طی ماه گذشته با اعلام حذف یارانه سوخت موجب بروز خشم گسترده مردمی و تشدید بحران سوخت در این کشور شد. بسیاری از کارشناسان سیاست‌های اشتباه و عامدانه ریاض سلامه را از عوامل اصلی فروپاشی اقتصاد لبنان می‌دانند.

ارسال نظر