|
شناسه خبر: 5077

دولت جدید لبنان پس از ۱۳ماه خلا سیاسی تشکیل شد؛

شکستی دیگر برای آمریکا

لبنان از دیروز جمعه نوزدهم شهریور پس از 13ماه بلاتکلیفی و تنش برای تعیین نخست‌وزیر و تشکیل کابینه سرانجام صاحب یک دولت جدید شد تا شکستی دیگر برای آمریکا در غرب آسیا ثبت شود.

روزنامه «صبح نو»- لبنان از دیروز جمعه نوزدهم شهریور پس از 13ماه بلاتکلیفی و تنش برای تعیین نخست‌وزیر و تشکیل کابینه سرانجام صاحب یک دولت جدید شد تا شکستی دیگر برای آمریکا در غرب آسیا ثبت شود.

نجیب میقاتی در حالی دولت جدید لبنان را تشکیل داد که این کشور از دو سال پیش با بحران بسیار شدید اقتصادی دست‌وپنجه نرم می‌کند. این سیاستمدار و بازرگان ۶۷ساله لبنانی روز جمعه طبق وعده‌ای که داده بود فهرست اعضای کابینه خود را به امضای رییس‌جمهوری رساند. دستور تشکیل دولت جدید لبنان علاوه بر میشل عون و نجیب میقاتی، به امضای نبیه بری، رییس پارلمان لبنان نیز رسید.

این رخداد برای مردم عروس خاورمیانه نوید وضعیتی بهتر را خواهد داد زیرا مشکل فعلی این کشور معیشت و تامین خدمات عمومی است که با تشکیل کابینه تا حد زیادی مرتفع می‌شود. صرف رسمیت یافتن کابینه، اگرچه اثرات آنی خود را مانند حل مشکل کمبود عرضه کالاهای اساسی و بالا رفتن ارزش لیر خواهد گذاشت ولی مهم‌تر از آن عملکرد نجیب میقاتی و کابینه‌اش است.

لبنان از 13ماه پیش تاکنون پس از آنکه حسن دیاب، سی‌وششمین نخست‌‌وزیر این کشور در اوت سال۲۰۲۰، یک هفته پس از انفجار مرگبار انبار نیترات آمونیوم در بندر بیروت از سمت خود استعفا داد عملا از دولت باثبات محروم بود. انفجار بیروت بیش از ۲۰۰نفر را به کشتن داد و بسیاری از محله‌های پایتخت لبنان را به‌طور کامل ویران کرد. تخریب زیرساخت‌ها و وارد آمدن خسارات مالی سنگین به تجهیزات شهری و منازل مسکونی ازجمله تبعات این حادثه بود.

شانس نجیب میقاتی این است که کابینه وی در زمانی شروع‌به‌کار می‌کند که تحریم‌های آمریکا با تلاش‌های حزب‌الله و حمایت ایران تا اندازه‌ای شکسته شده و ایالات‌متحده که تمایل نداشت این ذهنیت در جامعه این کشور شکل گیرد که آن‌ها مسبب مشکلات اقتصادی‌اند و جمهوری اسلامی بالعکس نقش ناجی را دارد، تعهد کردند برق و گاز لبنانی‌ها را تامین کنند.

همچنین دولتمردان حاکم بر کاخ سفید که در سال‌های گذشته با پرداخت وام صندوق بین‌المللی پول به لبنان مخالفت می‌کردند، با احساس خطر از ناحیه نفوذ بیشتر ایران در این کشور و ایضا پیشنهادات جذاب چین، اخیرا مجوز آن را صادر کرده‌اند .در نهایت به نظر می‌آید لبنان از شرایط بحرانی آرام‌آرام در حال خارج شدن است و سیاست‌های آمریکا و سعودی که در تلاش بودند با فشارهای شدید مالی و اقتصادی، مردم این کشور را به شورش علیه مقاومت و سلاح آن وادار کنند با شکست جدی مواجه شده و آینده روشن‌تری برای لبنان پیش‌بینی می‌شود.

ارسال نظر