|
شناسه خبر: 5080

یکی از سخنگویان پیشین پنتاگون از فشار سنگین ترامپ برای کم‌اهمیت جلوه دادن حملات ایران به عین‌الاسد گفت؛

سندی برای ضربات مغزی تروریست‌ها

وقتی بامداد روز 18دی‌ماه سال1398 یعنی پنج روز پس از ترور ناجوانمردانه سردار شهید سلیمانی، ایران برای انتقام سخت از آمریکایی‌ها بزرگ‌ترین پایگاه آن‌ها در عراق در استان انبار را مورد حملات موشکی قرار داد، واشنگتن و ترامپ با لفاظی سعی کردند آثار حملات را سطحی و کم‌اهمیت جلوه بدهند.

روزنامه «صبح نو»- وقتی بامداد روز 18دی‌ماه سال1398 یعنی پنج روز پس از ترور ناجوانمردانه سردار شهید سلیمانی، ایران برای انتقام سخت از آمریکایی‌ها بزرگ‌ترین پایگاه آن‌ها در عراق در استان انبار را مورد حملات موشکی قرار داد، واشنگتن و ترامپ با لفاظی سعی کردند آثار حملات را سطحی و کم‌اهمیت جلوه بدهند. در همین راستا، آمریکا مدعی شد که جراحات وارده به سربازان آمریکایی صرفا در حد چند «ضربه‌مغزی» خفیف بوده و حملات ایران فراتر از این، هیچ اثر منفی بر آمریکا به جا نگذاشته است. بااین‌حال، اعترافات چندی پیش یکی از سخنگویان وزارت دفاع آمریکا چیزی خلاف ادعاهای قبلی آمریکایی‌ها را به اثبات رساند.

به گفته یک سخنگوی دفاعی پیشین ایالات‌متحده، کاخ سفید از پنتاگون خواسته بود که گزارش صدمات مغزی نظامیان آمریکایی در جریان حمله موشکی سال گذشته ایران به پایگاه عین‌الاسد در عراق را کم‌اهمیت جلوه دهد و اطلاع‌رسانی درباره آن را به تاخیر بیندازد. الیسا فرح که در مقطعی به‌عنوان سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ مشغول به فعالیت بود، با اعلام این موضوع یادآور شد که وی سعی داشته فشارها را پس بزند و اینکه پس از حمله موشکی ایران به پایگاه نظامیان کشورش در عراق لحظات بسیار دشواری را سپری کرده است.

به گفته الیسا فرح، این فشارها پس از آن از سوی کاخ سفید آغاز شد که ترامپ ادعا کرد حملات یادشده هیچ تلفاتی نداشته و بعد به سردردهای جزئی اشاره کرده و گفت صدمات خیلی جدی نبوده است. ترامپ دراین‌باره با «کم‌اهمیت» توصیف کردن حمله ایران به‌ عین الاسد مدعی شد: «شنیده‌ام آن‌ها سردرد و چیز‌های دیگری دارند». اظهارات دور از واقعیت ترامپ موجب انتقاد یک گروه از کهنه‌سربازان جنگی در آمریکا شد. در همین باره، ویلیام اشمیتز از گروه موسوم به «کهنه‌سربازان جنگ‌های خارجی» تصریح کرد: این گروه منتظر عذرخواهی رییس‌جمهور از نظامیان وظیفه ما به‌خاطر اظهارات گمراه‌کننده‌اش است. این گروه از کهنه‌سربازان ارتش آمریکا تاکید کردند: آسیب مغزی نظامیان این کشور «جدی» محسوب می‌شود و نباید کم‌اهمیت جلوه داده شود. آسیب مغزی به‌عنوان عامل افسردگی، از دست دادن حافظه، سردردهای شدید، سرگیجه و خستگی شناخته می‌شود. تمام صدمات با تاثیرات کوتاه‌مدت و بلندمدت همراه است.

ترامپ در شرایطی قصد داشت پیامدهای پاسخ موشکی ایران را بسیار ناچیز و در حد صفر نشان بدهد که چند هفته بعد از واقعه عین‌الاسد، اخباری مبنی بر ضربات سخت مغزی به بیش از صد سرباز تروریست آمریکایی در رسانه‌ها منتشر شد. پارسال و در اولین سالگشت پاسخ موشکی ایران به آمریکا، واشنگتن‌پست در گفت‌وگو با تعدادی از نظامیان آمریکایی پرده از واقعیات دیگری درباره واقعه عین‌الاسد برداشت. به نوشته این روزنامه، موشک‌هایی که توسط ایران شلیک شد، حدود ۱۲متر طول داشت و هر یک حامل بیش از ۷۲۵کیلوگرم مواد انفجاری بود؛ یعنی قوی‌تر از هر سلاح دیگری که در یک نسل به آمریکایی‌ها شلیک شده بود. واشنگتن‌پست همچنین با یادآوری اینکه در جریان آن حمله ۱۱۰نفر از نظامیان آمریکایی دچار آسیب مغزی تروماتیک (ضربه یا جراحت روحی) و 29نظامی دچار جراحات شدید شده بودند، به نقل از «جاناتان جوردن» یکی از نظامیان حاضر در عین‌الاسد نوشت: «فکر نمی‌کنم کسی بوده باشد که آن شب را به‌دلیل ضربات آن اتفاق بدون نوعی از عوارض، چه روانی و چه احساسی، پشت سر گذاشته باشد». جوردن همچنین با اشاره به آماده شدن نظامیان آمریکایی برای دریافت ضربه از ایران گفت که در آن مقطع فقط «انتظار نابودی کامل» را داشتیم. این سرباز آمریکایی در بخش دیگری از آن گفت‌وگو، تجربه‌اش از لحظات برخورد موشک‌ها به پایگاه عین‌الاسد را اینگونه روایت کرد: «موشک‌ها یکی پس از دیگری پایگاه را درهم می‌کوبیدند و انفجارشان سربازان را بیهوش و نقش بر زمین می‌کرد. سربازانی که جان به در برده بودند، حتی پس از شنیدن پیام «خطر رفع شده است» برای خروج از پناهگاه تعلل کرده بودند».

شبکه سی‌بی‌اس آمریکا هم اسفندماه سال گذشته، در گزارشی درباره حمله موشکی سپاه پاسداران ایران به پایگاه نظامی آمریکا در عین‌الاسد عراق نوشت: «در ژانویه (دی‌ماه) سال گذشته، ایران بزرگ‌ترین حمله موشکی‌اش علیه آمریکایی‌ها را انجام داد. 11موشک که هر کدام کلاهکی به وزن 1000پوند داشتند به پایگاه نیروهای هوایی آمریکا در عین‌الاسد عراق اصابت کرد که دوهزار نیروی نظامی آمریکا و شماری از هواپیماها در آنجا مستقر می‌شدند». این شبکه در بخش مهمی از گزارش خود تاکید کرد: «وقتی نیروهای اطلاعاتی آمریکا به تدارکات ایران برای حمله نظامی پی بردند، ژنرال کنت فرانک مکنزی، فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی در خاورمیانه، زمان کافی را برای تخلیه هزار نفر از نیروها و 50هواپیما داشت. مک‌کنزی دراین‌باره می‌گوید که اگر این تخلیه انجام نمی‌شد، «فکر می‌کنم 20 یا 30هواپیما و 100 تا 150نفر از کارکنان نظامی آمریکا را از دست می‌دادیم».

سردار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران که فرمانده پاسخ موشکی به عین‌الاسد بود، پارسال در سالگرد وقوع حادثه در یک گفت‌وگوی تلویزیونی با اشاره به ترس آمریکایی‌ها از اقدام ایران و تلاش آن‌ها برای منصرف کردن کشورمان گفت: «ترامپ روز دوم، فردای روز ترور، مستقیم آمد و گفت اگر ایران پاسخ بدهد، ما 52نقطه را می‌زنیم، خوب در این شرایط شما می‌خواهید تصمیم بگیرید که آمریکا را بزنید، خیلی‌ها هم از خیلی جاها پیغام دادند که حالا شما کوتاه بیایید، بگذارید برای بعد». حاجی‌زاده در همین گفت‌وگو، تصریح کرد که آمریکایی‌ها اصلا از حمله ایران خبر نداشتند و آن‌ها کاملا از پاسخ موشکی سپاه، غافلگیر شدند. با‌وجوداین، جریان غربگرا در ایران همسو با آمریکا سعی داشت با تخفیف آثار حملات به عین‌الاسد، اینگونه جا بیندازد که ایران به صورتی خودخواسته، آمریکایی‌ها را با واسطه عراقی‌ها، پیشتر از حملات آگاه کرده بود و خود حملات، شوآف بی‌اثری بیش نبوده است؛‌ مساله‌ای که متاسفانه ردپای آن در صوت جنجالی وزیر پیشین امورخارجه نیز دیده شد.

ارسال نظر