|
شناسه خبر: 5118

پوتین و اسد در کاخ کرملین بر مبارزه با تروریسم و رویارویی با غرب تاکید کردند؛

رویارویی با غرب از کاخ کرملین

شار اسد، رییس‌جمهور سوریه درحالی دیروز در سفری غیرمنتظره با پوتین در کاخ کرملین دیدار و گفت‌وگو کرد که تحلیلگران معتقدند: رویارویی با غرب و مبارزه با تروریسم مهم‌ترین محورهای این دیدار بوده است.

روزنامه «صبح نو»- بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه درحالی دیروز در سفری غیرمنتظره با پوتین در کاخ کرملین دیدار و گفت‌وگو کرد که تحلیلگران معتقدند: رویارویی با غرب و مبارزه با تروریسم مهم‌ترین محورهای این دیدار بوده است؛ موضوعی که جعفر قنادباشی، دیپلمات سابق کشورمان در گفت وگو با «صبح‌نو» بر آن تاکید می‌کند و می‌گوید: این دیدار که قابل پیش‌بینی هم بود مسائل مهمی همچون حضور ترکیه، آمریکا و رژیم‌صهیونیستی در شمال ادلب، حسکه و منطقه جولان سوریه و همچنین سازندگی و ثبات سوریه مورد بررسی طرفین قرار گرفته است. درواقع این دیدار سرفصل ثبات و رویارویی با غرب به‌خصوص آمریکاست.

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه روز گذشته در کاخ کرملین میزبان «بشار اسد» همتای سوری خود بود تا به گفته تحلیلگران به بررسی موضوعات منطقه و توسعه روابط بپردازند. سفری که از پیش اعلام نشده بود و طرفین دستاوردهای مشترک در مبارزه با تروریسم را ستودند و بار دیگر بر برقراری ثبات در سوریه و مبارزه با تروریسم تاکید کردند.دیدار و گفت‌وگوهای کشورهای آسیایی با یکدیگر درحالی رو به گسترش است که دستان پشت پرده آمریکا برای زمین‌گیر کردن چین یا روسیه نیز همچنان ادامه دارد. فشارهایی که از دو سال گذشته ازسوی دونالد ترامپ با عنوان جنگ تجاری و اقتصادی سرعت گرفت و اکنون ازسوی جو بایدن ادامه دارد و کاخ سفید همچنان تلاش دارد تا مبادا چین یا روسیه به قدرت برتر اقتصادی یا نظامی که برای خود ترسیم ساخته است دست یابد، آمریکا آنقدر روی این موضوع تمرکز کرده است که حتی با شعله‌ور ساختن جنگ داخلی افغانستان و ایجاد ناامنی تلاش دارد تا کمربند جاده‌ای بین‌المللی که پکن قصد عبور آن از افغانستان را دارد نیز موفق نباشد و همچنین با بی‌ثبات‌سازی آسیای میانه و آسیای مرکزی، مرزهای روسیه را ازسوی تروریست‌ها با ناامنی روبه‌رو سازد. این دیدار همچنین درحالی صورت گرفت که کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای رزمایش ضدتروریستی بزرگی را از روز شنبه و با میزبانی روسیه آغاز کردند، رزمایشی که تا سوم مهرماه جاری ادامه دارد.

در جریان این دیدار، پوتین به همتای سوری گفت: بیش از هر چیز مایل هستم تولد شما را تبریک بگویم و البته نتیجه بسیار خوبی که در انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر کسب کردید. این نتایج نشان می‌دهد که به‌رغم همه مشکلات و تراژدی‌هایی که طی سال‌های گذشته وجود داشته است؛ مردم به شما اعتماد دارند و همچنان روند احیا و بازگشت به زندگی عادی را به حضور شما پیوند می‌دهند. پوتین در ادامه این گفت‌وگو افزود: ازنظر من مشکل اصلی این است که نیروهای مسلح خارجی بدون کسب تکلیف از سازمان ملل همچنان در بخش‌هایی از سوریه حضور دارند که این اقدام در تعارض آشکار با قوانین بین‌الملل است و مانع از آن می‌شود که شما بهترین تلاش خود را در راستای اتحاد کشور و سازندگی آن انجام دهید.رییس کاخ کرملین تاکید کرد: تلاش‌های مشترک ما به آزادسازی بخش زیادی از قلمرو سوریه منجر شد؛ بخش‌هایی که آسیب شدید و جدی دیده بودند، حال‌آنکه درحال‌حاضر دولت دمشق کنترل ۹۰درصد خاک سوریه را در اختیار دارد. رییس‌جمهور روسیه خطاب به بشار اسد گفت: می‌دانم که تلاش زیادی می‌کنید ازجمله برای برقراری گفت‌وگو با مخالفان سیاسی‌تان. واقعا امیدوارم که این روند ادامه داشته باشد. پوتین همچنین از رسیدن اولین بخش از محموله‌های واکسن اسپوتنیک وی و اسپوتنیک لایت به سوریه خبر داد. بشار اسد هم در این دیدار گفت: سوریه و روسیه به دستاوردهای قابل‌توجهی در مبارزه با تروریسم جهانی دست یافتند. ما نه‌تنها دستاورد قابل‌ملاحظه‌ای در آزادسازی اراضی اشغال‌شده ازسوی شبه‌نظامیان و تخریب مواضع تروریست‌ها داشتیم؛ بلکه روند بازگشت پناهجویانی را که مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شدند نیز تسهیل کردیم. اسد درنهایت افزود: با توجه به اینکه تروریسم جهانی هیچ مرزی ندارد و مانند یک عفونت در سراسر جهان پخش می‌شود؛ ارتش‌های ما تلاش و مشارکت عظیمی در راستای حفاظت از نوع بشر در مقابل این شرارت داشته‌اند. رییس‌جمهور سوریه همچنین گفت: تحریم‌ها علیه سوریه غیرانسانی و نامشروع است.پس از این دیدار بود که پوتین با بیان اینکه به‌علت احتمال ابتلا به بیماری کرونا به قرنطینه رفته است، در گفت‌وگویی تلفنی با آقای رئیسی، رییس‌جمهور کشورمان بر توسعه عمیق روابط تهران و مسکو نیز تاکید کرد.

قنادباشی: دیدار پوتین و اسد سرفصل ثبات و سازندگی سوریه است

«جعفر قنادباشی»، کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به چرایی سفر بشار اسد به مسکو و دیدار با پوتین، عنوان کرد: بشار اسد به‌نوعی رییس‌جمهور سوریه انتخاب ‌شده و این سفر قابل پیش‌بینی بود که به‌منظور سرفصل سازندگی سوریه و دوران ثبات و آرامش این سفر شکل گیرد. بشار اسد در این سفر ضمن تشکر از حمایت روسیه در ایجاد ثبات در سوریه، حتما برنامه‌ای برای آینده دمشق ترسیم خواهد کرد و نقش مسکو دراین‌باره مشخص خواهد شد.وی با اشاره به اینکه همکاری سوریه با مسکو به چندین دهه قبل بازمی‌گردد، تصریح کرد: مساله دیگری که درخصوص سوریه و روسیه می‌توان به آن اشاره کرد این است که از زمان پدر بشار اسد، بندر طرطوس سوریه در اختیار شوروی سابق بود و این کشورها، پیوند دفاعی استراتژیک هستند و روس‌ها به‌نوعی پایگاه دائمی در طرطوس دارند. طبیعتا با توجه به اینکه روسیه درگیر با دنیای غرب است و همیشه چنگ و دندانش را به روس‌ها نشان می‌دهند، ضرورت دارد که در اطراف دریای سیاه سوریه نیروی هوایی، زمینی یا دریایی همیشه فعال باشد. رویدادهایی که تحت اشراف سوریه و هم روسیه باشد.سفیر سابق ایران در لیبی و تونس یادآور شد: موضوع دیگر استراتژیک آینده سوریه است که علاوه‌بر سازندگی که در پیش دارد، به منطقه جولان، دمشق معتقد است که این مساله هم باید حل شود و روسیه می‌تواند در حل آن تاثیرگذار باشد؛ از سویی دیگر در شمال سوریه، ترکیه هم دارای مواضعی است و این باید مشخص شود و مسکو می‌تواند در حل این موضوعات برای طرف‌های سوریه تاثیرگذار باشد که آیا سوریه جولان را از دست اسرائیل پس بگیرد یا نه و آیا ترکیه از شمال سوریه خارج می‌شود یا خیر؟وی ادامه داد: از طرف دیگر اینکه، آمریکا دوباره نیروی نظامی وارد حسکه سوریه کرده و به غارت چاه‌های نفت این منطقه مشغول است، آینده این منطقه و کارهای کوتاه‌مدت و بلندمدتی که طرفین در حسکه دنبال خواهند کرد و همچنین هواپیمای اسرائیلی که بر فراز سوریه پرواز می‌کنند، باید حل یا تقویت شود چراکه سیستم دفاعی سوریه ازطرف روسیه حمایت می‌شود.این دیپلمات سابق کشورمان افزود: روس‌ها نمی‌خواهند که فضا دست آمریکایی‌ها بیفتد و از طرفی دیگر برای آمریکایی‌ها هم امنیت اسرائیل مهم است؛ چراکه حفظ امنیت اسرائیل را در تضعیف سوریه می‌دانند. ازاین‌رو است که همیشه به ‌دنبال شعله‌ور کردن تنش‌های داخلی در این کشور هستند. نباید فراموش کرد که پدیده رژیم‌صهیونیستی از همان آغاز شکل‌گیری ایده‌اش در طرح‌های جریان سلطه با هدف مدیریت کنترل منطقه مهم و راهبردی غرب آسیا و شمال آفریقا به‌عنوان امر ضروری برای کنترل این مناطق بوده است. ماموریت اسرائیل نیز در تحقق این هدف مدیریت ناامنی و درگیری در محیط با هدف کاهش هزینه‌های حضور مستقیم جریان سلطه، تعریف شده و از آن به‌عنوان ابزار عملیاتی کردن طرح‌های قدرت‌های استعماری آمریکا و غرب ایجاد شده است.وی تاکید کرد: غرب همواره به‌دنبال این است تا با ایجاد و گسترش کانون‌های بحران در سطح منطقه، هزینه‌های مقاومت ضدصهیونیستی را که مهم‌ترین و اولی‌ترین هدفش آزادسازی فلسطین از اشغال و حذف اسرائیل است، افزایش داده و مولفه‌های بقای اسرائیل تقویت کند. از دیگر سو، موضوع  نقش مقاومت در سوریه و حضور ایران در سازندگی سوریه از دیگر موضوعاتی است که در دیدارهای طرفین موردبررسی قرار می‌گیرد.

اخبار مرتبط

ارسال نظر