|
شناسه خبر: 5136

سوخت ایرانی از طریق سوریه به بیروت رسید؛

مانور قدرت ایران

معادله بازدارندگی مقاومت به سطح دریا رسید و با ابتکار عمل مقاومت، کشتی حامل سوخت ایران با موفقیت به بنادر سوریه و سپس وارد لبنان شد.

روزنامه «صبح نو»- معادله بازدارندگی مقاومت به سطح دریا رسید و با ابتکار عمل مقاومت، کشتی حامل سوخت ایران با موفقیت به بنادر سوریه و سپس وارد لبنان شد؛ موضوعی که نشان داد که محاصره کارتل‌های غربی با شکست روبه‌رو شده است و توطئه‌های رژیم‌صهیونیستی و حامیان غربی آن برای بی‌ثبات‌سازی در بیروت در نطفه خفه شده است. روز پنجشنبه منابع لبنانی گزارش دادند که تانکرهای حامل سوخت ایران که از سمت بندر بانیاس سوریه به لبنان حرکت کرده بودند وارد این کشور شده است. خبرنگار النشره در این باره گزارش داد که این تانکرهای حامل سوخت مازوت ایران وارد منطقه «حوش السید علی» در الهرمل شدند. حدود ۷۰ تا ۸۰کامیون حامل سوخت با طی مسیر ۲۳۰کیلومتری گازوئیل صادراتی ایران را از بندر بانیاس سوریه به خاک لبنان انتقال دادند. تمامی کاروان‌های حامل سوخت ایران وارد لبنان شده است؛ کاروان‌هایی که شامل چهار بخش بودند.

 از چند روز قبل از آنکه سوخت ایران به لبنان برسد و با نزدیک شدن کشتی‌های سوخت‌رسان ایرانی به سواحل لبنان، مردم این کشور برای فروکش کردن بحران سوخت و پایان صف‌های طولانی در برابر پمپ‌بنزین‌ها، راه‌اندازی نیروگاه‌های برق، حل مشکل برق بیمارستان‌ها و مشکلات بسیار دیگری امیدوار بودند و درنهایت سوخت‌های ایران در شریان انرژی لبنان جاری شد. بااین‌حال هرچه مردم لبنان از ابتکارعمل سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان برای گرفتن کمک و خرید سوخت از ایران خوشحال و خرسندند اما عده‌ای نیز هستند که به‌شدت از موفقیت مقاومت در یافتن راه‌حلی برای مشکلات مردم خشمگین بوده و این نارضایتی را با گرفتن بهانه‌های مختلف در رسانه‌های خود نشان دادند. در روزهای اخیر، یکی از مهم‌ترین استدلال‌های مخالفان که به خط اصلی رسانه‌های ضدمقاومت تبدیل شده، این است که اقدام حزب‌الله در خرید سوخت از ایران را خارج از فرایند رسمی حکومت دانسته و بدین ترتیب از ابتکارعمل حزب‌الله به‌عنوان خطر شکل‌گیری دولت در دولت و همچنین نگرانی از تضعیف استقلال لبنان یاد می‌کنند تا بدین ترتیب احساسات عمومی را علیه ابتکارعمل «سیدحسن نصرالله» تحریک کنند. بااین‌حال حتی کارشناسان غیرلبنانی نیز به موفقیت راهبرد حزب‌الله در این کشور برای مقابله با بحران سوخت اذعان دارند. در ارتباط با اهمیت راه‌حل حزب‌الله لبنان برای خرید سوخت از ایران، برخی تحلیلگران این دستاورد را برای محور مقاومت بسیار مهم ارزیابی و چنین راهبردی را یک الگوی موفق برای شکل‌گیری سازمان اقتصادی کشورهای محور مقاومت عنوان می‌کنند.نباید فراموش کرد؛ وزارت خارجه آمریکا با طرح پنج مرحله‌ای ازجمله خلأ سیاسی، فروپاشی مالی، فروپاشی اقتصادی، فروپاشی اجتماعی و درنهایت حمله گسترده رژیم‌صهیونیستی در نظر داشت تا لبنان را با یک بحران عمیق روبه‌رو کند و به‌زعم خود به‌دنبال کیش کردن حزب‌الله و تغییر موازنه به سود اسرائیل و درنهایت نابودی مقاومت در لبنان طی چند مرحله بود.

تقابل مستقیم مقاومت با امریکا

 درعین‌حال آمریکا این برنامه را در سه مرحله ابتدایی با همراهی هم‌پیمانان خود ازجمله «ریاض سلامه»، رییس بانک مرکزی، «سعد الحریری»، «سمیر جعجع»، «ولید جنبلاط» با موفقیت اجرا و به‌شدت تلاش می‌کرد تا فروپاشی اجتماعی و امنیتی موردنظر نیز اتفاق بیفتد. انفجار بندر بیروت، انفجار عکار و ناامنی در خلده نیز در این راستا طرح‌ریزی شده بود. در چنین شرایط سرنوشت‌سازی، حزب‌الله، استراتژی خود را از «مقاومت در مقابل آمریکا» به «تقابل مستقیم با آمریکا» تغییر داد و «سیدحسن نصرالله»، دبیرکل حزب‌الله لبنان در گام اول با سخنرانی‌های هوشمندانه، مدبرانه و آگاهی‌بخش خود، مانع از وارد شدن لبنان به مرحله چهارم بحران و فروپاشی اجتماعی لبنان شد که در این راستا با میانجیگری فعال در عرصه سیاسی نقش بی‌بدیلی را در تشکیل کابینه لبنان ایفا کرد.

معادله بازدارندگی مقاومت به سطح دریا

در واقع حزب‌الله با واردکردن سوخت از ایران نه‌تنها لبنان و مقاومت را از موقعیت کیش و خطرناک خارج ساخت، بلکه فرمانده عملیاتی آمریکا «دورتی شیا» سفیر واشنگتن در بیروت را نیز در موقعیت تدافعی و سردرگمی قرار داد. در این شرایط، طرح کلان بحران‌آفرینی آمریکا در لبنان با شکست راهبردی مواجه شد و معادله بازدارندگی مقاومت به سطح دریا نیز توسعه یافت و جبهه جدید دیگری به سود مقاومت در دریا ایجاد شد. ایجاد کمربند دریایی مقاومت بین ایران، لبنان و سوریه در همین راستا برقرار شد و امید بسیاری است که این کمربند نیز تثبیت شود.ازاین‌رو، روزنامه البناء در مطلبی آورده است: کشتی مقاومت از ایران به‌سمت لبنان حرکت کرد و آمریکا پیش از آن تحریم‌ها برای عبور گاز از مصر به لبنان را برداشت. این روزنامه در ادامه می‌نویسد: اقدام نصرالله محاصره را شکست و معادله بازدارندگی را گسترش داد. روزنامه الدیار لبنان هم در مطلبی اعلام کرد: نصرالله با سخنانش درباره واردات نفت از ایران، کاخ سفید را به لرزه درآورد. وعده آمریکا در رسیدن گاز مصر به لبنان به‌زودی محقق نمی‌شود.

شکست محاصره کارتل‌ها

روزنامه الجمهوریه لبنان هم نوشت: نحوه خروج آمریکا از افغانستان و وانهادن آن به طالبان تاثیر روانی بر متحدان آمریکا در منطقه و لبنان گذاشته است. روزنامه الأخبار نیز در مطلبی با اشاره به اینکه اسرائیل در برابر آزمونی سخت، قرار گرفت، نوشت: اقدام علیه نفتکش حامل نفت ایران به لبنان همان قدر برای اسرائیل هزینه داشته که اقدام نکردن علیه آن دارد. مقاومت، محاصره و هیمنه کارتل‌ها را شکست. واردات نفت از ایران هیچ چالش و مزاحمتی در داخل لبنان ایجاد نمی‌کند و بلکه به‌مثابه اکسیژنی برای تنفس لبنانی‌ها در حالت خفگی است. منطق می‌گوید که دولت خود را مسلح به تصمیم مقاومت کند تا مبتنی بر آن گزینه‌های بدیل را برای بهبود وضعیت اقتصادی ارائه کند.پس از ثبت این پیروزی و شکستن تحریم‌ها علیه بیروت بود که تجمع علمای «عکار» لبنان با صدور بیانیه‌ای ضمن قدردانی از «سیدحسن نصرالله» به‌دلیل واردات سوخت از ایران، گفت: ورود کاروان تانکرهای سوخت ایران محاصره اقتصادی لبنان را درهم شکست. قدردانی‌هایی که دیگر مقامات و رهبران سیاسی این کشور نیز عنوان داشتند.

صبحی الخنساء، حقوقدان لبنانی: ایران توانست محاصره اقتصادی علیه بیروت را بشکند

 «می صبحی الخنساء» از حقوقدانان برجسته و فعال سیاسی لبنان در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به رسیدن کاروان سوخت ایران به بیروت، عنوان کرد: در ابتدا از اقدام جمهوری اسلامی ایران به‌ویژه رهبر این کشور آقای خامنه‌ای، دولتمردان و مردم ایران به‌خاطر این اقدام دوستانه و پروژه بزرگ و موفقیت‌آمیز در حمایت از لبنان تشکر کنم، مشکلی که چندین وقت است به‌دلیل تحریم‌های آمریکا در بیروت شکل گرفته است و ایران با شکستن این تحریم‌ها و رساندن کشتی حامل سوخت موجب شد تا کمک بزرگی به بخش‌های سلامت و زندگی مردم لبنان شکل گیرد.این کارشناس لبنانی با اشاره به اینکه کمک نفتی ایران دارای ابعاد استراتژیک و مهمی در عرصه اقتصادی لبنان است، افزود: ایران با این کمک نفتی، توانست نشاط دوباره‌ای در بیروت احیا کند. شاید بتوان نخست در ابتدای این امر گفت که رسیدن کشتی حامل سوخت ایران به لبنان، توانست محاصره اقتصادی لبنان ازسوی آمریکا را بشکند و از طریق مسیر آب تحریم‌ها علیه لبنان را دور بزند. درواقع این امر شکست هیمنه آمریکا بود که مقاومت پیروز این رویداد شد.صبحی الخنساء ادامه داد: از سویی دیگر ورود کشتی ایران به سواحل سوریه و بارگیری سوخت از طریق بنادر سوری و ارسالش به لبنان، نوعی طعنه به رژیم‌صهیونیستی و حامی آن آمریکا و برخی کشورهای عربی منطقه بود و نشان داد طرح‌های آمریکایی صهیونیستی در منطقه با شکست روبه‌رو شده است و پیروزی با مقاومتی است که رهبری آن را جمهوری اسلامی ایران برعهده دارد. این سوخت که امروزه به لبنان رسیده است می‌تواند در تولید برق این کشور کمک موثری باشد و این پیام را به آمریکا برساند که محبتی به ملت لبنان ندارد و این ایران است که بدون توقف توانستند حمایت و دوستی خودشان را به لبنان ثابت کنند.این حقوقدان لبنانی یادآور شد: برای ملت لبنان اثبات شده که ایران بزرگ در همه زمینه‌ها یاریگر مظلومان است و لبنان این محبت و دوستی و کرم جمهوری اسلامی ایران را که کمک بزرگی برای زندگی در فصل زمستان مردم این کشور به‌ویژه در مناطق کوهستانی که نیاز شدیدی به فرآورده‌های نفتی دارند، فراموش نخواهند کرد. در پایان آرزو می‌کنم ملت و دولت ایران عزت و پیروزی همیشگی همراه‌شان باشد.

طراد حماد، وزیر سابق لبنان: محموله نفتی به لبنان، جایگاه واقعی ایران را در عرصه دیپلماسی و بین‌المللی نشان داد

 «طراد حماد» وزیر سابق کار لبنان در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران همیشه حامی و یاریگر لبنان در همه میادین به‌ویژه روزهای سخت بوده است. این حمایت مقاومت موجب طرد رژیم‌صهیونیستی از جنوب لبنان و دره بقاع در جنگ تموز 2006 شده است. حمایت‌هایی که موجب مرمت و سازندگی شد و ملت لبنان قدردان حمایت‌های ایران و حمایت‌های بدون قید و شرط آن‌ها هستند. ایران برخلاف دیگر کشورها بدون هیچ چشمداشتی یاریگر مردم لبنان است؛ به‌ویژه در این روزهایی که با بحران انرژی، سوخت و برق مواجه شدیم و این همراهی ایران است که موجب شد ما از مشقت‌هایی که این روزها با آن مواجه شدیم، نجات یابیم. وزیر سابق کار لبنان با بیان اینکه فرستادن کشتی نفتی ایران ضرورتی بود که به‌سوی مردم لبنان ارسال شد، افزود: این مساعدت کمک موثری در پویایی و اقتصاد لبنان دارد. ایران در حالی این کشتی نفتی را به‌سوی لبنان اعزام کرد که در محاصره اقتصادی آمریکا قرار دارد و توانست با شکستن این تحریم‌ها از مسیر سوریه محموله نفتی را به بیروت برساند. تحریم‌هایی که سوریه تحت عنوان تحریم ظالمانه قیصر، با آن روبه‌رو است و حتی مصر و اردن در شکستن آن موفق نبودند.وی تاکید کرد: این محموله نفتی جایگاه ایران را در عرصه دیپلماسی و بین‌المللی نشان داد که با اتحاد حزب‌الله و ارتباط محور مقاومت، آمریکا شکست خورد و بار دیگر زندگی و پویایی ازسوی مقاومت به ملت لبنان هدیه داده شد؛ هدیه‌ای که کرم و لطف ایران‌ دوست و عزیز به لبنانی‌ها بود.

ارسال نظر