|
شناسه خبر: 5320

چرا بایدن با چالش مقبولیت مواجه شده است؟

دستان خــــــالی

بایدن که با وعده‌هایش ترامپ را از قدرت خارج کرد و توانست بر صندلی وی در کاخ سفید تکیه بزند، حالا شرایط خوبی در میان افکار عمومی ندارد. علی‌رغم اقبال نسبی مردم به وی و کسب قدرت، نتوانست انتظارات مردم آمریکا را برآورده کند و درنهایت با کاهش محبوبیت در جامعه آمریکایی مواجه شد.

به گزارش صبح نو، نظرسنجی دانشگاه کوئینیپیاک که اخیرا انجام شده است نشان می‌دهد که رییس‌جمهور جو بایدن در نهمین ماه ریاست‌جمهوری‌اش پایین‌ترین نرخ تایید عملکرد را ازسوی رأی‌دهندگان دریافت کرده است؛ بی‌اقبالی مردم حالا شاید زنگ خطری باشد برای حزب حاکم در آمریکا؛ حزبی که توانست با شکست رقیبش پس از یک دوره ریاست‌جمهوری، قدرت را از آن خود کند. این وضعیت نشان می‌دهد که اگر دموکرات‌ها اقدامی در راستای بهبود این وضعیت انجام ندهند، در انتخابات میان‌دوره‌ای ۲۰۲۲ و ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ با مشکلات جدی روبه‌رو خواهند شد.به نوشته پایگاه هیل، رسانه نزدیک به کنگره آمریکا، این نظرسنجی نشان داد که 38درصد از افراد موردبررسی عملکرد بایدن را تایید می‌کنند، درحالی‌که 53درصد آن‌ها موافق اقدامات دولت وی نیستند. این روند در مقایسه با گذشته نشان از شیب تند نارضایتی از دولت وی دارد. وضعیت بایدن از نظرسنجی ماه گذشته که نشان می‌داد 42درصد عملکرد او را تایید کرده و 50درصد مخالف آن هستند، وخیم‌تر شده است.
 
روند کاهشی محبوبیت بایدن
 نظرسنجی کوئینیپیاک نشان می‌دهد که میزان محبوبیت بایدن به‌ویژه در بین مستقلان کاهش یافته است. نظرسنجی گالوپ نیز که یک هفته قبل از این نظرسنجی انجام شده است نشان داد که میزان محبوبیت بایدن در بین مستقلین به 37درصد کاهش یافته است که پایین‌ترین میزان از زمان روی‌کارآمدن بایدن بوده و 24واحد درصد کمتر از 61درصد محبوبیتی است که بایدن در ابتدای دولتش تجربه کرده است.همچنین نظرسنجی آسوشیتدپرس، نشان داد که میزان محبوبیت بایدن در بین مستقلین از 62درصد در ماه جولای به 38درصد در سپتامبر کاهش یافته است. این نظرسنجی میزان محبوبیت کلی بایدن را در مقایسه با 54درصد در ماه اوت، چهار واحد کمتر و حدود 50درصد اعلام کرد. روند کاهشی محبوبیت رییس‌جمهور آمریکا به باور برخی با گذشت زمان از تحولات افغانستان، افزایشی تصور می‌شد که درنهایت شاهد این موضوع نیستیم. با فرار آمریکایی‌ها از افغانستان و رها کردن میلیاردها دلار تجهیزات نظامی، نه‌تنها افکار عمومی آمریکا بلکه جهانیان و حتی متحدین اروپایی ایالات‌متحده، عملکردش در افغانستان را تقبیح کردند. بی‌توجهی به اصول انسانی و فجایع افغانستان باعث شده است تا دید منفی نسبت‌به بایدن به وجود بیاید.
 
چالش طالبانی رییس‌جمهور آمریکا
 طالبان با اخراج سربازان آمریکایی از افغانستان دولت بایدن را با چالش‌هایی مواجه کرد که به باور برخی پس از افول این تحولات و خارج شدن اخبار افغانستان از صدر اخبار جهان، قابلیت ترمیم داشت، اما درنهایت شاهد بودیم علی‌رغم گذشت هفته‌ها از قدرت‌یابی طالبان در افغانستان نه‌تنها محبوبیت بایدن ترمیم نشد، بلکه نسبت به گذشته نیز افول داشته است.از سوی دیگر، استقرار بایدن در
 کاخ سفید نتیجه مخالفت با سیاست‌های ترامپ بود. ترامپ با قلدرمآبی و عدم موفقیت در کنترل کرونا، زمینه‌های ناامیدی مردم از خودش را فراهم کرده بود. مردم آمریکا و افکار عمومی جهان در دوره رییس‌جمهور پیشین آمریکا با چهره جدیدی از سردمداران خود مواجه شده بودند که علاوه بر رفتار، گفتار متفاوتی نیز داشت. اتحاد مردم آمریکا در مقابله با ترامپیسم، مولفه‌ای برای قدرت‌گیری بایدن بود؛ مولفه‌ای که حالا با زمامداری کاخ سفید هر روز کمرنگ‌تر شده و دموکرات را نسبت به آینده نگران می‌کند.
تقابل ترامپ با روسیه، ایران، چین و بسیاری از کشورها نه‌تنها سیاست خارجی این کشور را به پرتگاه برده بود، بلکه باعث شده بود در داخل خاک ایالات‌متحده نیز شاهد چالش‌هایی باشیم که درنهایت منجر به شکست وی در مقابل بایدن شد. اگرچه مقابله با پاندمی کرونا نقطه عطف دولت آمریکا به حساب می‌آید، اما این موضوع نیز چالش‌های دیگری را با خود به همراه آورده است.
نظرسنجی دانشگاه کوئینیپیاک نشان داد که بایدن در برخورد با پاندمی کرونا قوی‌ترین رتبه را کسب کرده، جایی که کاخ سفید در هفته‌های اخیر رویکرد تهاجمی‌تری برای اجرای دستورات واکسیناسیون اتخاذ کرده است و موارد بستری و مرگ‌ومیر در سراسر کشور آمریکا به‌تدریج کاهش می‌یابد. طبق نظرسنجی کوئینیپیاک، 48درصد از رأی‌دهندگان با نحوه برخورد بایدن با پاندمی موافق هستند. اما از دیگر سو سیاست‌های جبرانی بایدن موجب بالا رفتن تقاضا و کم بودن عرضه و اضافه شدن نقدینگی و تورم شده است؛ موضوعی که چالش جدیدی را مقابل سردمداران کاخ سفید قرار داده است.
 
تورم بی‌سابقه در آمریکا
اقتصاد آمریکا به‌علت به‌هم‌خوردن تعادل بین عرضه و تقاضا، با افزایش قیمت‌ها و بالا رفتن تورم روبه‌رو شده که این موضوع از سال۱۹۹۱میلادی بی‌سابقه گزارش شده است. نشریه آمریکایی نیویورک‌تایمز روز گذشته دراین‌باره نوشت: افزایش تقاضا ازسوی مشتریان از یک‌سو و نبود عرضه کالا از سوی دیگر و همچنین افزایش دستمزدها، اقتصاد آمریکا را در فشار قرار داده و موجب تورمی بی‌سابقه شده است.نیویورک‌تایمز در ادامه افزود: تورم سالانه در آمریکا طی سه دهه گذشته به‌سرعت رو به فزونی نهاده به‌طوری‌که خزانه‌داری آمریکا و کاخ سفید را برای هماهنگ کردن سیاست‌های اقتصادی برای مقابله با کاهش گسترده کالا، افزایش شدید تقاضا ازسوی مشتریان و بالا رفتن سریع دستمزدها تحت‌فشار قرار داده است. در حالی نیویورک‌تایمز از افزایش قیمت‌ها و تورم در آمریکا خبر می‌دهد که اقتصاد این کشور در سه ماه سوم ۲۰۲۱ تنها دو درصد رشد داشته است. شبکه خبری« سی‌ان‌ان» در ۶ آبان دراین‌باره می‌نویسد، بنابر اعلام «دفتر تحلیل اقتصادی آمریکا» (BEA)، نرخ سالانه رشد اقتصادی آمریکا در سه‌ماه سوم ۲۰۲۱ به دو درصد رسید.درحالی «سی‌ان‌ان» به رشد کند اقتصاد آمریکا در سه‌ماهه سوم سال جاری میلادی اشاره کرد که پیشتر نشریه آمریکایی «یو. اس. ای تودی» (USA Today) در ۲۶مهر گزارش داد که تاثیرات ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی ازجمله آمریکا خود را نشان داد به‌نحوی‌که اکنون این کشور با کمبود یا نبود کالاهای اساسی مواجه شده و قفسه‌های فروشگاه‌ها در برخی ایالت‌های  آمریکا خالی مانده است.
 
دستان خالی یک رییس‌جمهور
 اگرچه در آمریکا هر رییس‌جمهور به‌واسطه یک یا چند عملکرد شناخته شده است اما بایدن تاکنون وضعیت دیگری دارد. قانون حفاظت از بیمار و مراقبت مقرون‌به‌صرفه، یا همان اوباماکر که از تاریخ اول ژانویه ۲۰۱۴ اجرا شد و طبق آن همه آمریکایی‌ها باید تحت پوشش بیمه باشند، موضوعی بود که جمهوری‌خواهان و ترامپ برای لغو آن تلاش بسیاری کردند اما هنوز  به سرانجام نرسیده. بایدن که انتظار می‌رفت زیرساخت‌های آمریکا مانند راه‌آهن، جاده‌ها و صنایع بزرگ را نوسازی کند، هنوز به جایی نرسیده است.جو بایدن که معتقد است آمریکا از لحاظ زیرساخت‌های راه‌آهن از بسیاری از کشور‌های جهان عقب است، درنهایت پس از چند ماه دستاوردی نداشته است. رییس‌جمهور آمریکا دراین‌باره گفته است؛ همان‌طور که از ابتدا گفته‌ام ما در راه مقابله با تغییرات آب‌وهوایی باید به فکر اشتغال آفرینی هم باشیم. گسترش حمل‌ونقل با راه‌آهن می‌تواند سبب اشتغال‌آفرینی خوبی برای اتحادیه‌های کارگری شود. بایدن گفت: هم‌اکنون به نوسازی قابل‌توجهی در بخش حمل‌ونقل ریلی، تونل‌ها و پل‌های خود نیاز داریم. ما خود را آماده بازسازی این زیرساخت‌های حیاتی می‌کنیم.از آنچه رفت به‌خوبی مشخص می‌شود که بایدن نه‌تنها با تمام وعده‌ووعیدها دستاوردی برای جامعه آمریکایی نداشته است بلکه در بحران‌هایی مانند افغانستان خسارت‌هایی را به مردم این کشور تحمیل کرده است. افول محبوبیت رییس‌جمهور آمریکا نتیجه بی‌عملی و دستان خالی‌اش در جهت برطرف کردن مشکلات مردم کشورش است.

 

ارسال نظر