|
شناسه خبر: 5325

دومینوی انتقاد از سیاست‌های جنگ‌طلبانه آل‌سعود در یمن به بیروت رسید

«جرج قرداحی»؛ قهرمان ملی لبنان

دومینوی انتقاد از سیاست‌های تنش‌زا و جنگ‌طلبانه آل‌سعود در یمن و منطقه به بیروت رسید تا پس از آنکه «جرج قرداحی»، وزیر اطلاع‌رسانی لبنان نسبت‌به آن اشاره کند، هراس آل‌سعود از گسترش این انتقادات موجب شود تا سفرای لبنان را از ریاض و سپس منامه اخراج شوند تا سیاست شکست‌خورده عربستان که قبلا در برابر قطر با شکست روبه‌رو شده بود، دوباره در کشوری که عروس خاورمیانه نام گرفته است و شرایطی به مراتب بهتر از دوحه در منطقه دارد، تکرار شود؛ موضوعی که تحلیلگران جهان عرب بر آن تاکید دارند و «جرج قرداحی» را قهرمان ملی لبنان می‌نامند.

به گزارش صبح نو، بحران دیپلماتیک عربستان‌سعودی و لبنان ازجمله موضوعاتی است که گویا پایانی ندارد، گاهی به بهانه دعوت سعد الحریری، نخست‌وزیر اسبق لبنان به ریاض که او را به‌اجبار نگه می‌دارند و مصاحبه‌های مهندسی‌شده با او علیه ایران و محور مقاومت می‌کنند، گاهی هم به بهانه دخالت حزب‌الله در امور لبنان، فضای دیپلماتیک خود با بیروت را غبارآلود می‌کنند، گاهی هم به بهانه مداخله در انتخابات داخلی این کشور، هجمه‌های رسانه‌های غربی و عبری را بر فضای روانی این کشور تحمیل می‌کنند. سعودی‌ها که
 با وجود صرف هزینه‌های مالی گزاف از 6سال جنگ، کشتار غیرنظامیان و محاصره غیرانسانی در یمن نتیجه‌ای نگرفته و امنیت و اعتبار نظامی، سیاسی خود را در پی نتایج جنگ یمن ازدست‌رفته می‌بینند، نسبت‌‌به گسترش این انتقادات به مواضع رسمی دولت‌های جهان عرب بسیار نگران هستند. ازاین‌رو است که نسبت‌به سخنان واقع‌گرایانه وزیر ارتباطات و رسانه‌ای این کشور واکنش تندی نشان دادند تا آل‌سعود بار دیگر نشان دهد که تاب شنیدن انتقاد نسبت‌به سیاست‌های شکست‌خورده خودش در منطقه غرب آسیا را ندارد، حتی اگر در قالب یک تحلیل رسانه‌ای داخلی یک کشور مثل لبنان مطرح شود.تنش سیاسی میان عربستان و لبنان پس از انتشار اظهارات هفته گذشته وزیر اطلاع‌رسانی دولت میقاتی که در آن به شماتت از حمله ائتلاف سعودی به یمن و تقدیر از مقاومت یمنی‌ها پرداخته بود، اکنون با اعلام اخراج سفیر لبنان و فراخواندن سفیر از بیروت به‌سمت بحرانی دیپلماتیک میان دو کشور پیش می‌رود. تنش‌ها میان سعودی‌ها و لبنان پس از آن افزایش یافت که نقل‌قولی از وزیر اطلاع‌رسانی لبنان درباره تجاوزگری ائتلاف سعودی به یمن منتشر شد. «جرج قرداحی»، وزیر اطلاع‌رسانی لبنان قبل از ورود به کابینه «نجیب میقاتی» یک مجری، فعال رسانه‌ای و خبرنگار مشهور لبنانی بوده است که در برنامه‌ای تلویزیونی معروف به «برلمان شعب» (پارلمان مردم) به‌صراحت بر ضرورت توقف تجاوز به یمن تاکید کرده بود.وی در پاسخ به این پرسش که تحولات جاری در یمن را چگونه ارزیابی می‌کند، گفت: تجاوز وحشیانه به یمن که هشت سال از آن می‌گذرد، باید متوقف شود. آنچه یمنی‌ها انجام می‌دهند، حقوق قانونی آن‌ها در دفاع از خود است و من پایداری مردم یمن در قبال این تجاوز را ارج می‌نهم.درپی این مصاحبه، برخی رسانه‌های لبنانی اظهارات قرداحی را به‌شدت مورد انتقاد قرار دادند و منابع لبنانی نزدیک به سعودی مدعی شدند، این اظهارات منجر به بحران دیپلماتیک جدید میان بیروت و ریاض خواهد شد؛ بحرانی که ریاض از روز گذشته آن را اجرایی کرده است و سفیر لبنان را از خاک خود اخراج کرد، تنشی که منامه هم بر طبل آن کوبید و در دنباله‌روی از سیاست‌های آل‌سعود، مهلتی برای خارج شدن سفیر لبنان از بحرین مشخص کرد.
 
چرایی تنش سیاسی آل‌سعود با کشورهای منطقه
 عربستان همواره در پی نقش‌آفرینی در تحولات لبنان به‌عنوان عرصه‌ای از رقابت‌های منطقه‌ای با محور مقاومت بوده و خود را بازیگری پرنفوذ در صحنه سیاسی این کشور کوچک اما مهم منطقه غرب آسیا نشان می‌دهد. بااین‌حال در سال‌های اخیر روابط ریاض و بیروت بسیار پرفرازونشیب و متلاطم دنبال شده است که نمونه آشکار آن اقدام عجیب بازداشت سعد الحریری، نخست‌وزیر وقت لبنان در خاک عربستان و واداشتن او به اعلام استعفا در سال2017 بود که جنجال‌ساز شد و مصاحبه‌ای جنجالی از او علیه محور مقاومت منتشر کردند. در دوران بحران اقتصادی بزرگ لبنان که به اعتراضات عمومی و درنهایت بروز بحران سیاسی 13ماهه در این کشور انجامید، نیز سعودی‎‌ها به‌ویژه با قطع کمک‌های مالی گذشته به لبنان شرایط را برای تشدید بی‌ثباتی در این کشور تسهیل کردند.اکنون داستان خشم و غضب و یا به‌نوعی کینه چندین ساله ریاض از بیروت وارد مرحله قطع روابط سیاسی شده است. حال این پرسش مطرح است که هدف عربستان از قطع روابط دیپلماتیک با بیروت چیست و چرا سخنان وزیر لبنانی با وجود غیررسمی بودن اظهاراتش برای سعودی‌ها تا این حد گران آمده است؟ به خوبی می‌دانیم که عربستان در سال‌های اخیر حداقل در دو نوبت، یعنی قطع روابط دیپلماتیک با ایران (1394) و قطر (1396) تلاش کرده تا به اجماع‌سازی علیه رقبای منطقه‌ای خود بپردازد. حال آیا همراهی بحرین با اقدام عربستان نشان از تکرار تلاش سعودی‌ها برای اتخاذ چنین رویه‌ای علیه بیروت است؟ و درنهایت آیا اقدام عربستان دولت میقاتی را به عقب‌نشینی وا‌می‌دارد؟
 
نگرانی آل‌سعود از انتقادات به جنگ یمن
 بی‌شک بخشی از عصبانیت بیش از انتظار ریاض از سخنان جورج قداحی، وزیر اطلاع‌رسانی دولت لبنان، درحالی‌که شخص نخست‌وزیر اعلام کرده بود که مواضع وزیر بیانگر دیدگاه دولت لبنان نیست، به فشارهای گسترده‌ای بازمی‌گردد که دولت عربستان به سبب افزایش انتقادهای بین‌المللی نسبت‌به تداوم جنایت علیه مردم یمن با آن روبه‌رو است. سعودی‌ها که با وجود صرف هزینه‌های مالی گزاف از 6سال جنگ، کشتار غیرنظامیان و محاصره غیرانسانی این کشور نتیجه‌ای نگرفته و امنیت و اعتبار نظامی سیاسی خود را در پی نتایج جنگ یمن ازدست‌رفته می‌بینند، نسبت‌به گسترش این انتقادات به مواضع رسمی دولت‌های جهان عرب بسیار نگران هستند چراکه در این صورت ادعای کذب مشروعیت بین‌المللی شروع تجاوز به یمن بیش از بیش بی‌اعتبار شده و این امر به تقویت مقاومت یمن خواهد انجامید.
 
شکل‌گیری دومینوی انتقاد بین‌المللی از آل‌سعود
 شکی در این موضوع وجود ندارد که بخش زیادی از دولت‌های عربی و اسلامی منتقد عملکرد عربستان در جنگ یمن هستند و عدم حضور واقعی در ائتلاف سعودی نشانگر این موضوع است. بر همین اساس، نوع واکنش سعودی‌ها نشان می‌دهد که ریاض عدم رویارویی جدی با اقدام وزیر لبنانی را منجر به شروع دومینوی خطرناک جسارت یافتن دیگر دولت‌های اسلامی و عربی برای موضع‌گیری در مورد جنگ یمن می‌داند.به نظر می‌رسد اقدام اخراج سفیر لبنان و همراهی بحرین که در ادامه می‌تواند به اقدام مشابه امارات دیگر هم‌پیمان او نیز بینجامد، تلاشی برای یادآوری ماجرای مقابله مشترک با قطر به لبنانی‌ها باشد و شروط سنگین کشورهای محاصره‌کننده برای بازسازی روابط دوحه پیش گذاشتند. لبنان با بحران اقتصادی گسترده‌ای دست‌وپنجه نرم می‌کند و دولتمردان جدید این کشور نیز چشم به کسب حمایت مالی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس برای گذار از چنین بحرانی دارند. در این شرایط ریاض به‌دنبال آن است که تا دولت میقاتی را وادار به اخراج وزیر اطلاع‌رسانی کند تا از این طریق به قدرت‌نمایی در برابر منتقدان جنگ یمن بپردازد. اما آنچه از برآیند این موضوع برمی‌آید کارت‌های سوخته عربستان در لبنان است که ریاض نمی‌تواند در آن توفیقی به دست آورد. نباید فراموش کرد که لبنان، کشور قطر نیست که با محاصره چند کشور حاشیه‌ای خلیج‌فارس با مشکلات متعدد روبه‌رو شود؛ چراکه بیروت ازجمله کشورهای ساحلی دریای مدیترانه است که توسعه روابط را خود با کشورهای اروپایی و حتی چین یا روسیه تقویت کرده است.دیگر اینکه ریاض در سال‌های گذشته با قطع حمایت‌های مالی خود از لبنان عملا مهم‌ترین کارت فشار خود بر دولت این کشور را ازدست‌داده است. تهدید به قطع روابط تجاری نیز به نظر نمی‌رسد تاثیر چندانی بر وضعیت اقتصادی لبنان داشته باشد درحالی‌که امارات، چین، یونان، ایتالیا و ترکیه مهم‌ترین شرکای اقتصادی لبنان هستند.
 
قهرمان ملی
 «عبدالباری عطوان»، تحلیلگر مشهور جهان عرب در یادداشتی دراین‌باره اشاره کرده است؛ هدف اصلی از این جنجال‌آفرینی ارعاب و باج‌خواهی است اما نمی‌داند که با این اقدام قرداحی به قهرمان ملی تبدیل شده است.
 
مداخله ریاض در انتخابات لبنان
 نباید فراموش کرد، درحالی‌که قریب به پنج ماه( هفتم فروردین‌ماه) تا زمان برگزاری انتخابات پارلمانی لبنان باقی‌مانده است، عربستان سعودی از رهگذر حمایت آشکار از مهره‌های داخلی خود، دخالت در این انتخابات را آغاز کرده است و با حمایت از برخی چهره‌های سیاسی لبنان همچون سمیر جعجع، به‌دنبال فتنه‌انگیزی در عروس خاورمیانه است.

ارسال نظر