|
شناسه خبر: 5340

صباح زنگنه، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با «صبح نو»:

آمریکا مقصر وضعیت فعلی برجام است| ایران یکبار به تمام تعهدات خود عمل کرده است

زنگنه معتقد است که رفتارهای اخیر آمریکا و اروپا قطعاً موجب تأخیر و ضرر همه طرف‌های مذاکره خواهد شد و برای به نتیجه رسیدن نیاز به تغییر زمین‌بازی است. زمینی که در آن‌، طرف‌های اصلی این مذاکره باهم صحبت کنند و به توافق برسند.

صباح زنگنه، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با «صبح نو» ضمن اشاره به اظهارات اخیر مقامات آمریکایی درمورد مذاکرات هسته ای بیان کرد: ایران قصد دارد به میز مذاکرات برگردد اما سایر طرف‌ها باید به تعهدات خودشان عمل کنند تا ایران بتواند صداقتی از آن‌ها در انجام تعهدات ببیند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران یک‌بار به تمام تعهدات خودش عمل و تمامی انتظارات را برآورده کرد. اما طرف مقابل به تعهدات خودش عمل نکرد و با دور زدن برجام به تحریم‌های خود پافشاری می‌کردند.

زنگنه ادامه داد: لذا بعید است این بار جمهوری اسلامی ایران جلوتر از آن‌ها شروع به انجام تعهدات کند. با این حال باید ببینیم طرف غربی برای بازگشت به برجام و انجام تعهدات چه ضمانتی می‌تواند به ایران بدهد.

این کارشناس تاکید کرد: بهانه‌هایی که آمریکایی‌ها هم‌اکنون مطرح می‌کنند این است که تضمین دادن، نیاز کنگره است و کنگره هم به دلیل اینکه ترکیبی از دو حزب سیاسی دموکرات و جمهوری‌خواه است بر سر این موضوع به توافق نمی‌رسند.

*عامل اصلی بازی های برجامی، آمریکاست

او گفت: مشخص است که از ابتدا پایه‌های توافق برجام محکم نبود و نمی‌توانست اطمینان ایران را برای توافق جلب کند. اما اینکه ایران در این شرایط باید چه استراتژی‌هایی را می‌تواند دنبال کند حقیقتاً موضوع بسیار پیچیده و مهمی است و به نظر می رسد عامل اصلی این بازی‌ها خود کشور آمریکا است و اروپایی‌ها خودشان را پشت آمریکا پنهان می‌کنند و هیچ گام مثبتی را انجام نمی‌دهند.

زنگنه تصریح کرد: هر زمان هم که عرصه برای اروپایی ها تنگ شود می‌گویند که آمریکا اجازه انجام اقدامات را نمی‌دهد و آمریکایی‌ها رابطه اقتصادی بسیار بزرگ‌تری با ما دارند و بحث‌هایی از این قبیل را پیش می‌کشند.

کارشناس مسائل بین الملل درانتها خاطرنشان کرد: چنین بازی‌هایی قطعاً موجب تأخیر و ضرر همه طرف‌های مذاکره خواهد شد و برای به نتیجه رسیدن نیاز به تغییر زمین‌بازی است. زمینی که در آن‌، طرف‌های اصلی این مذاکره باهم صحبت کنند و به توافق برسند.

 

ارسال نظر