|
شناسه خبر: 5348

نوذر شفیعی، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت وگو با «صبح نو»:

بایدن قصد دارد موضوع ایران را حل کند تا با خیال آسوده سراغ چین برود

نوذر شفیعی، کارشناس مسائل غرب اسیا در گفت: به نظر می آید بایدن می خواهد در سال های اول ضمام داری دو موضوع داخلی آمریکا و ایران را حل کند.

نوذر شفیعی، کارشناس مسائل غرب اسیا در گفت وگو با «صبح نو» ضمن اشاره به رفتار متناقض آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران و یکپارچه سازی کشورهای دنیا علیه کشور ما بیان کرد: به نظر می آید بایدن می خواهد در سال های اول ضمام داری دو موضوع را حل کند.

وی ادامه داد: یکی موضوع داخلی خود امریکاست؛ اکنون عملا جامعه آمریکا دو قطبی شده و این مسئله ثبات داخلی آمریکا را تحت تاثیر قرار داده است. به خصوص اینکه ترامپ به صورت هفتگی در شهرها و ایالت های مختلف سخنرانی و همایش دارد و روز به روز طرفداران خودش را بیشتر تحریک می کند.

شفیعی افزود: این احتمال وجود دارد که ترامپ در انتخابات آینده بتواند هم در حوزه ریاست جمهوری و هم کنگره موفقیت هایی را بدست آورد، یا حداقل ادامه ریاست جمهوری بایدن را با مشکل روبرو کند. این یک تهدید و نگرانی است که بسیاری از سیاستمداران آمریکا و همینطور محافل علمی و موسسات تحقیقاتی آمریکا در موردش صحبت می کنند.

وی تاکید کرد: موضوع دوم بحث تحولات غرب آسیا با محوریت ایران است. به هرحال بایدن می خواهد تکلیف این موضوع به نوعی مشخص شود یا به صورت مثبت این موضوع را حل کند. مثلا می خواهد طرح های تشویقی برای ایران در نظر بگیرد و سعی می کند کشورهای منطقه را هم در جریان آن قرار دهد.

این کارشناس خاطرنشان کرد: بایدن قصد دارد کشورهای منطقه و اروپا را در این مسیر با خود همراه کند یا با طرح های تنبیهی(سایر گزینه ها) که در این صورت طیفی از تحریم‌ها یا حتی برخوردهای نظامی مستقیم و نیابتی را علیه ایران صورت دهد که در این حوزه با اروپا و کشورهای منطقه مذاکرات خواهد کرد.

شفیعی گفت: بایدن تمایل دارد این دو موضوع را در سال های ابتدایی به سرانجام برساند تا تمرکز خود را بر چین بگذارد. به نوعی می خواهد خیالش از مشکلات داخلی و غرب آسیا با محوریت ایران راحت شود تا انرژی خود را به سمت چین متمرکز کند و در آنجا محدودیت های جدی را برای کشور چین به وجود بیاورد.

او عنوان کرد: به نظر می آید برنامه های پشت پرده بایدن به این صورت است و اگر بخواهیم با نگرش منفی به موضوع داشته باشیم می تواند در شرایطی که ایران برای ورود به مذاکرات برجامی دست به عصا راه برود.

کارشناس مسائل بین الملل درانتها متذکر شد که غربی ها می خواهند ایران را بیشتر و بیشتر تحت فشار قرار دهند تا با یک اراده جدی تر در عین حال از دید آن ها سازنده تر وارد مذاکرات شوند. این را می توان به لحاظ ایجاد یک فضا و جو روانی علیه ایران می شود پیش بینی کرد.

 

ارسال نظر