|
شناسه خبر: 5372

سیدهادی سیدافقهی، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت وگو با «صبح نو آنلاین»:

آمریکا از موفقیت های ایران ترسیده است

سیدافقهی گفت: غربی ها از همین موفقیت های پی در پی ترسیده اند و تمام تلاش خود را می کنند تا نقشه های جدیدی را برای مقابله با ایران طراحی و اجرا کنند.

سیدهادی سیدافقهی، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت وگو با «صبح نو آنلاین» ضمن اشاره به دزدی اخیر آمریکا از نفتکش ایران در آب های عمان و رفتارهای آن ها در قبال جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: دزدی اخیر آمریکا ناشی از شکست سریالی آن ها علیه ایران در تمام ابعاد است. آمریکا مدت هاست سعی دارد در ابعاد سیاسی و نظامی، حقوقی و قانونی و اقتصادی کشور ما را به زانو دربیاورد اما موفق نشده است.

وی افزود: آن ها می خواهند در برجام تجدید نظر کنند و یک برجام دیگری متناسب با خواسته ها و خودکامگی های خودشان تنظیم کنند که در این مسیر هم شکست خوردند. اکنون جمهوری اسلامی ایران با انعقاد قراردادهای سنگین و طولانی مدت با چین ،روسیه ،هندوستان و عضویت در پیمان امنیتی اقتصادی شانگهای و پیمان اقتصادی اورآسیا و همچنین افزایش صادرات نفتی و مشتقات نفتی به خارج موفق و پیروز بوده است.

سیدافقهی گفت: بنابراین غربی ها از همین موفقیت های پی در پی ترسیده اند و تمام تلاش خود را می کنند تا نقشه های جدیدی را برای مقابله با ایران طراحی و اجرا کنند. سفر جو بایدن به کشورهای اروپایی، حاشیه خلیج فارس و سایر نقاط دنیا نیز ناشی از همین موضوع است.

*امریکا از صحبت های بین ایران و اتحادیه اروپا ترسیده است

این کارشناس تاکید کرد: ما امروز در شرایطی هستیم که باید خود را برای دور جدید مذاکرات آماده کنیم. آمریکا زمانی که متوجه شد صحبت های امیدوار کننده ای بین ایران و نماینده اتحادیه اروپا شکل گرفته است، عزمش را جزم کرده تا معادلات را برهم بزند و موفقیت های ایران را به شکست ختم کند.

وی ضمن اشاره به دزدی اخیر آمریکا از نفتکش ایران در آب های عمان می گوید: امروزه جامعه جهانی، شورای امنیت و کشورهای هم پیمان آمریکا به خصوص در 4+1 باید موضع خود را نسبت به این عملیات نفت دزدی آمریکا مشخص کنند. اصلا آن ها چطور می خواهند این شکست و دزدی دریایی را توجیه کنند؟ بازهم جرات این را دارند که بگویند ایران همواره کارشکنی می کند؟ ایران برعلیه عرف جهانی و قوانین عمل می کند؟!

سیدافقهی عنوان کرد: آمریکا با این اقدام امنیت آب های خلیج فارس، تنگه هرمز، دریای عمان و آب های تمام منطقه را به خطر انداخت. فردا اگر هر اتفاقی در این منطقه رخ دهد مقصر آن آمریکا و کشورهای مذدوری هستند که خاک خودشان را محلی برای پایگاه های آمریکا کرده اند.

تحلیلگر مسائل بین الملل درانتها یادآورشد: اگر فردا خدایی نکرده جنگ ها گسترش پیدا کرد و تبدیل به یک جنگ فراگیر شد آیا این کشورهای جنوبی حاشیه خلیج فارس فکر می کنند آمریکا می تواند حامی آن ها باشد؟! اول از همه همین کشورها آسیب می بینند.

 

ارسال نظر