|
شناسه خبر: 5381

علی‌اکبر علیزاده، نماینده مردم دامغان در مجلس در گفت‌وگو با «صبح نو آنلاین»:

آمریکا می‌داند که راهی جز بازگشت به برجام ندارد

علیزاده می‌گوید که ایران مدت‌هاست اعلام کرده از مذاکرات هسته‌ای فعلی همان مصوبات برجام را می‌خواهد. لذا اگر امریکا واقعاً قصد بازگشت به مذاکرات را دارد، با توجه به سابقه بسیار بدی که در پیمان‌شکنی از خود نشان داده باید تضمین قوی به ما بدهد که دیگر از برجام خارج نمی‌شود.

علی‌اکبر علیزاده، نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آغاز مذاکرات هسته‌ای از آذرماه سال جاری و رفتار گستاخانه آمریکایی‌ها به «صبح نو آنلاین» گفت: ایران بر مواضع خود استوار است و بارها نیز تأکید کرده که ما میز مذاکره را رها نخواهیم کرد. بااین‌حال اقتصاد ملت را به مذاکره گره نخواهیم زد.

وی افزود: بر همین اساس جمهوری اسلامی پیش خواهد رفت و با هماهنگی اتحادیه اروپا، روسیه و چین زمانی را برای مذاکرات مشخص کردند و اخیراً نیز وزیر امور خارجه زمان رسمی ازسرگیری مذاکرات را به‌صورت رسمی به معاون سیاسی خود اعلام کرده است.

علیزاده اظهار کرد: نکته بعدی این است که ما با آمریکایی‌ها مذاکره‌ای نداریم چرا که آمریکا از برجام بیرون رفت و ایران هم رسماً این موضوع را اعلام کرد. بنابراین اکنون برگ برنده در دستان جمهوری اسلامی ایران است. موقعیتی پیش آمد که موضع قدرتمندانه و عزتمندانه ایران درصحنه‌های مختلف آشکار شد.

این نماینده مجلس ادامه داد: حمله به پایگاه تنف آمریکایی در مرز سوریه و عراق یکی از شدیدترین حمله‌ها بود و آمریکایی‌ها نتوانستند واکنشی نشان دهند. از طرف دیگر دزدی دریایی آمریکایی‌ها در دریای عمان و واکنش سریع ایران نیز قدرت ایران را به رخ جهانیان کشید.

او افزود: برای اولین بار سپاه قدرتمند جمهوری اسلامی ایران به‌صورت مستقیم در آب‌های اقیانوسی با ناوگان امریکا درگیر شدند و جلوی چشم آن‌ها کشتی که نفت ما را دزدیده بود به ایران آوردند و بازهم آن‌ها نتوانستند عکس‌العملی نشان دهند.

*جمهوری اسلامی ایران بدون نیاز به جلب اعتماد غربی‌ها، در حال پیشرفت اقتصادی است

علیزاده گفت: سیاست دولت هم در ارتباط با همسایگان، چین و روسیه آرام‌آرام در حال نتیجه دادن است و شاهد هستیم که در حال انعقاد قراردادهای بلندمدت هستند. این مسئله نشان می‌دهد که تداوم تحریم‌ها برای آمریکا روزهای بسیار سیاهی را به ارمغان آورده و چیزی دست آن‌ها نمانده است.

نماینده مردم دامغان تصریح کرد: در حال حاضر طبق آمار، در این ماه نسبت به ماه گذشته 650 میلیون دلار ارز مازاد تجاری صادراتی نسبت به دوره قبل داشته‌ایم. شاید رقم کوچک باشد اما نشان‌دهنده روند جدیدی است که آغازشده و تأکید می‌کند ایران به سمت رشد و شکوفایی در حال حرکت است.

وی یادآور می‌شود که دولت بایدن و نزدیکانش به این اعتقاددارند که باید به مذاکرات برگردیم و اگر این اتفاق نیفتد همین دستاوردهای برجامی نیز از دست می‌رود. عده‌ای از جمهوری خواهان نیز در مجلس سنا آمریکا در حال فشار هستند که نباید به مذاکرات برگردیم. این‌ها نشان‌دهنده می‌دهد که در داخل آمریکا تنش وجود دارد.

علیزاده تشریح کرد: ما از قبل نیز اعلام کردیم که از این مذاکرات همان مصوبات برجام را می‌خواهیم چرا که طرف مقابل در آنجا برای استفاده از سوئیفت، برای استفاده از فروش نفت آزاد کشور، برای خارج شدن پول‌های بلوکه‌شده ایران از سایر کشورها تعهد دادند. لذا اگر امریکا واقعاً می‌خواهد به مذاکرات برگردد، با توجه به سابقه بسیار بدی که در پیمان‌شکنی از خود نشان داده است باید تضمین قوی به ما بدهد که دیگر از برجام خارج نمی‌شود.

نماینده مردم دامغان در مجلس در انتها عنوان می‌کند که در این شرایط اروپایی‌ها هم به سمت ایران رو کرده‌اند. البته باید با اروپایی‌ها بسیار هوشمندانه پیش برویم. زیرا اروپا بعد از خروج امریکا 9 تعهد داده که به هیچ‌کدام آن‌ها عمل‌نکرده است. بنابراین تنها صحبت ما با اروپایی‌ها این است که به تعهدات خودشان عمل کنند.

ارسال نظر