|
شناسه خبر: 5786

ابوالفتح در گفت وگو با «صبح نو» اهداف و برنامه های آمریکا در برابر ایران را تشریح کرد

بایدن، برجام دیگری می خواهد

کارزار انتخاباتی نتوانسته دستاوردی برای آمریکایی‌ها داشته باشد و هر روز بیش از گذشته محبوبیت خود را از دست‌یافته می‌بیند، شعارهایش درباره ایران و بازگشت به برجام را نیز به سرانجام رسانده است. اگرچه گاهی مواضع ضدونقیض مقامات کاخ سفید سیگنال‌های متفاوتی را منعکس می‌کند اما هنوز در بر همان پاشنه می‌چرخد.

رییس‌جمهور آمریکا که از زمان کارزار انتخاباتی خود برای ورود به کاخ‌سفید از تصمیمش برای بازگرداندن ایالات‌متحده به برجام گفته بود، حدود دوماه‌ونیم بعد از رسیدن به قدرت در آمریکا با حضور غیرمستقیم در مذاکرات وین مدعی تلاش برای تحقق این وعده شد اما از همان ابتدا گفت که احیای برجام را با هدف دستیابی به توافقی به‌زعم واشنگتن جامع‌تر دنبال می‌کند تا مسائلی مانند برنامه موشکی ایران و حضور منطقه‌ای آن را هم پوشش دهد.این رویکرد بایدن تفاوتی با ترامپ نداشت و رییس‌جمهور سابق آمریکا که خود از برجام خارج شده بود نیز با شروطی به‌دنبال بازگشت به آن بود که عمردولتش به این موضوع قد نداد. تهدیدها و تحریم‌ها نه‌تنها ترامپ را به هدف نهایی خود یعنی تسلیم ایران در زمینه‌های دیگر نرساند، بلکه حالا بایدن را نیز ناکام گذاشته است. زیاده‌خواهی‌های واشنگتن در کنار عدم پذیرش رفع تحریم‌ها به‌رغم اذعان دولت بایدن به شکست سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ در قبال ایران و خودداری از دادن تضمین درخصوص تکرار نشدن اقدام به خروج آمریکا از توافق، دورهای قبلی مذاکرات را بی‌نتیجه گذاشت. در هفته‌های اخیر هم بعد از اعلام زمان مذاکرات وین پس از وقفه پنج‌ماهه، مقام‌های آمریکایی و اروپایی بارها در اظهاراتی طلبکارانه بدون اشاره به نقض مکرر تعهدات برجامی خود، درباره پیشرفت‌های هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کرده و درخصوص محدود بودن زمان احیای برجام هشدار داده‌اند.
در دور هفتم مذاکرات نیز شرایط متفاوتی را شاهد نبودیم و آن‌ها همچنین مانند همیشه به تهدید «روی میز بودن همه گزینه‌ها» و طرح‌های جایگزین متوسل شده‌اند. مقامات ایران اعتقاد دارند، اگر ایالات‌متحده برای رفع واقعی تحریم‌ها بیاید می‌تواند بلیت بازگشت به اتاق برجام را دریافت کند وگرنه همچنان خارج از میز برجام باقی خواهد ماند؛ بنابراین گره مذاکرات به دست آمریکا باز می‌شود و این دولت بایدن است که باید تصمیم بگیرد که می‌خواهد همچنان سیاست‌های ترامپ را ادامه دهد یا راهبرد جدیدی برای مذاکرات هسته‌ای دارد.
 روند مذاکرات وین باهدف لغو تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران طبق گزارش رسانه‌ها و به گفته دیپلمات‌ها، باوجود دست‌وپا زدن‌های رژیم‌صهیونیستی و برخی همراهانش، در مسیر درست قرار دارد؛ مسیری که هدف آن رفع تحریم‌های ایران است و آمریکا باید بپذیرد که نمی‌تواند امتیاز غیرمعقولانه‌ای از ایران بگیرد.
همچنان که سه کشور اروپایی عضو برجام که بعد از ارائه پیشنهادهای ایران واکنش‌هایی منفی را اتخاذ
 کرده بودند، از مواضع خود عقب‌نشینی کرده و وارد مذاکره درباره پیشنهاد‌های ایران شدند و این تغییر رویکرد سه کشور اروپایی عضو برجام در این مذاکرات را نخستین پیروزی ایران در نبرد وین خواند و از سوی دیگر، پس از شکست آمریکا و شرکایش در همراه‌سازی کشورهای منطقه همچون ترکیه و امارات عربی متحده و همچنین چین و روسیه (دو شریک همسوی ایران در مذاکرات) و پس از شکست آمریکا در افزایش فشار تحریمی و تاثیرگذاری بر ایران از طریق معتبرسازی تهدید، طرف‌های غربی بیشتر به میز مذاکره فکر می‌کنند تا همراهی با آمریکا.

ابوالفتح: آمریکایی‌ها برجام دیگری می‌خواهند
در این زمینه با امیرعلی ابوالفتح، کارشناس مسائل آمریکا به گفت‌وگو نشستیم. وی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» اظهار داشت: دولت بایدن قصد بازگشت به برجام را دارد؛ دولت ترامپ هم خواهان بازگشت به برجام بود اما برجامی که ما می‌خواهیم با برجامی که آن‌ها می‌خواهند متفاوت است.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران سال۲۰۱۵ توافقی انجام داده است و به قول آقای روحانی که می‌گفت نه یک کلمه بیشتر و نه یک کلمه کمتر، آن را مورد تاکید قرار می‌دهد؛ اصرار ایران بر حفظ برجام۲۰۱۵ است.
این کارشناس مسائل آمریکا با بیان اینکه ایالات‌متحده آمریکا چه اوبامایی که ۲۰۱۵ را تایید کرد و چه ترامپ و چه بایدن و چه رؤسای جمهور بعدی آمریکا هرکدام برجام دیگری را می‌خواهند و نه برجام۲۰۱۵ را، گفت: اگر امسال توافق شود برجام2021 را می‌خواهند؛ اگر سال بعد اجرا شود برجام۲۰۲۲ را می‌خواهند؛ یعنی هم امکان تجدیدنظر در متن برجام را می‌خواهند و هم برجام را به‌عنوان فرصتی برای مذاکره غیرهسته‌ای با ایران می‌دانند.ابوالفتح این دو رویکرد را خواست ایالات‌متحده آمریکا عنوان کرد و گفت: دونالد ترامپ می‌گفت که تمام مشکلات ۴۰ و ۵۰ساله بین ایران و آمریکا یک‌بار برای همیشه بیاید روی میز و در مورد همه‌چیز توافق شود و به یک دوستی، آشتی و تنش‌زدایی برسیم؛ این موضوع دربرگیرنده هسته‌ای، موشکی، منطقه، حقوق بشر و همه‌چیز بود. آمریکای اوباما و آمریکای بایدن معتقدند که نمی‌شود همه‌چیز را باهم انجام داد و باید فازبندی انجام شده و از خطرناک‌ترین موضوع به‌سمت موضوعات کم‌اهمیت‌تر حرکت کرد.
 برجام مدنظر آمریکا متفاوت است
  این کارشناس مسائل آمریکا تاکید کرد: ازنظر آمریکای بایدن هسته‌ای خطرناک‌ترین موضوع است و بعد باید به موشکی، دموکراسی و حقوق بشر پرداخت؛ درحال‌حاضر دولت آمریکا خواهان بازگشت به برجام است اما برجام مدنظر آمریکا متفاوت است. ایران اما کماکان بر برجام۲۰۱۵ اصرار دارد. آمریکایی‌ها برجام دیگری را    می‌خواهند.وی تاکید کرد: مذاکرات وین برای این است که بین این دو خواسته پلی زده شود؛ حالا باید دید که آیا این موضوع امکان‌پذیر است؟ من خیلی مطمئن نیستم.ابوالفتح با اشاره به مواضع متفاوت مقامات آمریکایی، گفت: در ایالات‌متحده آمریکا رییس‌جمهور مسوول سیاست خارجی است و در ارتباط با دیگر نهادهای تصمیم‌ساز عمل می‌کند؛ در ارتباطش با شورای امنیت ملی آمریکا و کنگره، سیاست کلان تدوین و تنظیم می‌شود. ممکن است در بیان وزیر خارجه یک مقدار لطیف‌تر صحبت کند و وزیر دفاع مقداری خشن‌تر صحبت کند یا اینکه مشاور امنیت ملی یا مقامات دیگر به نوع دیگری سخن می‌گویند؛ این‌ها مهم نیست و مهم سیاست کلانی است که دولت بایدن پیش می‌برد. این کارشناس مسائل آمریکا با تاکید بر اینکه در آمریکا هم تقسیم نقش صورت می‌گیرد و به پلیس خوب و بد تقسیم می‌شوند، گفت: برخی تند حرف می‌زنند و برخی آرام‌تر موضع می‌گیرند؛ در کشور ما نیز همین‌طور است. یک روز وزیر خارجه مقداری آرام‌تر صحبت می‌کند و مقامات دیگر جور دیگری صحبت می‌کنند. در رسانه‌ها نیز همین‌طور است، یک رسانه تندتر صحبت کرده و یک رسانه مسیر دیگری را در پیش می‌گیرد.
 
اهداف آمریکا در برابر ایران
  ابوالفتح با بیان اینکه بخشی از این مواضع ضدونقیض مقامات آمریکایی سناریوسازی است و برگرفته از اختلافات نیست، افزود: چه‌بسا پشت پرده با هم توافق کرده‌اند که پیام‌های مختلفی را به‌ طرف مقابل اعلام کنند؛ ازاین‌جهت قائل به این نیستم که مثلا بین بلینکن، سالیوان و غیره اختلافات و تفاوت‌هایی باشد.
وی ادامه داد: مقداری هم برای این است که طرف مقابل یعنی ایران را گمراه کنند؛ تقسیم‌کار کرده‌اند و با ادبیات مختلفی صحبت می‌کنند اما هدف اصلی همان چیزی است که گفتم و همه یک هدف را دنبال می‌کنند.این کارشناس مسائل آمریکا با اشاره به خط‌قرمزهای طرف آمریکایی در مذاکرات، گفت: هدف آن‌ها این است که ایران به سلاح اتمی دست پیدا نکند و براساس برجام هم ایران می‌توانست به سلاح اتمی دست پیدا کند اما فرصتی که به قول خودشان گریز هسته‌ای هست باید یک سال باشد؛ بازگشت ایران به برجام دوباره آن زمان که الان گفته می‌شود دو، سه هفته هست، تبدیل به یک‌سال خواهد کرد.ابوالفتح با بیان اینکه این به این معنی است که دوباره باید سانتریفیوژها به حالت قبلی بازگردد و ذخایر اورانیوم نیز براساس تعهدات برجامی کاهش یابد، افزود: نکته‌ای که نمی‌توان آن را خط‌قرمز آمریکایی‌ها دانست و تنها خواسته‌ آن‌هاست این است که آمریکایی‌ها می‌خواهند ایران جواب بله را بدهد؛ حتی اگر لفظی باشد؛ یعنی ایران بگوید آماده است که درخصوص برجام و مسائل غیربرجامی یعنی هسته‌ای و غیرهسته‌ای یک‌بار دیگر دست به مذاکره و گفت‌وگو بزند. وی خاطرنشان کرد: جهان۲۰۲۲ با جهان۲۰۱۵ تفاوت‌های زیادی کرده است. هم ایران فرق کرده و هم آمریکا و منطقه متفاوت شده است. توقع طرف مقابل این است که ایران بپذیرد و حداقل به‌سمت تنش‌زدایی حرکت کند؛ هم تنش‌زدایی با ایالات‌متحده آمریکا و هم با متحدان آن‌ها در منطقه؛ درخصوص رژیم اسرائیل که قطعا چنین تصوری محتمل نیست و آمریکایی‌ها هم هیچ اشاره‌ای ندارند اما درخصوص عربستان، امارات، مصر، اردن و غیره مقداری تنش‌ها کاهش پیدا کند.
 
 تفاوتی بین دولت اوباما و بایدن نیست
 این کارشناس مسائل آمریکا ادامه داد: این خواسته‌ای اساسی است که آمریکایی‌ها از ایران دارند؛ البته مابه‌ازای آن هم ایران توقع دارد که این تهدیدات، صف‌بندی‌ها علیه ایران و ایران‌هراسی در منطقه کاهش پیدا کند. در هر دو طرف باید این اتفاق بیفتد.ابوالفتح خاطرنشان کرد: این خواسته آمریکایی‌ها از ایران است و به همین دلیل هم مقداری مذاکرات به طول انجامیده است و اگر این مسائل نبود که بایدن به‌راحتی به برجام بازگشته بود؛ این مشکلات باعث شده است که مذاکرات طولانی شود.وی افزود: اگر دولت اوباما طولانی‌مدت حکومت را در دست داشت ما با اوباما هم با همین مشکل مواجه می‌شدیم؛ جان کری هم وقتی مورد سوال قرار گرفت که پس از 10سال که ایران می‌گوید هیچ محدودیتی برای استفاده از سانتریفیوژهای جدید ندارد، می‌خواهید چه کاری انجام دهید؟ جان کری خیلی راحت گفت که به وقتش فکری خواهیم کرد و تحریم‌ها را بازمی‌گردانیم. این به این معنی است که تفاوتی بین دولت اوباما و بایدن نیست. این کارشناس مسائل آمریکا با تاکید بر اینکه در دولت اوباما و بایدن معتقد بودند که مشکلات ایران و آمریکا باید حل شود، خاطرنشان کرد: هر دو معتقد بودند که فازبندی باید انجام شود؛ تفاوت ترامپ و جمهوری‌خواهان این است که آن‌ها می‌گویند مشکل با ایران باید یکبار برای همیشه حل‌وفصل شود و اگر سر مساله هسته‌ای با ایران به توافق برسیم به ایران فرصت داده‌ایم که جسورتر شود.ابوالفتح در پایان گفت: دیدیم که پمپئو ۱۲شرط گذاشت و گفت باید راجع به همه این‌ها گفت‌وگو کنیم و برای آن راه‌حل پیدا کنیم اما دولت دموکرات این‌گونه نیست؛ دموکرات‌ها معتقد هستند که باید مرحله‌به‌مرحله پیش رفت.

 

ارسال نظر