|
شناسه خبر: 5807

حسین کنعانی مقدم، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با《صبح نو آنلاین》:

امروز هم آمریکا همان سیاست ترامپ را ادامه می‌دهد

کنعانی مقدم معتقد است که غربی‌ها در مذاکرات همان سیاست فشار حداکثری ترامپ را در پیش گرفته‌اند و گام به گام آن را علیه ایران اجرایی می‌کنند.

حسین کنعانی مقدم، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با《صبح نو آنلاین》 به رفتار و فشار غرب علیه ایران در‌ مذاکرات هسته‌ای اشاره و افزود: به نظر میرسد سناریو غرب در رابطه با برجام ادامه همان سیاست های اوباما و ترامپ است.

وی تاکید کرد: غربی‌ها با فشار حداکثری و تهدید و گرفتن امتیاز به دنبال این هستند که به تعهدات خودشان برنگردند و موضوع به شورای امنیت برود و بعد از آن از مکانیزم ماشه استفاده کنند به طوریکه چین و روسیه هم نتوانند اقدامی را به صورت وتو انجام دهند.

کنعانی مقدم می‌گوید: جمهوری اسلامی ایران هم روش منطقی را در پیش دارد. هم نتیجه گرا است و هم اینکه مذاکره برای مذاکره را قبول ندارد و در عین حال برگشتن ایران به شرایط قبل از قطعنامه 2231 منوط به انجام تعهدات 5+1 خواهد بود .

او عنوان کرد: در صورتی که ایران منافع اقتصادی برجام را برای خود متصور نباشد و تحریم ها برداشته نشود قطعا ایران راه خود را ادامه خواهد داد. قاعدتا هم آمریکایی ها نمی توانند اقدام بین المللی علیه ایران انجام دهند چرا که آن ها از برجام خارج شده اند.

این کارشناس بیان می‌کند: به نظر می آید آمریکایی ها به دنبال توافق نیستند و بیشتر به دنبال این هستند تا ایران را در یک بن بست سیاسی قرار دهند تا بتوانند امتیازات خودشان را بگیرند. توصیه من هم به دوستان این بود که اگر برجام منفعت اقتصادی برای ما ندارد بهتر است که از آن خارج شویم و مستقلا یک توافق نامه جدیدی بین ایران و آمریکا نوشته شود که ایران بتواند تحریم ها را کنار بزند و بحث مسائل امنیتی هم در آن دیده شود.

وی ابرازکرد: امروز ما نباید بحث تحریم ها را دنبال کنیم زیرا بحث اصلی این است که رژیم صهیونیستی با بیش از 200 کلاهک هسته ای مرتبا در حال اقدامات خرابکارانه علیه ایران است. دانشمندان هسته ای ما را ترور و به مراکز هسته ای حمله می کند و ما را تهدید می کند. چه تضمینی وجود دارد که اسرائیل اقدامات خرابکارانه خودش را ادامه ندهد و چه تعهدی آمریکا در این خصوص به ما می دهد؟

کنعانی مقدم در انتها می‌گوید: موضوع اصلی این است که 5+1 باید در خصوص ایجاد چتر اتمی در مقابل تهدیدات رژیم صهیونیستی متعهد شود و اگر برجام به این نتیجه نرسد، دستاورد خاصی نداشته است.  5+1 در مقابل اینکه ایران به سمت سلاح هسته ای نمی رود و نخواهد رفت، چه تعهداتی در مقابل تهدیدات امنیتی اسرائیل برای ما خواهند داشت؟ این باید مشخص شود در غیر اینصورت برجام برای ما هیچ منفعتی نخواهد داشت.

حمیدرضا پیرهادی

ارسال نظر