|
شناسه خبر: 5881

آینده مذاکرات ایران و ۱+۴ در گفت‌وگوی «صبح‌نو» با امیرعلی ابوالفتح بررسی شد

بازی مقصرنمایی غرب

مذاکرات ایران و 1+4 اگرچه در دور هفتم هم نتیجه‌ای در برنداشت اما براساس اظهارات مقامات کشورهای مختلف و ازسرگیری دور هشتم مذاکرات در وین از چند روز دیگر، گویا روندی قابل‌قبول در جریان است که همه طرف‌ها را پای میز مذاکره نگه داشته است.

ایران که حالا با پیشرفت‌های خیره‌کننده هسته‌ای خود طرف‌های غربی را مجبور به تعیین زمان برای توافق کرده ،نشان داده است که از مواضع خود دررسیدن به منافع ملت ایران کوتاه نخواهد آمد؛ هرچند در سال2015 علی‌رغم تاکید برجام بر انتفاع اقتصادی ایران، در برای ایران بر همان پاشنه چرخید و بهره ایران از این توافق ناچیز بود اما حالا با جدیت بیشتری پیگیر مطالبات اجرانشده طرف‌های غربی است.هرچند اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین تاکید کرده است که بعد از مذاکرات طولانی در وین، طرف‌های اروپایی به بسیاری از خواسته‌های پیشنهادی ایران تن داده‌اند اما این روند باید تا رسیدن به نتیجه ملموس، یعنی لغو کامل تحریم‌ها، جبران ضررهای ایران و تضمین طرف آمریکایی مبنی بر عدم خروج مجدد از برجام ادامه پیدا کند.
 
ابوالفتح: مذاکرات در دور هشتم
 به نتیجه نمی‌رسد
  در این زمینه با امیرعلی ابوالفتح، کارشناس مسائل بین‌الملل به گفت‌وگو نشستیم. وی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» اظهار داشت: مذاکرات ادامه‌دار است و نقطه روبه‌جلو درحال‌حاضر این است که همه طرف‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که باید به مذاکره ادامه دهند. وی افزود: بااینکه در پایان دوره هفتم مذاکرات وین توافقی حاصل نشده است اما اینکه طرفین موافقت کرده‌اند که این مذاکرات ادامه داشته باشد، حرکتی روبه‌جلو و امیدبخش تلقی می‌شود. این کارشناس مسائل بین‌الملل تاکید کرد: در فاصله بین دور ششم و هفتم و ابتدای مذاکرات دور هفتم نوعی ناامیدی و بدبینی وجود داشت که ممکن است مذاکرات شکست بخورد. غربی‌ها ادعا می‌کردند که خود را برای دوران 
پس از شکست مذاکرات آماده کرده‌اند؛ آن‌ها با همین نگاه خط‌ونشان‌هایی را هم می‌کشیدند. در آن زمان‌ها یک فضای ناامیدی وجود داشت اما گویا الان گشایشی حاصل شده است؛ هرچند حرکت کند و آرامی را شاهد هستیم.ابوالفتح با بیان اینکه قرار است در آینده‌ای نزدیک مذاکرات ادامه پیدا کند، گفت: این موضوع یک نوع امیدواری را ایجاد کرده است اما به‌شخصه خیلی امیدوار نیستم که به‌سرعت توافق حاصل شود؛ شاید در دوره هشتم هم این اتفاق را شاهد نباشیم و به دور نهم، دهم و یازدهم هم کشیده شود.وی افزود: هیچ نشانه‌ای از به نتیجه رسیدن مذاکرات در دور هشتم وجود ندارد؛ زیرا فاصله زیادی 
باقی مانده است؛ البته این بستگی به اراده طرفین دارد. ازیک‌طرف می‌توان گفت توافق را می‌شود ظرف یک روز انجام داد و نیازی به پایان دور هشتم هم نباشد اما موضوعاتی وجود دارد که هنوز حل‌وفصل نشده است.این کارشناس مسائل بین‌الملل تاکید کرد: طرف ایرانی ابراز خوش‌بینی می‌کند که به‌زودی توافق حاصل می‌شود اما طرف غربی دائما می‌گوید که مشکلات باقی است و فاصله‌هایی وجود دارد و تهدید می‌کند که زمان زیادی تا پایان ضرب‌الاجل که خودشان تعیین کرده‌اند باقی نمانده است.ابوالفتح با تاکید بر اینکه امیدوارم دور هشتم دور پایانی باشد، گفت: اما تجربه نشان داده است که الان یک سال از روی‌کارآمدن بایدن می‌گذرد و در ایران نیز چندماه از آغازبه‌کار دولت سیزدهم گذشته است و اگر می‌خواست توافقی به این سرعت انجام شود خوب تاکنون انجام شده بود؛ وقتی تاکنون انجام نشده به این معنی است که مشکلات بزرگی وجود دارد.این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به اینکه حتی پیش از تشکیل دولت آقای رئیسی و دور هفتم مذاکرات گفته می‌شد که ۸۰درصد مشکلات حل‌شده است اما آنچه باقی مانده مشکلات اصلی است، گفت: تعبیر آقای اولیانوف مبنی بر اینکه بخش عمده مشکلات حل شده است می‌تواند درست باشد اما یک اصلی در مذاکرات وجود دارد و آن این است که توافق حاصل نمی‌شود، مگر اینکه راجع‌به همه‌چیز توافق صورت بگیرد.
 
دلایل نگاه متفاوت غربی‌ها با روند مذاکرات
  وی با تاکید بر اینکه اگر یک درصد از موضوعات هم باقی مانده باشد که به نظر می‌رسد از یک درصد هم بیشتر است، توافق به دست نمی‌آید، ادامه داد: اینکه اروپایی‌ها بخشی از خواسته‌های ایران را پذیرفته‌اند خبر خوشحال‌کننده‌ای است اما چون هنوز بخش‌هایی باقی مانده توافق به دست نیامده است.ابوالفتح با اشاره به مواضع ضدونقیض غربی‌ها خاطرنشان کرد: درحال‌حاضر شاهد دو گروه هستیم؛ یک گروه روسیه، ایران و چین هستند و یک گروه هم سه کشور اروپایی با آمریکا. حس می‌کنم که هر دو طرف در برداشت و قضاوت‌شان از مذاکرات بزرگنمایی می‌کنند؛ گروه اول یعنی چین، ایران و روسیه تفسیر خوش بینانه می‌کنند و امیدوارند که به‌زودی مذاکرات به نتیجه برسد اما این تمام اتفاقات داخل اتاق‌های مذاکراتی نیست و بنا به دلایلی ایران سعی می‌کند که این خوش‌بینی را جلو ببرد. این کارشناس مسائل بین‌الملل افزود: طرف مقابل یعنی سه کشور اروپایی و آمریکا مدام بر طبل ناامیدی می‌کوبند؛ آن‌ها هم از آن حدی که فضا ناامیدکننده است، بیشتر ناامیدی را مطرح می‌کنند. نگرانی که برای ایران وجود دارد این است که هر خبر ناامیدکننده یا منفی از مذاکرات می‌تواند تاثیر منفی بر مسائل اقتصادی و اجتماعی ایران داشته باشد. پس طبیعی است که ایران مدام خوشبینانه موضوعات را مطرح می‌کند. وی با اشاره به اینکه طرف مقابل برعکس ایران، چین و روسیه مدام رویکردی منفی را مطرح می‌کند، خاطرنشان کرد: آن‌ها تلاش می‌کنند هم بر تصمیم‌گیری تیم مذاکره‌کننده ایران تاثیر بگذارند و هم در بعد روانی در داخل کشور نگرانی ایجاد کنند و بر بازارها تاثیر بگذارند، تا ایران مجبور شود تن به خواسته‌های طرف مقابل بدهد.
 
آمریکایی ها دست به اقدام نظامی هم بزنند
باز باید مذاکره کنند
 ابوالفتح افزود: به نظر من طرف های مذاکره بزرگ‌نمایی می‌کنند؛ نه آن اندازه که ایران خوشبینانه مطرح می‌کند همه‌چیز خوب است و نه آن اندازه که اروپایی‌ها بدبینانه به موضوع نگاه می‌کنند، همه‌چیز بد است.این کارشناس مسائل بین‌الملل در ادامه با اشاره به مداخلات کشورهای دیگر برای به نتیجه نرسیدن مذاکرات، گفت: هر کاری انجام شود رژیم اسرائیل ناراضی است اما خیلی نمی‌تواند اثرگذار باشند. 
وی تاکید کرد: به نظر می‌رسد رویکرد کشورهای عرب حاشیه خلیج‌فارس مقداری تغییر کرده است. آن‌ها می‌دانند که اگر توافق حاصل نشود خاورمیانه دچار تنش می شود  و آن می‌تواند امنیت ملی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس را به خطر بیندازد. احساس می‌کنم که آن اندازه که در دوره برجام عربستان دست‌وپا زد الان آن اندازه مخالف نیست.ابوالفتح افزود: اگر این برداشت درست باشد این موفقیتی برای ایران است؛ آن‌ها چون می‌دانند که آسیب می‌بینند منفعت جمعی را در این می‌بینند که توافقی حتی اگر تمام خواسته‌های آن‌ها را برآورده نکرد، حاصل شود. این کارشناس مسائل بین‌الملل درخصوص آینده مذاکرات ایران و 1+4 گفت: نمی‌دانم چه زمانی توافق صورت می‌گیرد اما توافق اتفاق خواهد افتاد. 

 

ارسال نظر