|
شناسه خبر: 5958

ابوالفضل ظهره‌وند، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》:

انگلیسی ها هنوز در تفکر دوره استعمارگری خودشان سیر می کنند

ظهره‌وند می گوید: غربی‌ها هستند که به این منطقه نگاه سلطه طلبانه و تجاوزگرایانه دارند و این حرف ها نشان از وقاحت آن ها دارد و نشان می دهد که هنوز هم در همان تفکرات دوره استعمارگری به سر میبرند.

ابوالفضل ظهره‌وند، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》 درمورد اظهارات اخیر وزارت امورخارجه انگلیس درمورد موشک‌های بالستیک آزمایش شده جمهوری اسلامی ایران در رزمایش اخیر در جنوب کشور بیان کرد: واکنش های اخیر انگلیس ها نشان می‌دهد آن ها هنوز در تفکر دوره استعمارگری خودشان سیر می کنند.

وی افزود: به هرحال قدرت موشکی ما مرتبط به ظرفیت های دفاعی کشورمان است و ما در حوزه دفاعی به هیچ عنوان از هیچ کشوری اجازه نمی گیریم. ضمن اینکه این موشک ها با آن چیزی که در قرارداد 2231 یاد شده تحت عنوان موشک هایی با کلاهک 500 کیلویی متفاوت است.

ظهره‌وند تاکید کرد: بنابراین ما بر اساس نیازها و الزمات امنیتی دفاعی خودمان جلو میرویم و انگلیسی ها باید خودشان به افکار بین الملی پاسخ بدهند که این حجم عظیمی از سلاح که در منطقه خلیج فارس میفروشند و باعث آسیب دیدن مردم بی دفاع در افغانستان، عراق، سوریه و یمن شده است، چیست؟

او خاطرنشان کرد: غربی‌ها هستند که به این منطقه نگاه سلطه طلبانه و تجاوزگرایانه دارند و این حرف ها نشان از وقاحت آن ها دارد و نشان می دهد که هنوز هم در همان تفکرات دوره استعمارگری به سر میبرند.

ظهره‌وند یادآورشد که البته واقعیت موجود باعث می‌شود تا از این تفکرات خارج شوند و از اضافه گویی ها و مواضع غیر منطقی دست بردارند.

*اظهارات انگلستان عملیات روانی برای مذاکرات است

این کارشناس با اشاره به تاثیر ادعای انگلستان درمورد موشک‌های ایران بر مذاکرات هسته‌ای گفت: این مدل اظهارات بیشتر عملیات روانی در خصوص مذاکرات است. اگر قرار باشد آن ها موضع بگیرند باید در خصوص اقدامات رژیم کودک کش و متجاوز اسرائیل موضع بگیرند که همواره ایران را تهدید کرده و تایید هم کرده که دست به خرابکاری هایی زده است و ادعای حمله به ایران را دارد.

وی افزود: این کشورها باید از رژیم اسرائیل بازخواست داشته باشند که چرا در طول مذاکرات تنش ایجاد کرده اند و گرنه مانوری که ما انجام دادیم پاسخ بسیار دقیق و منطقی به یاوه سرایی ها و کنش غیر منطقی رژیم اسرائیل بود.

ظهره‌وند می‌گوید: مذاکرات باید با واقع بینی بیشتری جلو برود تا برجام را از این وضع موت نجات دهد. مسئولیت شکست مذاکرات نیز متوجه خود آمریکا و طرف های اروپایی است و آن‌ها باید در نهایت با خودشان کنار بیایند.

در انتها لازم به ذکر است که در بیانیه وزارت امور خارجه انگلیس آمده است: «ما استفاده ایران از موشک‌های بالستیک در پرتاب آزمایشی را که انجام آن امروز تأیید شد، محکوم می‌کنیم»

وزارت امور خارجه انگلیس مدعی شد: «این پرتاب‌ها نقض آشکار قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد محسوب می‌شود که از ایران می‌خواهد هیچ‌گونه فعالیتی در رابطه با موشک‌های بالستیک قادر به حمل تسلیحات اتمی، از جمله انجام پرتاب موشک با استفاده از فناوری موشک‌های بالستیک را انجام ندهد».

ارسال نظر