|
شناسه خبر: 6005

جعفر قنادباشی، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》:

وحشت صهیونیست ها نشان می دهد که مذاکرات به نتیجه رسیده است

جعفر قنادباشی می گوید:این عصبانیت و نگرانی شدید صهیونیست ها نشان می دهد که غرب به این نتیجه رسیده است که تحریم ها را بردارد و این نشان می دهد که ایران در موقعیت خوبی قرار گرفته است.

جعفر قنادباشی، کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به رزمایش نظامی اخیر عربستان و آمریکا و ارتباط آن با مذاکرات بین ایران و سعودی‌ها بیان کرد: رابطه عربستان با ایران تحت تاثیر چندین عامل است. یکی پیشرفت ها و موفقیت های جبهه مقاومت چه در فلسطین و چه در یمن است. یکی دیگر موضوع لابی های صهیونیست ها است که مرتبا به اختلافات منطقه ای دامن میزنند تا عربستان هیچ گاه به ایران نزدیک نشود. موضوع دیگر مقاصد بن سلمان است که قصد داشت پادشاه شود و کمک و همراهی غربی ها را در این مسیر داشته باشد.

وی افزود: صهیونیست ها علاقه مند نیستند که غربی ها در مذاکرات از مواضع خودشان عقب نشینی کنند و به شدت نگران هستند که کشورهای انگلیس، فرانسه و آمریکا دست از فشار حداکثری بردارند و تحریم ها را بشکنند.

قنادباشی ادامه داد که پروژه فشار حداکثری علیه ایران یک پروژه صهیونیستی بود که ترامپ اجرا کرد و کشورهای دیگر هم همراهی کردند. البته این فشار حداکثری در عمل شکست خورده است و این شکست کاملا آشکار است اما آن ها قصد دارند که تحریم ها ادامه داشته باشد.

او می‌گوید: صهیونیست ها در این شرایط دچار وحشت شده اند لذا با انواع و اقسام وعده‌ها به کشورهای عربی از جمله عربستان می خواهند که از غربی ها سلاح بخرند و در چند روز گذشته شاهد بودیم که عربستان یک محموله 650 میلیون دلاری سلاح از آمریکا خریداری کردند.

این کارشناس بین‌الملل یادآورشد: در حالی که بایدن بعد از سرکار آمدن صراحتا اعلام کرد ما به عربستان دیگر سلاح نخواهیم داد اما صهیونیست ها واسطه شدند و تلاش کردند تا مواضع آمریکایی ها به گذشته برگردد. در خصوص فرانسه و انگلیس هم همین موضوع است.

*دو لابی عربی و صهیونیستی برای تاثیر در مذاکرات فعال است

قنادباشی تاکید کرد که اکنون دو لابی عربی و صهیونیستی در اروپا فعال است که وعده می دهد به مکرون که در انتخابات بهار سال آینده کمک کنند تا برنده انتخابات فرانسه شود. لابی عربی با دلالی صهیونیست ها حضور پیدا می کند که سلاح میخرند و یا یکسری پروژه های اقتصادی را به غرب می دهند تا آن ها را مجاب کنند که بر مواضع خود در خصوص ایران بایستند.

او معتقد است که یک مجموعه بهم پیوسته ای در پشت پرده این مذاکرات وجود دارد که موتور حرکتی آن صهیونیست ها هستند. شاهد بودیم که صهیونیست ها در همین دوران مذاکرات سفرهای زیادی به آمریکا داشتند و حتی تهدید کردند که ما علیه ایران جنگ نظامی به راه می‌اندازیم که این تهدید علیه ایران نیست بلکه تهدید علیه غرب است و می خواهند به انگلیس، فرانسه و آمریکا بگویند اگر شما کوتاه بیایید ما میجنگیم.

قنادباشی گفت: البته می دانند که  در این صورت تمام مواضع آن ها از بین خواهد رفت. اما جنگ در منطقه مواضع و بازارهای غربی ها را هم نابود می کند. به همین دلیل صهیونیست ها غربی ها را تهدید می کنند تا در مذاکرات پیشرفتی حاصل نشود.

کارشناس مسائل غرب آسیا درانتها بیان می‌کند: این عصبانیت و نگرانی شدید صهیونیست ها نشان می دهد که غرب به این نتیجه رسیده است که تحریم ها را بردارد و این نشان می دهد که ایران در موقعیت خوبی قرار گرفته است.غربی ها به بازار ایران نیاز دارند و تمایل دارند تا با ایران روابط بلند مدت داشته باشد. ایران بعد از قرارداد شانگهای و قرارداد با روسیه موجب شد تا غربی ها بسیار نگران شوند چرا که غربی ها در یک جنگ اقتصادی تمام عیار با چین و روسیه هستند و نمی خواهند در این میان بازنده باشند.

ارسال نظر