|
شناسه خبر: 6072

عباس اصلانی، کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》:

آمریکا به دنبال توافق موقت برای کسب امتیازات حداکثری است

اصلانی می‌گوید: آمریکا و اروپا شرایط و اراده بازگشت به برجام را ندارند و به همین دلیل به دنبال توافق موقت هستند.

عباس اصلانی، کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》 درمورد پیشنهاد آمریکایی.ها برای توقف غنی سازی ۶۰ درصد اورانیوم درمقابل آزادسازی بخشی از منابع بلوکه شده ایران بیان کرد: موضوع توقف اورانیوم 60 درصد و آزادسازی بخشی از منابع بلوکه شده ایران که البته از صحت و سقم آن اطلاعات دقیقی نداریم اما به نظر همان توافق موقت است. یعنی قبل از اینکه طرف ها به یک توافق کلی برسند اقدامات کمتر در مقابل امتیازات کمتر انجام بدهند تا برای مذاکرات زمان بیشتری داشته باشند.

وی افزود: اما مقامات ایرانی بحث توافق موقت را در گذشته رد کرده اند که البته چند دلیل دارد. بحث توافق موقت این موضوع را تداعی می کند که طرف مقابل آمادگی کامل برای بازگشت به توافق را ندارد. اکنون شاهد هستیم که آمریکایی ها در داخل با مشکلات و مخالفت هایی مواجه هستند که حتی بایدن احساس می کند از سوی جمهوری خواهان با مخالفت هایی روبرو شده و بحث های مربوط به انتخابات میان دوره کنگره که در آینده برگزار خواهد شد برای او به لحاظ سیاست های داخلی مشکل ایجاد کرده است.

اصلانی اظهارکرد: از طرف دیگر مخالفت های رژیم صهیونیستی را با آمریکایی ها بر سر مذاکرات داریم و تمام این‌ها باعث شده تا شاید آن ها آمادگی بازگشت کامل به برجام را نداشته باشند.

کارشناس مسائل آمریکا می‌گوید: بعد دیگر هم به این برمیگردد؛ از آنجا که احساس می کنند در مذاکرات کارت های لازم را ندارند دنبال این هستند که آن کارت ها و اهرم هایی که در اختیار ایران است را تضعیف کنند تا اینکه بتوانند سر فرصت گفتگوهای بهتری داشته باشند.

وی افزود: بعد سوم هم به بحث خرید زمان مربوط می شود. چرا که آن ها احساس می کنند هر چقدر که زمان بگذرد ایران در فناوری هسته ای پیشرفت بیشتری می کند و به همین دلیل تلاش می کنند تا قدرت اهرم های ایران را ضعیف تر کنند و زمان بخرند و در آن فرسایش پروسه مذاکرات امتیازات بیشتری را بگیرند.

اصلانی گفت: موضوع دیگری که ایران با یک توافق موقت مخالف است این است که اگر قرار باشد که یک توافق موقتی در کار باشد اقدامات و تعهداتی که ایران قرار است انجام دهد در مقابل اقدامات طرف دیگر برگشت پذیری سخت تر و زمانبر تری دارد.

این تحلیلگر مسائل آمریکا خاطرنشان کرد: یعنی اگر آن ها بخواهند برخی از تحریم ها را کاهش دهند یا تعلیق کنند و ایران اقدامات هسته ای انجام دهد، بازگشت آن تحریم ها از اقدامات هسته ای بسیار راحت تر می تواند برگردد.

او معتقد است که تمام این شرایط باعث شده تا به امروز مواضعی که از طرف مسئولان ایرانی مطرح شده است در مورد مخالفت با توافق موقت بوده است. شاید امروز بهترین فرصت باشد تا تیم ها طرف های مختلف متمرکز بر یافتن راه حل ها برای از بین رفتن اختلافات و بازگشت به برجام باشند و طرح توافق موقت دوامی نخواهد داشت.

اصلانی درانتها تصریح کرد که به نظر میرسد طرف مقابل سختی ها و دشواری ها یا اراده لازم برای بازگشت کامل به برجام را ندارد و این ایده ها را مطرح میکند.

مهران طوری ثمرین

ارسال نظر