|
شناسه خبر: 6150

رسول علیپور، مدیر رادیو ترکی استانبول برون مرزی در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》:

تغییر در قراردادهای ترانزیتی شیطنت اسرائیل است

علیپور می‌گوید: قرار بر این است که خط قرارداد ترانزیتی بین امارت و ترکیه از ایران بگذرد و تصمیمی برای کنار گذاشتن ایران از این قرارداد گرفته نشده است. چنانچه ایران از این قرارداد کنار گذاشته شود نشان دهنده شیطنت مستقیم رژیم اسرائیل است.

رسول علیپور، مدیر رادیو ترکی استانبول برون مرزی در گفت‌وگو با《صبح نو آنلاین》درمورد قرارداد ترانزیتی که قرار است بین امارات و ترکیه و ایران اجرایی شود به اخباری مبنی بر کنار گذاسته شدن ایران از این قرارداد اشاره و بیان کرد: ترکیه طی چند ماه اخیر در رویکرد جدید سیاست خارجی خودش تلاش کرده است که اختلافات سیاسی با برخی کشورهای منطقه را کنار بگذارد و با این کار بتواند از طریق همگرایی منطقه ای معضلات اقتصادی خودش را سر و سامان دهد.

وی افزود: یکی از مشکلاتی که ترکیه در عرصه سیاست خارجی داشت این بود که با برخی از کشورهای منطقه از جمله امارات و عربستان مشکل داشتند. چرا که طبق گفته مسئولان ترکیه ای امارت در کودتا سال 2015 در ترکیه نقش داشته و وزیر کشور ترکیه در آن زمان صراحتا اعلام کرده بود که امارات حمایت ویژه ای از کودتاگران داشته است.

علیپور می‌گوید: در خصوص عربستان هم ما شاهد بودیم که یخ های روابط بین این دو کشور در حال آب شدن است و اردوغان طی یک ماه آتی هم به امارات و هم به عربستان سفر خواهد کرد. قبل از سفر اردوغان به امارات شاهد بودیم که حدود یک ماه پیش بن زاید به ترکیه سفر کرده بود و در آنجا اعلام شد که صحبت های کلی در خصوص گسترش روابط تجاری بین دو کشور انجام شده است.

مدیر رادیو ترکی استانبول برون‌مرزی همچنین ادامه داد که در همین راستا امارات در همان گام اول قول داد یک صندوق سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری را در ترکیه در نظر بگیرد و جزئیات روابط اقتصادی بماند در سفر آتی اردوغان به امارات.

وی تاکید کرد: ما شاهد بودیم که در موازات این دیدارها گفته شد که در واقع ترکیه نه تنها با عربستان و امارات که اختلاف قدیمی با کشورهایی نظیر مصر دارد که بعد از کودتای سرنگونی مرسی این روابط کاملا قطع شده بود و مصر کشور ترکیه را متهم به دخالت در این کشور کرده بود. اما به تدریج شاهد بودیم کم کم برخی اختلافات را کنار گذاشتند و در شرق مدیترانه دیالوگ ها باز شده است و امکان دیدارهایی هم در سطح وزاری خارجی و بالاتر از آن وجود دارد.

علیپور بیان کرد: ترکیه حتی ممکن است روابط خود را با رژیم صهیونیستی نیز بهبود ببخشد و سفرای اسرائیل در ترکیه فعالیت های خودشان را از سر بگیرند و این نشان می دهد اراده ای که در آن ها به وجود آمده است با توجه به رویکردهای آمریکا در منطقه است که کشورها به سمت همگرایی پیش بروند.

وی خاطرنشان کرد که البته قضیه ایران یک مقدار متفاوت است. ایران به ویژه با آغاز به کار دولت سیزدهم گفته است که تمایل بسیاری دارد تا با کشورهای مختلف به خصوص کشورهای منطقه رابطه خود را گسترش دهد. با توجه به اینکه ایران جایگاه بسیار مهمی در منطقه دارد و در ترانزیت کالا در منطقه می تواند دروازه ای برای انتقال کالا به کشورهای منطقه و اروپا باشد، می‌تواند نقش تعیین کننده ای داشته باشد.

با این حال احساس می شود که ارتباط امارات و عربستان مخرج مشترکی با رژیم صهیونیستی دارد و اسرائیل همواره در منطقه تلاش کرده تا سیاست های ضد ایرانی را پیش ببرد که پشت سیاستگذاری های اخیر عربستان و امارات ما شاهد نظرات اسرائیلی ها هستیم.

علیپور گفت: در این میان ترکیه با توجه به اختلافاتی که با آمریکا در دوره ترامپ داشت از جمله خرید سیستم s400 از روسیه و به خصوص بعد از کودتای سال 2015 متوجه شد که بلوک غرب گلوله‌ای در حمایت از آن ها شلیک نخواهد کرد و نباید منتظر حمایت طرف های غربی از خودشان باشند. حال بعد از این اتفاقات به نظر میرسد کشورهای امارات، عربستان و ترکیه به این نتیجه رسیدند که همگرایی خود را افزایش دهند و لابی صهوینیستی هم بتواند در سیاست های آمریکا تجدید نظری اعمال کند. سخنرانی هایی که مقامات این چند کشور انجام داده‌اند مخرج مشترکشان نشان می دهد که این همگرایی در مقطع کنونی به وجود بیاید.

*اسرائیل پشت پرده تصمیمات شیطنت‌‌آمیز قرارداد ترانزیتی امارات_ترکیه_ایران

مدیر رادیو ترکی استانبول برون مرزی ادامه داد: اما چون رژیم اسرائیل پشت پرده برخی تصمیمات این کشورها هست امکان دارد که ما شاهد شیطنت هایی در این مورد باشیم. به طورمثال در دیدارهای اخیر مقامات امارات و ترکیه مطرح شده بود خط ارتباطی بین امارات و ترکیه از ایران بگذرد. این خبر بسیار خوبی بود که موجب همگرایی منطقه ای می‌شد.

علیپور متذکر شد: اما چنانچه در ادامه این مسیر ترانزیتی دچار تغییراتی شود به نظر میرسد توجیهات مقامات این کشورها منطقی نباشد. مگر اینکه مشکلاتی فنی باشد که باید دقیق برسی شود. چرا که مزایایی که کشوری مانند ایران برای این خط ترانزیت دارد را قطعا کشوری مثل عراق نخواهد داشت. یکی از پارامترهای اصلی آن امنیت است که در موضوعات ترانزیتی بین کشورها اولویت اصلی است.

وی در انتها عنوان کرد که اگر شاهد یکسری توجیهات غیر منطقی از مقامات این کشورها باشیم برای ما ثابت می‌کند که پشت پرده آن مسائل سیاسی بوده است. باید در آن زمان نگاه کرد طرف هایی که قرار است با هم همکاری داشته باشند روابط شان با رژیم اسرائیل چگونه است. زمانی که این پازل ها را کنار هم می گذاریم متوجه می شویم که در این همگرایی های منطقه با وجود غده سرطانی مثل اسرائیل، باید شاهد چنین شیطنت ها و ناهنجاری هایی علیه ایران باشیم.

 

ارسال نظر