|
شناسه خبر: 6216

«سلام الزواوی» جایگزین پدرش در سفارت فلسطین در تهران شد

پایان ماموریت 40ساله شیخ السفرا

«صلاح الزواوی»، سفیر فلسطین در جمهوری اسلامی ایران در پایان ماموریتش در این سمت با «حسین امیرعبداللهیان»، وزیر خارجه کشورمان دیدار و خداحافظی کرد. وی سفیر پیشین فلسطین در کشورهای الجزایر، برزیل و کنیا نیز بوده است. الزواوی به‌دلیل حضور طولانی‌مدت چهار دهه در سمت سفیری در ایران، لقب «مقدم السفرا» را داشته است. گویا قرار است فرزندش «سلام الزواوی» راه پدر را ادامه دهد و چراغ سفارت در این خاندان را روشن نگه دارد.

 «صلاح الزواوی» دومین سفیر فلسطین در تهران است که به‌دلیل حضور طولانی‌مدت در سمت سفیری در ایران، به وی لقب «مقدم‌السفرا» هیات‌های سیاسی را داده‌اند، اکنون پس از چهار دهه، ماموریت وی در تهران به پایان رسیده و به‌زودی جانشین وی که دخترش «سلام الزواوی» است، معرفی خواهد شد. «صلاح الزواوی» متولد فلسطین و سفیر دولت فلسطین در ایران بود که پس از 
«هانی الحسن» عهده‌دار این مسوولیت شد.
«هانی الحسن»، از اعضای شورای مرکزی جنبش فتح و از رهبران برجسته فلسطینی بود و در ایامی که ایران در جنگ تحمیلی با عراق به‌سر می‌برد، عرفات، الحسن را از تهران فراخواند تا عهده‌دار مسوولیت در وزارت کشور شود؛ بنابراین پس از او «صلاح الزواوی» به‌عنوان دومین سفیر فلسطین در ایران پس از 
هانی الحسن شد.
«مقدم السفرا» هیات‌های سیاسی در تهران در سال۱۹۸۰ پس از پیروزی انقلاب اسلامی با عنوان سفیر فلسطین در تهران منصوب شد. او خود از آغاز ماموریتش در ایران می‌گوید که در اوایل فوریه۱۹۸۱ همراه شهید ابوعمار به ایران آمدم و مسوولیتم را آغاز کردم. برادر ابوعمار (یاسر عرفات) مرا به حضرت امام (ره)، رییس‌جمهور وقت و دیگر رهبران بزرگ انقلاب معرفی کرد. «صلاح الزواوی» از اولین بنیانگذاران جنبش فتح است. به گفته وی، وقتی انقلاب فلسطین مبارزات مسلحانه خود را در سال۱۹۶۵ آغاز کرد، یکی از کسانی بود که در این انقلاب حضور داشت.
 او پیش از اینکه به‌عنوان سفیر در تهران مشغول به کار شود، در سال۱۹۶۸ سفیر فلسطین در الجزایر، سال1975 سفیر فلسطین در برزیل و در سال‌های ۱۹۷۷ تا ۱۹۷۹ به‌عنوان سفیر فلسطین در کنیا مسوولیت سفارت‌خانه را به‌عهده داشته است.
 
صاحبان حق هستیم و به قدس بازمی‌گردیم
 الزواوی برخلاف عرف دیپلماتیک که دوران ماموریت و مسوولیتش به پایان رسیده بود، اما به درخواست دولتش همچنان به‌عنوان سفیر در ایران فعالیت داشت که به گفته وی، «ماندن در این سمت فراتر از سیاست است» وی پس از درگذشت همسرش «دلال الاعرج» که فرزند مجاهد بزرگ «شکری الاعرج» بود، او را در محل بهشت‌زهرای تهران دفن کرد.
این دیپلمات فلسطینی همواره تاکید داشت که این پروژه و دولت صهیونیستی قابل شکست است، این مساله اثبات هم شده، با وحدت خودمان، جهان عرب و اسلام می‌توانیم آن‌ها را شکست دهیم. ما به‌عنوان ملت فلسطین هرگز دست از مبارزه مسلحانه نخواهیم کشید و برای آزادی سرزمین خودمان از یک وجب از خاک فلسطین چشم‌پوشی نمی‌کنیم. دشمن ،ما را در تنگنا قرار داده و راهی نمانده جز مبارزه و وحدت برای اینکه فلسطین آزاد شود.
وی تاکید داشت که ما صاحب حق هستیم و دیر یا زود به‌حق خودمان می‌رسیم به شرطی که وحدت ملی فلسطین ایجاد شود. وقتی قرار است موضع‌گیری انجام شود، بر دو رکن است؛ اولا شرایط موضوعی که با آن مواجه هستیم و حجم مشکلات باید در نظر گرفته شوند، لذا اکنون شرایط امت ما و فلسطینیان این است که به سرنوشت سرخ‌پوست‌ها تهدید می‌شویم، یعنی با هم‌پیمانی صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها به فلسطینیان به‌عنوان سرخ‌پوست نگاه می‌کنند، همان کاری که با سرخ‌پوست‌ها کردند، می‌خواهند با ما هم انجام دهد. صلاح الزواوی همچنین معتقد است که مبارزه برای آزادی هر وجب از خاک فلسطین ادامه دارد و هیچ شکی نیست که فلسطین آزاد خواهد شد.
 
دختر «صلاح الزواوی» به‌عنوان جانشین پدرش
 خداحافظی «صلاح الزواوی» با «حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امورخارجه کشورمان در حالی انجام شد که این دیپلمات برجسته و قدیمی فلسطینی حدود چهار دهه به‌عنوان سفیر دولت فلسطین در تهران عهده‌دار این مسوولیت بود. با توجه به اینکه هنوز سفیر جدید فلسطین در تهران به‌طور رسمی معرفی و اعلام نشده است اما «حمیدرضا دهقانی»، سفیر ایران در دوحه در مطلبی که در صفحه اینستاگرام خود درباره صلاح الزواوی منتشر کرده، نوشته است: امیدوارم آقای الزواوی که همچنان میهمان ماست، عمرش بلند باشد و فرزندش «سلام الزواوی» راه پدر را ادامه دهد و نگذارد چراغ سفارت در این خاندان خاموش شود.
 
مردی از صفد
 دهقانی در ادامه افزود: نزدیک به چهار دهه شیخ‌السفرا در تهران بود. چند سال پیش در جلسه گرامیداشتی که ایشان برای اینجانب و برخی سفرا و مدیران وزارت خارجه ازجمله عزیزانی چون مرحوم استاد شیخ‌الاسلام و مرحوم شهید دکتر رکن‌آبادی بر پا کرده بود و جمع بزرگی از مسوولان سابق و فعلی وزارت خارجه و دیگر نهادها را دعوت کرده بود، گفتم زیر این
 آسمان کبود تنها صلاح الزواوی، سفیر فلسطین می‌تواند این جمع بزرگ را دعوت کند و آن‌ها حاضر شوند و در پایان سخنان کوتاهم رو به ایشان و با اشاره به سفرای خارجی مقیم تهران این بیت از شعر سعدی علیه‌الرحمه را خواندم که:
  تو نه مثل آفتابی که حضور و غیبت افتد
دگران روند و آیند و تو همچنان که هستی
 توفیق داشتم یکی، دو سال پیش در گرامیداشت او، مقاله «مردی از صفد» را نیز بنویسم. همسر آقای صلاح چند سال است که‌ به‌ رحمت خدا رفته و در بهشت‌زهرا (س)مأوا گزیده است. رحمت خدا بر او و همه رفتگان ... امیدوارم آقای الزواوی که همچنان میهمان ماست، عمرش بلند باشد و فرزندش راه پدر را ادامه دهد و نگذارد چراغ سفارت در این خاندان خاموش شود.»
 
افشای حقه صهیونیست‌ها
 صلاح الزواوی قبل از شیوع ویروس کرونا یعنی دو سال پیش و همزمان با یوم‌النکبه در نشست خبری تاکید کرد: من به‌عنوان یک مبارز فلسطینی سخن می‌گویم. حقیقت موضوع این است که یک روزی دولت واحد اسلامی با عنوان عثمانی برقرار بود و به عللی از بین رفت و به 60دولت تقسیم شدیم. متاسفانه از آن سال‌ها شاهد یک هم‌پیمانی صهیونیستی-آمریکایی هستیم که برای ضربه زدن به اسلام به تشکیل یک پایگاه در منطقه پرداختند.
 وی در ادامه و با اشاره به بیان خاطره‌ای از زمان امضای قرارداد اسلو، گفت: زمانی که قرارداد اسلو امضا شد و بیانیه‌ای داد، من گفتم که این قرارداد را صهیونیست‌ها اجرا نمی‌کنند و اگر انجام دادند، حاضرم جلوی سفارت برقصم، درست در همان روز حقه صهیونیست‌ها را لو دادم و متاسفانه امروز با این واقعیت برخورد می‌کنیم که صهیونیست‌ها به نفع خودشان تصمیماتی گرفتند و موضع‌گیری ما ضعیف بوده است. شکی ندارم که این غده سرطانی صهیونیستی -هر قدر طولانی بماند- رو به زوال است. رخدادهای فعلی درواقع نبرد هم‌پیمانی آمریکا و رژیم‌صهیونیستی علیه جهان اسلام است و یک نبرد تاریخی است که با تصرف مقدسات شروع و با سیطره بر ثروت‌ها و تصمیم‌های اداری و سیاسی جهان اسلام منتهی می‌شود. صلاح الزواوی همچنین سال گذشته در کنفرانسی خبری عنوان کرده بود؛ من سفیر فلسطین نیستم، رهبر انقلاب نماینده واقعی فلسطین در ایران هستند و من این را با خلوص نیت اعلام و تاکید می‌کنم. رهبر انقلاب شخصیتی است که در برابر پروژه صهیونیستی ایستاده است و رهبر و هدایتگر ما در این مسیر هستند. 

 

ارسال نظر