|
شناسه خبر: 6234

محمود عباس‌زاده، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگو با صبح نو آنلاین:

امضای آمریکایی‌ها در توافقات بین المللی بی اعتبار شده است

عباس زاده گفت: اگر سایر طرف‌های برجام بدون ایران برای متقاعد کردن آمریکا با آن‌ها جلسه می‌گذارند، خوب است. این یعنی دریافته‌اند راهی جز به نتیجه رساندن مذاکرات را ندارند.

محمود عباس‌زاده، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگو با صبح نو آنلاین ضمن اشاره به اظهارات نماینده روسیه مبنی بر اینکه اعضای برجام بدون حضور ایران با نماینده آمریکا دیدار کردند، واکنش نشان داد و گفت: آمریکا در دوره گذشته در برجام بوده است و امضا آن ها در توافقات و سند ها موجود است و در بالاترین سطوح یعنی وزیر امور خارجه با ایران دیدار داشتند و حتی با هم قدم زدند.

وی افزود: اما این آمریکا بود که سابقه خودش را خراب کرد، یعنی به توافقی که خودش انجام داده بود پشت و امضای خودش را بی اعتبار کرد. بنابراین تنها راه چاره‌شان جبران مافات است.

عباس‌زاده می‌گوید: در این حالت هیچ کشوری به سمت توافق با آن ها نمی رود. اما این روزها اگر اروپا یا بقیه کشورها با آمریکا در مورد مذاکرات صحبت می کنند به ما ارتباطی ندارد. ما با توجه به بد عهدی آمریکایی و اینکه به توافقات خودشان پایبند نبودند و ارزشی برای حرف های خودشان هم قائل نیستند با آن‌ها رفتار می‌کنیم. پس تا زمانی که رفتار خودشان را اصلاح نکنند نمی توانیم با آن ها مذاکره جدیدی داشته باشیم.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: اگر غربی‌ها به توافقات خود پایبند باشند و راستی آزمایی شود می توانیم در سیاست های خودمان با آن ها تجدید نظر کنیم. اما تمام این‌ها به شرطی است که آمریکا از زیاده‌خواهی دست بردارد.

او خاطرنشان کرد: آمریکایی ها در مرحله نخست باید تحریم ها را بردارند و این مسئله راستی آزمایی شود و ما تضمین کافی را باید داشته باشیم که آمریکایی ها از این به بعد برای قراردادهای خود اعتبار قائل هستند.

عباس‌زاده تاکید می‌کند که البته ما نمی توانیم در توبه ای را که خدا باز گذاشته است را ببندیم و آمریکا می تواند رفتار خود را اصلاح کند و به میز مذاکره برگردد. بنابراین با مذاکره کردن مشکلی نداریم اما طرف مقابل باید قابلیت مذاکره کردن را داشته باشد. آمریکا قابلیت مذاکره کردن را خودش از بین برده است و به تعهدات خودشان پایبند نبوده اند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس در انتها ابراز کرد: اگر سایر اعضای برجام با آمریکایی‌ها جلسه می گذارند تا آن ها را متقاعد و متعهد کنند که به اصول مذاکره و انسانی را رعایت کند و حرمت مذاکره کردن را رعایت کند به نظر کار خوبی کرده اند، اما آمریکا با ما جوری رفتار کرده که نشان داده است قابل اعتماد نیست.

مجید نعمتی

ارسال نظر