|
شناسه خبر: 6481

علی‌اکبر کریمی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》:

همکاری بین کشورهای ایران، روسیه و چین باعث پیشرفت و همگرایی در منطقه می‌شود

کریمی می‌گوید: همکاری بین قدرت هایی که با غرب چالش دارند مثل ایران، روسیه و چین و حتی کشورهایی مثل هند می تواند در مقابل زورگویی های کشورهای غربی موثر باشد و باعث پیشرفت و همگرایی در منطقه شوند.

علی‌اکبر کریمی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》 در مورد سفر رئیس جمهور به مسکو می‌گوید: با عنایت به اینکه سیاست توسعه روابط اقتصادی و سیاسی با همسایگان یکی از اولویت های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است، کشور روسیه هم به عنوان یکی از همسایگان ما در شمال است و سفر و ارتباط با این کشور برای ایران بسیار مهم است.

وی افزود: از طرفی روابط تاریخی طولانی بین دو کشور وجود داشته و به ویژه در چند دهه اخیر و بعد از فروپاشی شوروی سابق شرایط روسیه طوری بوده که به یکی از قطب های سیاسی جهان و به یکی از کشورهای قدرتمند جهان تبدیل شده است و این فرصت را برای ایران به وجود آورده است که مفید باشند.

کریمی ادامه داد: از طرف دیگر با توجه به محدودیت هایی که کشورهای غربی برای ایران و روسیه یا سایر کشورهای آسیایی ایجاد کردند ارتباط بین قدرت هایی که با غرب چالش دارند مثل ایران، روسیه و چین و حتی کشورهایی مثل هند می تواند در مقابل زورگویی های کشورهای غربی موثر باشد و باعث پیشرفت و همگرایی در منطقه شوند.

او یاد آورشد که به هرحال مجموعه کشورهای آسیایی نشان دادند که سهم خودشان را از اقتصاد جهانی به طور مستمر افزایش می دهند و آینده جهان به جای چند قرنی که در غرب رقم خورد این بار در شرق در حال رقم خوردن است.

عضو کمیسیون صنایع مجلس تصریح می‌کند: در این راستا سیاست جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط با کشور روسیه به ویژه یک رابطه راهبردی و بلند مدت می تواند بسیار مفید باشد و سفر آقای رئیسی به روسیه در ماه های آغازین فعالیت دولت ایشان می تواند این پیام را به همراه داشته باشد که روابط با شرق و به ویژه همسایگان جز اولویت های سیاست خارجی ایران است.

کریمی گفت در دوره هشت ساله دولت گذشته این ظرفیت عظیم مورد غفلت قرار گرفت و ما نتوانستیم از فرصت های روابط با چین و روسیه استفاده کنیم و خسارت های فراوانی هم برای ما به بار آورد. اما با تمهیداتی که فراهم شد این موضوع در حال حل شدن است و امیدواریم سفر رئیس جمهور به روسیه بتواند یک گام بلندی در توسعه روابط اقتصادی با روسیه باشد.

وی تشریح کرد: باتوجه به اینکه روسیه محور اصلی پیمان اوراسیا است و ما هم به این پیمان منطقه ای پیوستیم هماهنگی و همکاری ایران و روسیه می تواند بازار گسترده اوراسیا را برای ما رونق ببخشد و قطعا در رشد و شکوفایی اقتصاد ما با توسعه صادرات در منطقه همراه خواهد بود.

این عضو کمیسیون صنایع مجلس در انتها خاطرنشان کرد که در مجموع این سفر یک سفر بسیار مهم و تاریخی است و امید است به زودی آثارش در اقتصاد کشور ما نمایان شود و ایران بتواند از ارتباط اقتصادی آن به طور ویژه بهره مند شود.

ارسال نظر