|
شناسه خبر: 6649

پیرمحمد ملازهی، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با《صبح نو انلاین》:

آمریکایی‌ها هنوز به یک جمع بندی نهایی نرسیدند

ملازهی می‌گوید: آنچه هم اکنون در مذاکرات هسته‌ای وین مشخص شده این است که هم آمریکا و هم ایران تمایل دارند که اختلافات درمورد لغو تحریم‌ها حل شود اما در چگونگی آن اختلاف نظر وجود دارد.

پیرمحمد ملازهی، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》 با اشاره به اخبار منتشره ضدونقیض از مذاکرات هسته‌ای وین بیان کرد: واقعیت این است که روسیه چندی پیش پیشنهاد داد به دلیل مشکلاتی که در توافق وجود دارد فعلا یک توافق موقت انجام شود و بعد برای توافق نهایی تلاش کنیم. اما هم ایران این موضوع را رد کرده است و هم آمریکایی ها تمایلی نشان ندادند.

او ادامه داد: هرچند که قبلا توافق موقت را خود آمریکایی ها مطرح می‌کردند که اگر به یک جمع بندی نهایی نرسیم بتوانیم یک توافق موقت را انجام دهیم.

این کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: اما بحث اصلی این است که از نگاه ایران یک توافق موقت نمی‌تواند مشکلات را حل کند و ایران به دنبال این است که تمامی تحریم‌ها لغو شود تا بتوانیم آزادانه درآمدهای نفتی را به کشور منتقل کنیم.

ملازهی عنوان کرد: در این مورد هنوز گویا آمریکایی‌ها به یک جمع بندی نهایی نرسیدند که البته یک نشانه‌هایی از توافق را از خود بروز داده اند. اما مشکل اصلی که در داخل آمریکا وجود دارد این است که لغو تمام تحریم‌ها دست رئیس جمهور آمریکا نیست و بخشی از آن مربوط به کنگره و بخشی مربوط به سازمان ملل است و از این زاویه یکسری محدودیت‌هایی وجود دارد که باید برای آن‌ها نیز یک ساز و کاری دیده شود.

این کارشناس یادآور شد: اما آنچه که هم اکنون مشخص است این است که هم آمریکا و هم ایران تمایل دارند که این مشکل حل شود اما در چگونگی آن اختلاف نظر وجود دارد.

ملازهی در انتها اظهار کرد: حقیقیت این است که رئیس جمهور آمریکا دستش برای تمام کارها باز نیست و رئیس جمهوری که بعد از بایدن می‌آید می‌تواند هر توافقی را که دولت قبلی انجام داده را لغو کند که قبلا هم شاهد آن بودیم.

علی اکبر حسینی

ارسال نظر