|
شناسه خبر: 6857

اگرچه آمریکا باید تصمیم سیاسی مهمی بگیرد، اما نقش مخرب اروپایی ها نیز قابل توجه است

سنگ اندازی تروئیکا در مسیر مذاکرات

تیم‌های حاضر در وین اگرچه چندروزی است در پایتخت‌های‌شان به سر می‌برند اما موضوع مذاکرات ایران و 1+4 کماکان در صدر اخبار رسانه‌هاست و مقامات کشورهای مختلف در تماس‌ها و موضع‌گیری‌های خود نیز نیم‌نگاهی به مذاکرات وین دارند. در همین راستا نیز سوالاتی دراین‌باره روز گذشته در نشست خبری سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، توجه همگان را به خود جلب کرد.

ابعاد گفت‌وگوی رئیسی و مکرون و تاثیر آن بر مذاکرات وین نیز یکی از سوالاتی بود که خطیب‌زاده به آن پاسخ داد. خطیب‌زاده دراین‌باره اظهار کرد: دو کشور ایران و فرانسه دو کشور مهم در جریان مذاکرات وین هستند. تاکنون رؤسای‌جمهور دو کشور چندین بار به‌صورت تلفنی با یکدیگر گفت‌وگو کرده‌اند. در این گفت‌وگوی تلفنی مواضع تهران در جریان مذاکرات وین بار دیگر به‌خوبی تبیین شد. در مورد برخی مسائل بین دو طرف تبادل‌نظر صورت گرفت و امیدواریم طی روزهای آتی نتیجه این رایزنی‌ها و گفت‌وگوها را در وین مشاهده کنیم.سخنگوی وزارت خارجه همچنین بار دیگر در پاسخ به سوال دیگری درمورد مذاکرات وین تصریح کرد: اگر فردای بازگشت هیات‌ها به وین طرف‌های مقابل حقوق ایران را به رسمیت بشناسند و به خواسته‌های بحق ایران پاسخ درست بدهند و در چارچوب برجام خواسته‌های خود را مطرح کنند و انتظاری بیش از آن نداشته باشند ما در فردای آن روز می‌توانیم به یک توافق خوب و پایدار برسیم.
 
واشنگتن باید تصمیم سیاسی بگیرد
 این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: طرف‌های مقابل موارد اختلافی را به‌روشنی می‌دانند و باید تصمیمات سیاسی در مورد آن اتخاذ کنند به‌ویژه در واشنگتن. موضوعی که در روزهای گذشته بارها بر آن تاکید شده است و مقامات مختلف در این خصوص اظهارنظر کرده‌اند؛ حالا همه به‌خوبی می‌دانند که توپ در زمین آمریکاست و برای رسیدن به یک توافق نهایی باید دست به تصمیم سیاسی بزنند.
انریکه مورا، معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا نیز در روزهای گذشته در حساب کاربری خود در توییتر همچنین بر این موضوع تاکید کرده که اکنون تصمیمات سیاسی لازم است. پیش از این نیز، تروئیکای اروپایی (سه کشور اروپایی شامل فرانسه، انگلیس و آلمان) در بیانیه‌ای مشترک اعلام کرده بودند که گفت‌وگوها در حال رسیدن به مرحله نهایی است. آن‌ها در این بیانیه افزودند: تا به امروز، ژانویه فشرده‌ترین دوره از این مذاکرات بوده است. همه می‌دانند که در حال رسیدن به مرحله نهایی هستیم که نیازمند اتخاذ تصمیم‌های سیاسی است.
خطیب‌زاده در ادامه توضیحات خود در نشست خبری روز گذشته همچنین با بیان اینکه در حوزه رفع تحریم‌ها موضوعات مهمی همچنان باقی مانده است و برخی اختلاف‌ها وجود دارد، اظهار کرد: در حوزه تضمین‌ها و راستی‌آزمایی‌ها نیز باید آمریکایی‌ها این تضمین را بدهند که بار دیگر به‌مانند چند سال پیش حقوق بین‌الملل را به سخره نمی‌گیرند. مجددا اتباع ما را به بهانه‌های واهی دور زدن تحریم‌ها گروگان نمی‌گیرند و این زمینه را فراهم می‌کنند که ایران از منافع اقتصادی برجام استفاده کند. متاسفانه عملکرد اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها در حوزه برجام براساس عملکرد چند سال اخیرشان خوب نبوده است.
 
ایده‌ها در مذاکرات وین، مکتوب شده است
 خطیب‌زاده با بیان اینکه در بحث مذاکرات وین ایده‌ها مکتوب شده است و ما از فاز ایده‌ها رد شده‌ایم، گفت: جمهوری اسلامی ایران خلاقانه تمام موارد را مکتوب کرده است. ابتکارات را مطرح کرده است. منتظر پاسخ طرف‌های مقابل هستیم. امیدواریم در حوزه رفع تحریم‌ها به نتیجه خوبی برسیم.اگرچه یکی از بحث‌های مهم در هفته‌های گذشته چگونگی تبدیل ایده‌ها به متن، با توجه به نبود توافق مشابهی بوده است اما حالا بنابر گفته‌های خطیب‌زاده این موضوع مرتفع شده و کار دشوار نگارش توافق احتمالی تا حدودی جلو رفته و در انتظار تصمیم سیاسی طرف‌های غربی است و اروپایی‌ها که در سال‌های گذشته نقش سازنده را در قبال برجام ایفا نکرده‌اند، در دوره هفتم و هشتم مذاکرات وین نیز نقش مخربی را در پیش گرفتند و تروئیکای اروپایی با تقسیم‌کار مشخصی، هر بار مانع جدیدی را در مسیر رسیدن به توافق احتمالی طراحی می‌کرد.
فرانسه و انگلیس که بارها در این دوره از مذاکرات چالش‌آفرینی کردند و حواشی را بر متن ترجیح دادند، هنوز نیز بر همان رویه غلط خود تاکید دارند. در همین راستا، محمود عباس‌زاده مشکینی در واکنش به تماس مکرون با رئیسی، گفت: علی‌رغم اینکه فرانسه در گفت‌وگوها به‌ویژه در مذاکرات اخیر، نقش پلیس بد را ایفا کرده درحالی‌که برخی کشورهای دیگر اروپایی مواضع بهتری نسبت‌به حق جمهوری اسلامی ایران داشتند، به‌ حق ایران در بی‌اعتمادی به آمریکا که باعث بروز این بحران شده، اعتراف کرده است.
 
گره برجام در اروپاست
 وی در ادامه با تاکید بر اینکه دستیابی به توافق خوب دور از دسترس نیست، عنوان کرد: این موفقیت منوط به حسن‌نیت و جدیت طرف اروپایی است که هم مشکل اروپایی‌ها حل شده و هم موانع و محدودیت‌های ما در حوزه تحریم حل می‌شود. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه گره برجام در اروپاست، خاطرنشان کرد: به مکرون توصیه می‌کنیم گره برجام را در همین قاره باز کند چراکه ایران بارها اراده و جدیت خود را در اجرای تعهدات برجام ثابت کرده است.
بنابر گفته‌های عباس‌زاده مشکینی و روند گذشته به‌خوبی می‌توان به این نتیجه رسید که یکی از چالش‌های مذاکرات در دوره اخیر نیز اروپایی‌ها هستند؛ فرانسه که حالا برجام را موضوعی فراتر می‌بیند به‌دنبال امتیازات قاره‌ای و فراقاره برای پاریس است و در این راستا با اظهارات و مواضع ای کارشکنانه خود، مسیر جدیدی را در پیش گرفته است. هرچند رئیسی جدیت ایران برای رسیدن به توافق را به مکرون گوشزد کرد اما جدیت فرانسه و به‌ویژه تروئیکا در دوره اخیر در هاله‌ای از ابهام است.از سوی دیگر باید به این نکته اشاره کرد که جمهوری اسلامی ایران علی‌رغم هجمه‌ها و سیاه‌نمایی‌ها، دست از برنامه‌ها و راه‌های دیگر برنداشته و با پیگیری سیاست‌های دیگر در پی حل مشکلات کشور از راه‌هایی غیر از توافق با غرب برآمده است. در همین زمینه خطیب‌زاده در نشست خبری روز گذشته خود گفته که بر این نکته نیز تاکید می‌کنم که دولت سیزدهم تاکنون در حوزه خنثی‌سازی تحریم‌ها و ایجاد سازوکارها برای گسترش روابط تجاری دو کشور در حوزه منطقه‌ای و بین‌المللی پیشرفت‌های قابل‌توجهی داشته و ما همه‌چیز را به وین گره نزده‌ایم.
 
موفقیت دولت سیزدهم در کم‌اثر کردن تحریم‌ها
 ارتباط با همسایگان و رسیدن به راه‌هایی برای دور زدن تحریم‌ها دو راهبرد موفق در دولت سیزدهم است که در هفته‌های گذشته نیز ثمرات آن را شاهد بوده‌ایم. اگرچه غربی‌ها به‌خوبی می‌دانند که دولت رئیسی مانند دولت قبلی ایران راه‌حل مشکلات را از اروپا و آمریکا نمی‌بیند اما تصور غلط شکل گرفته در دوره‌های قبل، آن‌ها را از کنش سازنده بازمی‌دارد. اروپا و آمریکا که در زوهای اخیر نیز دست از ضرب‌الاجل تراشی برنداشته‌اند، باید از فرصت موجود استفاده کنند؛ زیرا براساس مواضع قاطع مقامات کشورمان این مسیر همیشه مقابل آن‌ها قرار نخواهد داشت.
اگرچه مذاکرات وین نیز از بن‌بست خارج‌شده است و پیشرفت‌هایی را شاهد هستیم اما هنوز تا رسیدن به توافق نهایی باید صبر کنیم. خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه نیز دراین‌باره گفت: مذاکرات طی 
سه هفته گذشته پیشرفت‌های قابل‌توجهی داشته است. در هر چهار حوزه رفع تحریم‌ها، تعهدات هسته‌ای، راستی‌آزمایی و اخذ تضمین پیشرفت‌هایی وجود داشته است؛ البته در برخی زمینه‌ها پیشرفت‌ها قابل‌توجه و سرعت بهتر بوده است و در برخی  زمینه‌ها به خاطر بی‌عملی طرف مقابل یا عدم اخذ تضمین‌های لازم یا عدم ابتکار و خلاقیت‌های لازم ازسوی طرف‌های مقابل با کندی‌هایی روبه‌رو بوده است. ما به این کشورها توصیه می‌کنیم که بعد از بازگشت از پایتخت‌های‌شان به وین با تصمیمات لازم برگردند تا آنچه در پیش‌نویس‌ها آمده است، اجرایی شود.
خطیب‌زاده تصریح کرد: اگر طرف‌های مقابل به‌خصوص آمریکایی‌ها وقتی به وین بازمی‌گردند تصمیمات خود را اخذ کرده باشند بر مطالبات بحق ایران صحه بگذارند و بیشتر از برجام مطالبه نکنند و ما هم کمتر از برجام را قبول نمی‌کنیم به‌سرعت می‌توان به یک توافق پایدار، خوب و قابل‌اتکا رسید.

اخبار مرتبط

ارسال نظر