|
شناسه خبر: 687

گورباچف: روسیه خواستار داشتن روابط خوب با آمریکاست البته نه به‌هرقیمتی

میخائیل گورباچف، رئیس‌جمهوری سابق اتحاد جماهیر شوروی گفت: "جوزف بایدن" بر اهمیت روابط با روسیه واقف است و روسیه نیز خواستار داشتن روابط خوبی با آمریکاست، البته نه به‌هرقیمتی.

به نقل از خبرگزاری «تاس»، "میخائیل گورباچف"، رئیس جمهوری سابق اتحاد جماهیر شوروی معتقد است که "جوزف بایدن" که بر اساس آخرین اخبار رسانه‌های معتبر آمریکایی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور به پیروزی رسیده است، به‌خوبی اهمیت روابط بین ایالات متحده و فدراسیون روسیه را درک کرده و امیدوار است که اعتماد بین دو کشور بار دیگر به‌وجود آید.

گورباچف در گفت‌وگو با این خبرگزاری، جو بایدن را "یک سیاستمدار شناخته‌شده با تجربه گسترده در عرصه سیاست داخلی و خارجی" خواند.

رهبر سابق شوروی یادآور شد: «من شخصاً چندین بار با او (بایدن) ملاقات کرده‌ام که آخرین بار آن در ماه مارس سال 2009 بود. او در آن زمان معاون رئیس جمهور بود. ما تقریباً یک ساعت در کاخ سفید با یکدیگر صحبت کردیم و سپس رئیس جمهور باراک اوباما، به این مذاکرات پیوست. گفت‌وگوها مفصل و دوستانه بود. و من این تصور را دارم که بایدن به‌خوبی بر اهمیت روابط با روسیه واقف است.»

وی تأکید کرد: «من امیدوارم که جو بایدن برای عادی‌سازی روابط و بازگرداندن اعتماد ازدست‌رفته بین کشورهای ما تلاش کند و من اطمینان دارم که این مسئله به‌نفع هر دو طرف ــ هم آمریکا و هم روسیه ــ خواهد بود.»

به‌گفته گورباچف​​، علاقه خاص به این دور از انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده، در سراسر جهان زیاد بود و این مسئله قابل درک است. به‌عقیده وی، این واقعیت به جایگاه آمریکا در سیاست‌های جهانی مربوط است و روابط با آمریکا برای همه و برای هر کشوری مهم است.

رئیس جمهوری سابق اتحاد جماهیر شوروی گفت: «من مطمئن هستم که روسیه نیز به روابط خوب با ایالات متحده نیاز دارد، البته نه به‌هرقیمتی.»

ارسال نظر