|
شناسه خبر: 6960

حصول «توافق ۲ساله» در مذاکرات وین

رای الیوم، رسانه عرب‌زبان مستقر در لندن در گزارشی ادعا کرد که هیئت‌های مذاکره‌کننده در وین درباره یک توافق «موقت دو ساله» که به موجب آن ایالات متحده همه تحریم های اعمال شده توسط دولت ترامپ علیه ایران را لغو می‌کند، و در مقابل دستاوردهای هسته‌ای فرابرجامی ایران به روسیه منتقل می‌شون. ادعایی که از سوی منابع ایرانی و غربی تکذیب شد.

دور هشتم مذاکرات وین با پیشرفت‌هایی همراه بوده که امیدواری محتاطانه طرف‌های درگیر را برانگیخته است. علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد ایران در پایان جلسات متعدد با نمایندگان گروه ۱+۴ شب گذشته ارزیابی خود از روند گفت‌وگوها را اینگونه بیان کرد که «موارد اختلاف موسوم به پرانتزهای باز رو به کاهش است». وی همچنین تائید کرد که مذاکرات رو به جلو و در حال پیشرفت است.

مذاکره کننده ارشد روسیه نیز فضای گفت‌وگوها را مثبت و جدی توصیف کرد و در توئیتر نوشت که مذاکرات «رو به جلو و به تدریج» پیش می‌رود. به گفته وی سایر طرف‌های مذاکره کننده نیز ارزیابی مشابهی نسبت به روند مذاکرات دارند.

ادعای رأی‌الیوم: توافق ۲ساله ایران و آمریکا با ضمانت روسیه

درحالیکه طرف‌های درگیر در مذاکرات جاری در اظهارات رسمی به صراحت هدف گفتگوها را «بازگشت کامل به تعهدات خود ذیل برجام» و به تعبیری احیای بی‌کم‌وکاست توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ اعلام کرده‌اند، روزنامه رای الیوم -رسانه عرب‌زبان مستقر در لندن- به نقل از منابع ادعایی خود گزارش داد که طرف‌های مذاکرات وین در آستانه دستیابی به یک «توافق موقت دو ساله» هستند که به موجب آن ایالات متحده همه تحریم‌های اعمال شده توسط دولت ترامپ علیه ایران را لغو خواهد کرد، و در مقابل، تمام اورانیوم غنای بالا و دستاوردهای هسته‌ای مازاد ایران به روسیه منتقل می‌شود.

به ادعای این گزارش، روسیه به عنوان ضامن این توافق عمل خواهد کرد، و مقرر است در صورت خروج آمریکا از توافق، مانند سال 2018، اورانیوم را به ایران باز گرداند.

منابع ایرانی گزارش رای‌الیوم مبنی بر دستیابی به یک توافق موقت دو ساله با قدرت‌های جهانی را تکذیب کردند. به گفته عباس اصلانی، روزنامه نگار ایرانی، یک منبع نزدیک به تیم مذاکره کننده ایرانی گفت: «این گزارش کاملاً اشتباه و جعلی است».

رأی‌الیوم مدعی شده است که منابع ویژه تایید می کنند که یک توافق هسته‌ای موقت دو ساله در آستانه انعقاد است. کمال خلف، از بیروت گزارش داد:  با توجه به اطلاعات اختصاصی رأی‌الیوم، این توافقنامه [ادعایی] ۲ساله در حال حاضر تمام موانع مسیر مذاکره در طول دوره‌های قبلی را برطرف می‌کند. 

به ادعای این گزارش با دیدارهای معاون وزیر خارجه کره جنوبی، با مذاکره کننده اصلی ایران در وین، گفتگوها در سطح کارشناسی آغاز شد تا طرف‌ها درباره دارایی 7 میلیارد دلاری بلوکه شده ایران در این کشور گفت‌وگو کنند. رأی‌الیوم می‌افزاید بحث ها پیرامون آزادسازی این اموال به عنوان گام حسن‌نیت و نیز سنجشی برای مکانیسم راستی‌آزمایی مورد نظر ایران ادامه دارد.

مذاکرات وین

این گزارش در مورد مسئله تضمین های مورد درخواست ایران با توجه به اطلاعات ادعایی رأی‌الیوم، در این توافق موقت تفاهم شده است که در صورت تخطی مجدد آمریکا، موجودی اورانیوم و سانتریفیوژهای ایران که [طبق این توافق مورد ادعا] به روسیه منتقل شده، به ایران بازگردانده شوند.

آغاز کاهش اختلافات در مسئله تحریم‌ها

گفتنی است مذاکرات روز یکشنبه ادامه یافت و علی باقری کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران دیدارهایی با انریکه مورا، دیپلمات اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده کمیسیون مشترک  و همچنین مذاکره کنندگان ارشد اروپایی داشته است.

همچنین کارگروه‌های کارشناسی در جلسات دوجانبه و چندجانبه ملاقات کرده اند.

مذاکرات وین

مذاکره کننده ارشد روسیه،  میخائیل اولیانوف نیز امروز ضمن بازنشر ارزیابی ایران مبنی بر «آغاز کاهش اختلافات طرف‌ها در مورد تحریم‌ها» در توییتی نوشت: «پیشرفت در حال انجام است. اما دستیابی به راه حل مورد نظر به زمان و تلاش بیشتری نیاز دارد».

اکوایران

ارسال نظر