|
شناسه خبر: 7519

مهدی مطهرنیا، کارشناس روابط بین‌الملل در گفت‌وگو با《صبح نو آنلاین》:

ایران و آمریکا بازیگران اصلی مذاکرات هستند

مطهرنیا می‌گوید: ایران و آمریکا دو بازیگر اصلی و کنشگر مرکزی مذاکرات وین هستند و دیگر قدرت های جهانی بازیگران پیرامونی محسوب می شوند.

مهدی مطهرنیا، کارشناس روابط بین‌الملل در گفت‌وگو با《صبح نو آنلاین》روند مذاکرات و موانع پیش روی طرفین را ترسیم کرد: به طور کلی مذاکرات برای رسیدن به توافق صورت می گیرد اما اینکه محتوی توافق چه خواهد بود اهمیت دارد. ایران و آمریکا دو بازیگر اصلی و کنشگر مرکزی مذاکرات وین هستند و دیگر قدرت های جهانی بازیگران پیرامونی محسوب می شوند.

وی افزود: ردیف سوم پیرامونی کشورهایی هستند که در دهه گذشته از آن ها بسیار نام برده میشد اکنون کاملا محو شدند و به زودی هم قدرت های پیرامونی یعنی اروپا، چین و مسکو از این بازی محو خواهند شد. به دلیل اینکه سطح تنش ها نه با مذاکره بلکه به یک تصمیم گیری سیاسی موجد در واشنگتن و تهران می انجامد و آنجاست که وزن کشی قدرت در واشنگتن و تهران حرف نهایی را خواهد زد.

مطهرنیا ادامه داد: امروز آنچه در وین می بینم نشان دهنده این است که اگر پرونده هسته ای ایران ادامه پیدا کند در مقام تمثیل در سال های آینده شاهد حذف ترجیحی 4+1 در مذاکرات خواهیم بود و ایران و آمریکا در قالب پرونده هسته ای وارد مذاکره می شوند و یا در قالب 4+1 و مذاکره غیر مستقیم آشکار با آمریکا تن به بسیاری از مسائلی دهد که کمتر از برجام بوده است و یا به خروج از برجام تن دهد.

این کارشناس تاکید کرد: آمریکایی ها می خواهند ایران را کیش و مات کنند. اگر توافقی حداقلی در حد برجام و کمتر از برجام صورت پذیرد دولت با پرسش های گزنده افکار عمومی و سپس نمایش دهنده آشکار عقب نشینی دولت انقلابی در تهران روبرو خواهد بود و این پالس قدرتمندی برای اعمال فشار بیشتر بر ایران در مرحله پس از توافق موقت خواهد بود.

*اگر توافق شود اما اوضاع اقتصادی بهبود پیداکند توقعات مردم بیشتر خواهد شد

او گفت: فرض می کنیم آمریکا پذیرفت که تحریم های ترامپی را بردارد و ایران به وضعیت سال 2015 برگردد و سانتریفیوژهای ایران مهر و موم شود و 60 درصد به 5 درصد غنی سازی برسد که این یک تنفس اقتصادی برای ایران ایجاد می کند اما تحریم های اثر گذار را برنمیدارد.

مطهرنیا خاطرنشان کرد: تورم در ایران به طور کامل ناشی از تحریم ها نیست و ناشی از بسیاری از فکت ها و مسائل دیگر است که با یک توافق نمی شود آن ها را حل کرد.

تحلیلگر مسائل بین‌الملل می‌گوید: لذا اگر توافقی صورت پذیرد و بعد از یک دوره اثر روانی توافق اثر عینی و ملموس استراتژیک در عرصه اقتصاد، اجتماع و رفاه و آسایش ملت ایران به جا نگذارد توقعات فزاینده مردمی را زیاد می کند و در عین حال ایدئولوژی موجود ترک برداشته است.

او ادامه داد: بنابراین ایران کارت های خود را مطرح می کند و به اروپایی ها می دهد و کار را تمام شده می داند اما در آن طرف قضیه آمریکایی وجود دارد که این ها را نمی پذیرد و در پی آن است که برجام را تحویل مجدد به گفته ای انقلابیون و سپس درخواست های بیشتری از ایران مورد توجه قرار دهد.

مطهرنیا در انتها متذکر شد: همین که اورانیوم غنی شده و سانتیرفیوژها از ایران خارج یا از دسترس خارج شود و همه تحریم ها برداشته نشود یعنی ایران عقب نشینی کرده است و به طبع این ها حاشیه هایی به وجود می آورد.
عماد خورشید طلب

ارسال نظر