|
شناسه خبر: 81

«خشم» تازه‌ترین کتاب علیه رییس‌جمهوری آمریکاست که کم‌کاری‌های وی در مبارزه با کرونا را افشا کرده است

کتاب‌ها علیه ترامپ

ظاهرا مبارزه جدیدی علیه رییس‌جمهوری آمریکا راه افتاده است و تقریبا در هر ماه کتاب جدیدی که افشاگری‌های جدیدی از ترامپ رو می‌کند منتشر می‌شود. دو روز دیگر کتاب «خشم» نوشته باب وودوارد که در اوایل ریاست جمهوری ترامپ هم علیه وی کتاب نوشته بود منتشر خواهد شد. بخشی از این کتاب درباره عملکرد ترامپ در دوره کروناست.

ظاهرا مبارزه جدیدی علیه رییس‌جمهوری آمریکا راه افتاده است و تقریبا در هر ماه کتاب جدیدی که افشاگری‌های جدیدی از ترامپ رو می‌کند منتشر می‌شود. دو روز دیگر کتاب «خشم» نوشته باب وودوارد که در اوایل ریاست جمهوری ترامپ هم علیه وی کتاب نوشته بود منتشر خواهد شد. بخشی از این کتاب درباره عملکرد ترامپ در دوره کروناست.

براساس این کتاب دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، پیش از آنکه کووید۱۹ در آمریکا همه‌گیر شود می‌دانست این بیماری مرگبارتر از آنفلوانز است اما می‌خواست این بحران را کمرنگ جلوه دهد. آنطور که بی‌بی‌سی گزارش داده است باب وودوارد، خبرنگاری که رسوایی واترگیت را برملا کرد، از ماه دسامبر تا ژوئیه ۱۸‌بار با آقای ترامپ مصاحبه کرد. آقای ترامپ پیش از تأیید اولین مورد مرگ در اثر ویروس کرونا در آمریکا، به او گفت که این ویروس «چیز مرگباری» است و بعداً افزود می‌خواست آن را «کمرنگ جلوه دهد» تا مانع وحشت مردم شود. ترامپ پیشاپیش طبق عادت رفتاری کتاب وودوارد به نام «خشم» را «جعلی» خوانده است. ترامپ در توییتی در ماه اوت نوشت: «کتاب باب وودوارد جعلی خواهد بود، مثل همیشه، همانطور که خیلی‌های دیگر بوده‌اند.»

کرونا و جعل آمار توسط ترامپ روز چهارشنبه برخی رسانه‌های آمریکا بخش‌هایی از مصاحبه‌های باب وودوارد با دونالد ترامپ را منتشر کردند که اظهارات منسوب به او در زمینه همه‌گیری کرونا و همچنین مسائل نژادی و غیره را در بر می‌گیرد. آقای ترامپ در این مصاحبه‌ها با آقای وودوارد اشاره کرد که او بیش از آنکه به‌طور علنی فاش کند درباره شدت کووید۱۹ می‌دانست. براساس نوار این مصاحبه، رییس‌جمهوری آمریکا در ماه فوریه به باب وودوارد گفت که ویروس کرونا از آنفلوانزا مرگبارتر است و حتی به اختلاف آمار مرگ مبتلایان به آن‌ها اشاره کرد. او گفت: آمار (مرگ در اثر کووید) پنج درصد در مقابل یک درصد (برای آنفلوانزا) یا کمتر است. می‌دانید، چیز مرگباری است. ترامپ بعداً در همان ماه فوریه علناً گفت که این ویروس «کاملاً تحت کنترل است» و آمار ابتلا به‌زودی به صفر نزدیک خواهد شد. او همچنین اشاره کرد که آنفلوانزا مرگبارتر از کووید۱۹ است. ترامپ روز ۱۰‌‌مارس گفت:«آرامش خود را حفظ کنید. ناپدید خواهد شد. نه روز بعد، بعد از آنکه کاخ سفید این همه‌گیری را وضعیت اضطراری ملی اعلام کرد، او به وودوارد گفت: من همیشه می‌خواستم کوچک جلوه‌اش بدهم. هنوز مایلم چنین کنم، چون نمی‌خواهم باعث وحشت شوم.» وودوارد که دو بار برنده جایزه پولیتزر شده است، علاوه بر گفت‌وگو با ترامپ، صدها ساعت با افراد مهم و معروف مصاحبه کرده و به «یادداشت‌ها، ایمل‌ها، یادداشت‌های روزانه، سررسیدها و اسناد محرمانه» نیز دسترسی داشته است. به گزارش ایرنا وی در کتاب خود ارزیابی‌ها و نگاه بسیاری از مقام‌های ارشد سابق دولتی درباره ترامپ را نیز منتشر کرده است. بر‌اساس این کتاب، «جیمز متیس» وزیر دفاع سابق دولت ترامپ، رییس‌جمهوری را فردی «خطرناک» و «نامناسب» برای فرماندهی کل قوا خوانده است. متیس پس از آنکه از دولت استعفا داد با «دن کوتس» مدیر اطلاعات ملی آمریکا درباره این گفت‌وگو کرده بودند که آیا باید «در اقدامی جمعی» علیه ترامپ صحبت کنند یا نه. وودوارد همچنین نوشته است که «آنتونی فائوچی» مدیر «موسسه بیماری‌های عفونی و آلرژی» آمریکا به یکی از نزدیکانش گفته که تنها هدف ترامپ، انتخاب دوباره به ریاست جمهوری است.

افشای مسائل امنیتی ترامپ در این مصاحبه‌ها علاوه بر کرونا مسائل امنیتی زیادی را افشا کرده است ترامپ در یکی از مصاحبه‌هایش به وودوارد گفته بود: من یک سلاح هسته‌ای ساخته‌ام، یک سیستم تسلیحاتی که هیچ کسی تا پیش از این در این کشور آن را نداشته است. وودوارد نوشته که سایر منابعی که با آن‌ها مصاحبه کرده است، اطلاعات مربوط به این سلاح را تأیید کرده‌اند اما از اینکه ترامپ چنین اطلاعاتی را به وی داده بود، متعجب شده بودند. افشاگر واترگیت همچنین به ۲۷ «نامه عاشقانه» ترامپ و «کیم جونگ اون» دست پیدا کرده که رییس‌جمهوری آمریکا در آن‌ها رهبر کره‌شمالی را «عالیجناب» خطاب می‌کند. پیش‌تر فقط درباره دو نامه اطلاع‌رسانی شده بود و خبری درباره ۲۵نامه دیگر منتشر نشده بود.

هشدار درباره ترور سردار سلیمانی روزنامه‌نگار سرشناس آمریکایی در این اثر درباره ترور سردار سلیمانی هم اطلاعات جالبی آورده است. وودوارد در کتاب خود آورده است: چهار روز پیش از ترور ژنرال سلیمانی، ترامپ در زمین گلف در فلوریدا در این باره با لیندسی گراهام که هم بازی او بود، صحبت می‌کرد. گراهام مؤکدا به ترامپ توصیه کرد که از این ترور منصرف شود چون اقدامی است که برای هیچکس قابل هضم نیست و ماشه جنگ را می‌کشد.سناتور گراهام به ترامپ هشدار داد که این کار مثل آن است که در قمار، به یکباره به جای ۱۰‌دلار، بر روی ۱۰هزاردلار شرط بندی کنیم. وی به ترامپ گفت: سلیمانی یک چهره بزرگ (کادر برتر) است. چرا فردی از رده پایین‌تر او را نزنیم که هضم آن برای همه آسان‌تر باشد؟ مایک مولوانی، رییس وقت دفتر ترامپ هم از گراهام خواهش کرد که برای منصرف کردن ترامپ، همراهی کند اما ترامپ نپذیرفت و به حملات علیه نظامیان آمریکایی در عراق که توسط ایران هدایت می‌شد، اشاره کرده و گفت: سلیمانی بر این حملات نظارت دارد. ناشر این اثر «سایمون و شوستر» است که آثار سیاستمداران آمریکایی و کتاب‌های افشاگرانه زیادی را منتشر کرده است. کتاب «خشم» در حقیقت ادامه کتاب نخست باب وودوارد به نام «ترس» است. طرح روی جلد کتاب عکس صورت دونالد ترامپ در نمای بسیار نزدیک است. ناشر کتاب وعده داده که در کتاب جدید این روزنامه‌نگار سرشناس آمریکایی و افشاگر واترگیت، مسائلی بی‌سابقه، بسیار محرمانه و خصوصی از ریاست جمهوری ترامپ منتشر می‌شود. این روزنامه‌نگار دوسال قبل نیز «کتاب ترس: ترامپ در کاخ سفید» را علیه ترامپ منتشر و جزئیات بی‌سابقه‌ای از زندگی تأسف‌بار و تأمل‌برانگیز داخل کاخ سفید دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا را فاش و به این مسأله پرداخت که او چطور درباره سیاست‌های مهم داخلی و خارجی تصمیم می‌گیرد. باب وودوارد (Bob Woodward)، که تاکنون درباره هشت رییس‌جمهوری از نیکسون تا اوباما گزارش‌هایی تحقیقی و مستند ارائه کرده است، این بار به تشریح جزئیات بی‌سابقه‌ای از زندگی پرتنش رییس‌جمهوری، دونالد ترامپ در داخل کاخ سفید و نحوه اداره سیاست‌های خارجی و داخلی کشور می‌پردازد. او در این کتاب، ترامپ را فردی «دمدمی مزاج»، «عصبی»، «بی‌سواد» و دچار «پارانویا» (ترس و بدگمانی) معرفی کرده است. وی همچنین در اثر تحقیقی خود نوشته است که مشاوران و اطرافیان ترامپ همواره کنترلش می‌کنند تا او حرکت نابجایی نکند.

ارسال نظر