|
شناسه خبر: 8401

رویترز: ایران پیشنهاد آمریکا را رد کرد

خبرگزاری رویترز مدعی شد ایران پیشنهاد آمریکا در خصوص برداشتن تحریم سپاه پاسداران را رد کرده است.

خبرگزاری رویترز مدعی شد ایران پیشنهاد آمریکا در خصوص برداشتن تحریم سپاه پاسداران را رد کرده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، خبرگزاری رویترز با انتشار خبری مدعی شد منابع ایرانی و غربی به این خبرگزاری گفته اند آمریکا در حال بررسی حذف نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سیاه «سازمانهای تروریستی خارجی» (FTO) در برابر تضمین ایران در قبال مهار نیروهای برگزیده خود است.

خبرگزاری رویترز همچنین مدعی شد یک دیپلمات ایرانی که از وی نامی هم نبرده، به این خبرگزاری گفته است: تهران پیشنهاد آمریکا برای غلبه به نقطه اختلاف های [دو طرف] مبنی بر نگه داشتن نیروی قدس، شاخه برون مرزی سپاه درذیل تحریم های سازمان های تروریستی خارجی در قبال برداشتن نام «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» به عنوان یک سازمان تروریستی رد کرده است.

این در حالی است که « دیوید ایگناتیوس» ستون نویس واشنگتن پست که در مسائل اطلاعاتی مهارت دارد، روز گذشته به نقل از یک مقام ارشد دولت آمریکا اعلام کرد جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا تصمیمی برای حذف سپاه از فهرست گروه های تروریستی ندارد.

گفتنی است چند روز پیش نیز سناتور کریس مورفی در سخنانی گفته بود خروج اسم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از لیست گروه‌های تروریستی، تاثیر عملی نخواهد داشت. خبرنگار شبکه «ام‌اس‌ان‌بی‌سی» خطاب به سناتور مورفی این پرسش را مطرح کرد که آیا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را از فهرست تروریسم به منظور دستیابی به یک توافق (با ایران) خارج خواهید کرد؟

مورفی در پاسخ گفت: «بله. منظور من این است که تأثیر عملی معرفی (سپاه) به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی بی‌اهمیت است. ما ده‌ها عنوان تروریستی برای سپاه پاسداران داریم که آن‌ها [در تحریم] باقی خواهند ماند».

سال ۱۳۹۸ آمریکا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داد. این اقدام بخشی از کمپین فشار حداکثری دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا علیه ایران بود. این تصمیم آمریکا با استقبال نتانیاهو، نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی مواجه شد.

خروج یا عدم خروج سپاه پاسداران انقلاب از لیست تحریم‌ها همچنان به عنوان یکی از مسائل مهم در مذاکرات وین باقی مانده است.

ارسال نظر