|
شناسه خبر: 8418

آمریکا تلاش دارد که پس از برکناری عمران خان گزینه نزدیک به خود را به قدرت برساند

دولت وارداتی

مجلس ملی پاکستان روز گذشته با برگزاری نشست فوق‌العاده خود به «عمران‌خان»، نخست‌وزیر این کشور رأی عدم اعتماد داد تا امروز دوشنبه برای تعیین نخست‌وزیر جدید رأی‌گیری کند. آنگونه که رسانه‌های این کشور گزارش می‌دهند، «شهباز شریف» محتمل‌ترین گزینه نخست‌وزیری در اسلام‌آباد است که به تعبیر تحلیلگران پاکستانی می‌توان آن را دولت وارداتی نیز نامید چراکه از حمایت مستقیم غرب برخوردار است.

رسانه‌های پاکستانی اعلام کردند پارلمان این کشور امروز دوشنبه جانشین عمران‌خان، نخست‌وزیر برکنارشده پاکستان را انتخاب می‌کند. این اولین‌بار در تاریخ پاکستان است که نخست‌وزیری با لایحه عدم اعتماد مجلس برکنار می‌شود. به‌دنبال این تصمیم که پس از مدت‌ها کشمکش سیاسی در پاکستان، اتخاذ شد، عمران‌خان دفتر نخست‌وزیری پاکستان را ترک کرد.قرار است امروز دوشنبه پارلمان پاکستان برای انتخاب جانشین عمران‌خان جلسه تشکیل دهد. همزمان با شروع جلسه رأی‌گیری برای عزل عمران‌خان، اسد قیصر، رییس پارلمان پاکستان و قاسم سوری، معاون وی استعفای خود را از سمت‌های‌شان اعلام کردند.
  
استعفای رییس پارلمان
 رییس پارلمان پاکستان درباره دلیل استعفای خود که منجر به خالی ماندن صندلی وی شد، گفت که نمی‌تواند در توطئه خارجی با هدف برکناری خان شرکت کند. همچنین خالد جاوید، دادستان کل پاکستان نیز استعفای خود را از سمت خود اعلام کرد.پارلمان پاکستان درحالی خود را امروز مهیای انتخاب نخست‌وزیر جدید می‌کند که طی ساعات گذشته، این کشور صحنه تظاهرات طرفداران نخست‌وزیر سابق بود. گفتنی است، نامزدهای جانشینی عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان دیروز برای عهده‌دار شدن این مقام ثبت‌نام کردند.
همزمان خبرگزاری الجزیره اعلام کرد که پارلمان پاکستان امروز دوشنبه طی جلسه رأی‌گیری، نخست‌وزیر جدید را انتخاب خواهد کرد. این در حالی است که به‌دنبال اقدام دیروز پارلمان مبنی بر رأی عدم اعتماد به عمران‌خان و برکناری وی، نخست‌وزیر سابق که می‌گوید دولت جدید را به رسمیت نمی‌شناسد، از مردم خواست تا روز یکشنبه در اقدامی اعتراضی به خیابان‌ها بیایند؛ تظاهرات سراسری است که مقابل ساختمان پارلمان، مجلس ملی و بزرگراه‌های اصلی پیش‌بینی شده بود.

 «شهباز شریف»  بخت اول نخست‌وزیری
 شهباز شریف، رهبر مخالفان دولت در پارلمان پاکستان، بالاترین شانس را برای تکیه بر کرسی نخست‌وزیری پاکستان دارد؛ چنان‌که احزاب مخالف دولت عمران‌خان قصد دارند روز دوشنبه او را به‌عنوان گزینه مورد توافق خود برای تشکیل دولت جدید این کشور معرفی کنند.شهباز شریف، ۷۰​​ساله، برادر کوچک‌تر نواز شریف است که سه‌بار به مقام نخست‌وزیری رسیده است. شهباز شریف در فوریه۲۰۱۸ و به‌دنبال سلب صلاحیت برادر بزرگ‌ترش، نواز شریف از تصدی پست‌های کلیدی ازجمله نخست‌وزیری پس از افشای فساد مالی او در «اسناد پاناما» به‌عنوان رهبر حزب مسلم لیگ انتخاب شد. او که روابط دوستانه‌ای با ارتش پاکستان و دولت چین دارد، درعین‌حال حامی حفظ روابط حسنه با آمریکاست.او در تلاش است تا یک دولت ائتلافی را با حضور حزب محافظه‌کار و کوچک جمعیت علمای اسلام و حزب چپ‌گرای مردم پاکستان تشکیل دهد؛ البته فارغ از اتحاد استراتژ‌یک احزاب مسلم لیگ و مردم برای خلع عمران‌خان از قدرت، این دو حزب همواره رقبای جدی یکدیگر در تصاحب قدرت سیاسی در پاکستان بوده‌اند و همین امر احتمال شکست دولت ائتلافی و برگزاری انتخابات زودهنگام را زنده نگاه داشته است.علاوه بر «شاه محمود قریشی»، وزیر خارجه پیشین پاکستان نامزدی خود را برای احراز پست نخست‌وزیری این کشور اعلام کرده است.به گفته یکی از رهبران حزب تحریک انصاف پاکستان، «خان» پس از آغاز رأی عدم اعتماد، از اقامتگاه رسمی نخست‌وزیر خارج شد. این امر پس از آن صورت می‌گیرد که کابینه این کشور در جلسه‌ای که اواخر شنبه‌شب برگزار شد، تصمیم گرفت که خان استعفا ندهد، حتی در شرایطی که انتظار می‌رفت نخست‌وزیر با رأی عدم اعتماد روبه‌رو شود. رییس و نایب‌رییس مجلس ملی پاکستان اندکی پیش از آغاز رأی‌گیری استعفای خود را ارائه کردند.این امر پس از آن صورت گرفت که جلسه مجلس ملی پاکستان به ساعت۹:۳۰ شب موکول شد اما این جلسه تنها در حدود ساعت۱۱:۴۵ شب، اندکی قبل از پایان مهلت دادگاه در ۹آوریل برای رأی‌گیری، از سر گرفته شد.عمران‌خان پیش‌تر گزارش‌های مربوط به برکناری قمر جاوید باجوا، فرمانده ارتش را تکذیب کرد. «قریشی»، وزیر امورخارجه پاکستان،
 پیش از رأی عدم اعتماد، بیوگرافی خود را در توییتر به «وزیر سابق» تغییر داده بود.تحولات در صحنه قدرت پاکستان، محصول برگزاری رأی عدم اعتمادی است که دیروز در پارلمان برگزار شد و به برکناری عمران‌خان از نخست‌وزیری انجامید. گفته می‌شود که شهباز شریف درمقایسه با عمران‌خان بیشتر به آمریکا گرایش دارد، حال آنکه برخلاف برادرش، از ارتباط دوستانه با ارتش پاکستان استقبال می‌کند. ارتش پاکستان در سرنگونی سه دولت غیرنظامی مداخله داشته و از زمان استقلال پاکستان از انگلیس در ۱۹۴۷، هیچ نخست‌وزیری یک دوره کامل پنج‌ساله خدمت را به اتمام نرسانده است.
 
چالش‌های پیش روی دولت جدید
 روزنامه العربی الجدید در یادداشتی درباره اتفاقات اخیر پاکستان و چالش‌های پیش روی نخست‌وزیر جدید این کشور نوشت: هر فردی که جایگزین عمران‌خان در سمت نخست‌وزیری پاکستان شود، همان مشکلاتی را به ارث خواهد برد که کار این ستاره بین‌المللی سابق کریکت را مختل کرد. در رأس دستورکار دولت بعدی پاکستان، رسیدگی به تشدید تحرکات گروه‌های افراطی و بدتر شدن روابط با متحدان سابق قرار دارد و علاوه بر این، دولت آتی با یک بحران اقتصادی بزرگ مواجه خواهد بود.عمران‌خان می‌گوید که آمریکا با توطئه با اپوزیسیون این کشور در پس پرده برکناری‌اش قرار دارد. دولت جدید پاکستان پس از تشکیل باید سخت تلاش کند تا این وضعیت حاکم بر روابط با واشنگتن را بهتر کند؛ چراکه آمریکا تامین‌کننده اصلی تسلیحات اسلام‌آباد در مواجهه با روابط روسیه و هند است.عمران‌خان با ادامه سفرش به مسکو در روز حمله روسیه به اوکراین غرب را خشمگین کرد. وی همچنین ازجمله معدود رهبران جهانی بود که در افتتاحیه المپیک زمستانی پکن شرکت کرد و این درحالی بود که آمریکا و متحدانش در اعتراض به سابقه حقوق بشری چین این افتتاحیه را تحریم کرده بودند.

ارسال نظر