|
شناسه خبر: 8460

برخی شهرهای فرانسه شاهد برگزاری اعتراضات انتخاباتی شد

ماکرون-لوپن؛ تکرار دوئل ۲۰۱۷

نتایج انتخابات فرانسه نشان از نزدیکی دو رقیبی داشت که پیش از این هم نظرسنجی‌ها آن را نشانه رفته بود؛ امانوئل مکرون و خانم لوپن.

نتیجه‌ای نزدیک که نشان از آرای بالای جریان‌های راست افراطی در این دور از انتخابات داشت و برخی شهرهای فرانسه شاهد برگزاری اعتراضات پساانتخاباتی شد؛ موضوعی که مرتضی مکی، کارشناس مسائل اروپا در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» بر آن صحه می‌گذارد و می‌گوید: مجموع آرای مکرون و لوپن بیشتر متمایل به جریان راست افراطی است؛ موضوعی که نشان‌دهنده پیامدهای اجتماعی و فرهنگی این کشور در آینده را دارد. تقویت جریان افراطی و راست افراطی فرانسه می‌تواند عواقبی برای جامعه این کشور به همراه داشته باشد.

دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه روز گذشته درحالی‌که اروپا با نگرانی آن را دنبال می‌کرد، برگزار شد. در اولین دور از  انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه، هیچ‌یک از نامزدها نتوانستند رأی لازم برای تصاحب کرسی ریاست‌جمهوری را به دست آورند و این انتخابات به دور دوم کشیده شد. براساس نتایج، انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه با پیشتازی شکننده «امانوئل مکرون»، رییس‌جمهوری فرانسه، به دور دوم کشیده شد. در این انتخابات، ‍۱۲کاندیدا به رقابت پرداختند و درنهایت دو نامزد ریاست‌جمهوری با بیشترین رأی به دور دوم انتخابات راه یافتند. رییس‌جمهوری فعلی فرانسه در دور دوم بار دیگر با سیاستمدار راست‌گرا - «مارین لوپن» - رقابت خواهد کرد. مکرون یک‌بار در سال۲۰۱۷ موفق به شکست لوپن شده بود. با شمارش ۹۷درصد از آرا، امانوئل مکرون کمی بیش از ۲۷درصد و خانم لوپن نیز حدود ۲۴درصد از آرای شمارش‌شده را از آن خود کردند. براساس ارزیابی تحلیلگران، راهیابی نامزدی از جناح راست افراطی تنها با اختلاف چهار درصد نسبت‌به نامزدی از جریان میانه به دور دوم نشانگر تغییر نگرش فرانسوی‌ها به سیاستمداران در این کشور است. حالا 12روز مانده به برگزاری دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه، تبلیغات کاندیداها برای دور دوم آغاز شده است. دو نامزد راه‌یافته به دور دوم تلاش می‌کنند تا به هر شکل ممکن هواداران احزاب دیگر یا غایبان دور نخست را تشویق کنند تا به آن‌ها رأی دهند.
«امانوئل مکرون» که فقط حدود چهار درصد از مارین لوپن بیشتر رأی آورد، به‌خوبی می‌داند که دور دوم انتخابات با پنج‌سال پیش بسیار متفاوت است؛ چراکه او با حریفی بسیار جدی‌تر و قوی‌تر از قبل باید روبه‌رو شود. مکرون رقیبی دارد که در سومین تجربه حضورش در انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه، قواعد بازی را به‌خوبی فهمیده و با هوشیاری ویژه‌ای توانسته رأی کم‌سابقه‌ای در دور اول کسب کند.روزنامه «تاگس اشپیگل» آلمان در مطلبی به انتخابات فرانسه پرداخته و نوشت: پیروزی جناح راست در فرانسه منجر به یک زلزله سیاسی در اروپا خواهد شد و موتور فرانسوی-آلمانی در این اتحادیه را دچار اختلال می‌کند.به نوشته این روزنامه آلمانی سران اتحادیه اروپا درمورد انتخابات فرانسه کمتر حرف می‌زنند. هیچ‌کس نمی‌خواهد به‌طور علنی از او نقل‌قولی منتشر شود و چیزی بگوید که ممکن است شانس مارین لوپن را برای برنده شدن بیشتر کند. نظر تقریبا متفق‌القول در راهروهای بروکسل این است که نشستن یک سیاستمدار افراطی دست راستی بر صندلی ریاست‌جمهوری فرانسه فاجعه‌ای مشابه برگزیت برای اتحادیه اروپا خواهد بود.نتایج انتخابات فرانسه به‌گونه‌ای رقم خورد که چشم‌های بروکسل خیره به دور دوم انتخابات فرانسه شده و تحلیلگران معتقدند چالشی مشابه برگزیت در انتظار اروپاست؟ روزنامه تاگس اشپیگل در مطلب دیگری نوشت: سرنوشت اروپا در فرانسه رقم می‌خورد.روزنامه «زوددویچه سایتونگ» آلمان هم خروجی انتخابات فرانسه را برای اروپا مهم ارزیابی کرده و در بخشی از این مطلب نوشت: دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری تنها یک تصمیم اولیه درمورد جهت‌گیری اساسی فرانسه بود. تصمیم درمورد مسیر آینده این کشور در 24آوریل و در زمان برگزاری دور دوم انتخابات میان مکرون و لوپن اتخاذ خواهد شد. مکرون باید نگران مشارکت کم در روز یکشنبه باشد: یک‌چهارم همه رأی‌دهندگان از رأی دادن خودداری کردند.
این روزنامه آلمانی در بخش دیگری از این مطلب نوشت: لوپن نامزدی بدبین به اروپاست اما اخیرا از تکرار طرح قبلی خود برای خروج فرانسه از اتحادیه پولی از طریق همه‌پرسی دست کشیده است. وی رویکرد سختی را علیه مهاجران تبلیغ می‌کند و می‌خواهد تعدادی از مزایای اجتماعی را برای فرانسوی‌ها محدود کند.در بخش دیگری از این مطلب آمده است: تا آغاز جنگ تجاوزکارانه روسیه در اوکراین در ماه فوریه، لوپن به‌وضوح مناسبات بسیار دوستانه‌ای با پوتین داشت. وی می‌خواهد سیاست دفاعی مشترک در اتحادیه اروپا و همچنین پروژه‌های تسلیحاتی با آلمان را محدود کند و به ادغام نظامی فرانسه در ناتو پایان دهد. ناظران در بروکسل و برلین نگران‌اند که انتخاب لوپن اروپا را به بحرانی عمیق‌تر از برگزیت وارد کند. انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه به‌شدت برای اروپا اهمیت دارد و بروکسل با نگرانی به نتایج این انتخابات که به دور دوم کشیده شده می‌نگرد و این پرسش برایش مطرح است که آیا فرانسوی‌ها با انتخاب راست افراطی چالشی مشابه برگزیت را برای این اتحادیه رقم خواهند زد؟

منتقدان، رییس‌جمهور فعلی فرانسه را متهم می‌کنند که چالش جدید لوپن را برای مدت طولانی دستکم گرفته است. پس از مشخص شدن نتایج دور اول، نامزدهای راست میانه، سبزها و دو حزب کمونیست و سوسیالیست اعلام کردند که در دور دوم انتخابات از مکرون برابر لوپن، به‌عنوان نامزد راست افراطی حمایت خواهند کرد.
 
تجمع اعتراضی در ۲شهر فرانسه پس از انتخابات
 حالا اروپا که پیشبرد بسیاری از پروژه‌هایش منوط به حمایت فرانسه است، منتظر است تا ببیند نامزدها در کارزار انتخاباتی حدودا دو هفته مانده تا دور دوم انتخابات چه رویکردی را در پیش خواهند گرفت و تا چه اندازه موفق به جذب آرای فرانسوی‌ها خواهند شد. این در حالی است که پیش از اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه، در شهرهای لیون و رن صدها نفر با برگزاری تجمعی اعتراض خود را ابراز کردند. به نقل از فرانس انفو، فرانسه روز یکشنبه شاهد برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری بود. در شهر لیون، یک حوزه رأی‌گیری و چند پنجره در نزدیکی شهرداری منطقه یک ازسوی صد نفر در حین شمارش آرا شکسته شد. معترضان فریاد می‌زدند: نه لوپن! نه مکرون! در مرکز شهر رن فرانسه، بعد از اعلام نتایج، 600نفر گرد هم آمدند تا اعتراض خود را اعلام کنند. آن‌ها شیشه تعدادی از مغازه‌های اطراف را شکسته و سطل‌های زباله را به آتش کشیده و فریاد زدند: مکرون-لوپن، در دور دوم رأی نخواهم داد. این دو از جناح راست افراطی هستند.
 
مکی: نتایج انتخابات فرانسه نشان از پیامدهای اجتماعی و فرهنگی در آینده این کشور دارد
 «مرتضی مکی»، کارشناس مسائل اروپا، در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه، عنوان کرد: انتخابات فرانسه چند تفاوت با سال‌2017 داشت؛ اگرچه راهیابی خانم لوپن و آقای مکرون شبیه همان سال است اما تفاوت‌های جدی با آن سال نیز دارد. فاصله لوپن با مکرون به چهار درصد رسیده است یعنی کمتر از دوره قبل. همچنین مجموع آرای مکرون و لوپن بیشتر به جریان راست افراطی است؛ موضوعی که نشان‌دهنده پیامدهای اجتماعی و فرهنگی این کشور دارد. تقویت جریان افراطی و راست افراطی فرانسه می‌تواند در آینده عواقبی برای جامعه این کشور به همراه داشته باشد.
وی با اشاره به اعلام حمایت برخی نامزدهای انتخاباتی از خانم لوپن، افزود: قطعا این‌گونه حمایت‌ها شرایط و موقعیت را برای امانوئل مکرون سخت‌تر می‌کند، اینگونه حمایت‌های سیاسی حتی می‌تواند پیروزی مکرون را دشوار سازد اما در مقابل می‌بینیم که برخی کاندیداهای بازمانده از دور دوم، اعلام کردند که به خانم لوپن رأی نمی‌دهند و این به نشانه اعتراض آن‌ها به چهره‌های افراطی کارزار دومین دوره انتخابات دارد.
این کارشناس مسائل فرانسه با اشاره به تجمع اعتراضی در دو شهر فرانسه پس از انتخابات، تصریح کرد: تجمعات اعتراضی در برخی از شهرها به نظر نمی‌رسد تاثیری در نتایج انتخابات داشته باشد. افرادی که نامزد آنان رأی نیاوردند به نوعی اعتراضات‌شان را نشان دادند.
این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به باز شدن برخی سفارتخانه‌های اروپایی در اوکراین و تاثیر آن بر انتخابات فرانسه، تاکید کرد: اخیرا جانسون به همراه زلنسکی از خیابان‌های کی‌یف بازدید کردند و با مردم گفت‌وگوهای پروپاگاندایی داشتند تا صف‌آرایی خودشان در برابر روسیه را به تصویر بکشانند. اما نکته‌ای که اینجا می‌توان اشاره کرد و آن را به انتخابات فرانسه مرتبط دانست این است که بوریس جانسون به‌عنوان رهبر جریان برگزیت در اوکراین حضور یافته درحالی‌که مکرون که با روسی‌هراسی توانسته در انتخابات پیشتاز باشد، در موضوع برگزیت در برابر جانسون است و حتی بریتانیا از پیروزی مکرون استقبال نمی‌کند؛ چراکه به‌دنبال تضعیف اتحادیه اروپاست. در مساله اوکراین باید گفت که خانم لوپن بیشتر و بهتر می‌تواند به جریان جانسون نزدیک شود؛ زیرا دیدگاه‌های نزدیک‌تری به یکدیگر دارند. پس از حمله روسیه به اوکراین معادلات سیاسی و امنیتی در سطح اتحادیه اروپا نیز تغییر کرد و آلمان به‌سمت نظامی‌گری رفت و بودجه‌های نظامی خود را در سال جدید افزایش داد.
این استاد دانشگاه یادآور شد: مکرون با تبلیغات قدرتمند و روسی‌هراسی توانست افکارعمومی را منطبق با کارزار انتخاباتی متوجه خودش همراه کند؛ البته سفرهای او به روسیه برای جلوگیری از حمله به اروپا، نگاه‌ها را به‌سوی او معطوف ساخت. درمقابل هم شعارهای خانم لوپن در قبال مواضعش زیاد موردپسند افکارعمومی فرانسه قرار نگرفت؛ از این رو تمرکز شعارهایش را بر مسائل اقتصادی گذاشت و از اسلام‌ستیزی فاصله گرفت و ضعف‌های مکرون را در عرصه اقتصادی نشانه رفت.

ارسال نظر