|
شناسه خبر: 8490

تشکر زلنسکی از بایدن به خاطر استفاده از عبارت "نسل کشی"

رئیس جمهور اوکراین از جو بایدن همتای آمریکایی خود به خاطر استفاده از عبارت "نسل کشی" در توصیف تهاجم روسیه به اوکراین تشکر کرد.

به گزارش "سی ان ان"، زلنسکی مدعی شد: برای مقابله با بدی، خطاب مستقیم آن با نام درست ضروری است. ما از آمریکا برای کمک‌هایی که تاکنون به اوکراین کرده تشکر می‌کنیم ولی فورا به سلاح‌های سنگین بیشتر برای مقابله با تهاجم روسیه نیاز داریم. 

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در تداوم حملات لفظی‌ به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برای نخستین بار او را به "نسل کشی" متهم کرد و گفت که حمله پوتین به اوکراین "نسل کشی" است. 

بایدن عصر سه شنبه به وقت محلی در ایالت آیووا این مطلب را بیان کرد و اقدامات دولتش برای رسیدگی به هزینه‌های رو به افزایش در آمریکا را در میان جنگ در اوکراین برشمرد. 

به گزارش ایرنا، دو مقام آمریکایی اعلام کردند که دولت جو بایدن رییس جمهور آمریکا قصد دارد روز چهارشنبه بسته نظامی دیگری به ارزش ۷۵۰ میلیون دلار به اوکراین اختصاص دهد. 

آمریکا از ابتدای آغاز به کار دولت بایدن تاکنون بیش از ۲.۴ میلیارد دلار کمک امنیتی به اوکراین صادر کرده است که شامل بیش از ۱.۷ میلیارد دلار کمک نظامی به کی‌یف از آغاز حمله روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه است. 

پوتین رئیس‌جمهور روسیه دوشنبه ۲۱ فوریه (۲ اسفندماه) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو اعلام کرد که کشورش استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانتسک را به رسمیت شناخته و در کاخ کرملین قراردادهای همکاری و دوستی را با سران این جمهوری‌ها امضا کرد. 

وی بامداد پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ماه) نیز در یک سخنرانی در تلویزیون ملی روسیه، از اقدام نظامی در دونباس خبر داد و از نیروهای اوکراینی خواست سلاح‌های خود را زمین بگذارند و به خانه‌های خود بروند. 

همزمان با ادامه آتش جنگ در اوکراین، سیل واکنش‌های جهانی به این رویداد همچنان ادامه دارد و فشارهای دیپلماتیک و تهدیدها و تحریم‌های بین‌المللی علیه روسیه در حال افزایش است. 

ارسال نظر