|
شناسه خبر: 8548

گروه‌های مقاومت فلسطینی هشدار دادند در پی بی‌حرمتی به مسجد الاقصی، صهیونیست‌ها باید آماده هزینه دادن باشند

فلسطین زنده است

بارش بمب‌های حاوی گاز، بمب‌های صوتی و گلوله‌های پلاستیکی بر سر نمازگزاران، صحنه روز گذشته صحن مسجدالاقصی بود. در پی این حادثه، زنان و مردان فلسطینی با دستان خالی در دفاع از قبله اول مسلمین برخاستند. ده‌ها هزار نمازگزار به مسجدالاقصی رفتند تا پیامی قوی مبنی بر آمادگی برای فداکاری و حفظ هویت مخابره کنند.

روز گذشته، نظامیان رژیم‌صهیونیستی به صحن‌های مسجدالاقصی یورش برده و تعداد زیادی از نمازگزاران را زخمی کردند. در جریان این حمله، تعداد زخمی‌های این حملات علیه نمازگزاران در مسجدالاقصی به ۹۰نفر رسید. گزارش‌ها حاکی از آن است که در پی شلیک گاز اشک‌آور به نمازگزاران فلسطینی در مسجدالاقصی، برخی فلسطینیان در آنجا محاصره شدند و نظامیان صهیونیست اقدام به بستن درهای خروجی مسجد کردند. صهیونیست‌ها درحالی مسجدالاقصی را به پایگاه نظامی تبدیل کردند که فلسطینی‌ها با دستان خالی با ورود غیرقانونی نظامیان صهیونیست به مسجدالاقصی مقابله کردند.شهرهای کرانه باختری به‌ویژه جنین از زمان آغاز ماه مبارک رمضان شاهد تشدید تجاوزات رژیم‌صهیونیستی بودند؛ به‌نحوی که در چند هفته اخیر، تعدادی از شهروندان فلسطینی به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست به شهادت رسیدند. شمار شهدای کرانه باختری، شامگاه پنجشنبه، پس از شهادت «فواز حمایل» از ساکنان منطقه «بیتا» در جنوب نابلس به 6نفر افزایش پیدا کرد.در پی تشدید تجاوزات نظامیان رژیم‌صهیونیستی، 
«عباس زکی»، عضو کمیته مرکزی جنبش فتح هشدار داد: 
«اگر اسراییل مرتکب حماقتی شود، من خوش بین هستم که این‌بار بهای سنگینی پرداخت». وی که شامگاه پنجشنبه با شبکه المیادین گفت‌و‌گو می‌کرد، افزود: «ما با تهدیدات و کشتارها مقابله می‌کنیم و نمی‌ترسیم. به جهان ثابت می‌کنیم که این وطن نگهبانان خود را دارد.»«صالح العاروری»، معاون رییس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در این زمینه گفت: «محافظت از [مسجد] الاقصی واجب ملی و دینی تمام مردم و امت ماست. اشغالگران تنها زمانی عقب‌نشینی می‌کنند که ملت و مقاومت ما برای دفاع از مقدسات به پا می‌خیزد. ما به میانجی‌ها گفتیم که به وعده‌های اشغالگران اعتماد نداریم. اگر اعتماد می‌کردیم، [مسجد] الاقصی را خیلی قبل‌تر از دست می‌دادیم. ما به آن‌ها گفتیم که با تهدیدات اشغالگران حتی یک موی ما نیز تکان نمی‌خورد. آن‌ها باید بدانند که مساله قدس، [مسجد] الاقصی، مقدسات مساله کل امت است.» صالح العاروری اضافه کرد: «در دفاع از مسجدالاقصی، یک امت در پشت ما قرار دارد. اشغالگران گمان نکنند که در تل‌آویو در امنیت خواهند بود». وی همچنین در بخش دیگری خطاب به کشورهایی که روابط خود را با رژیم‌صهیونیستی عادی‌سازی کرده‌اند، گفت: «پناه بردن به اشغالگران مانند پناه بردن به خانه عنکبوت است.» او همچنین از فلسطینیان خواست که در دفاع از قدس و فلسطین به‌سمت نظامیان رژیم‌صهیونیستی آتش بگشایند.صحنه‌های دیروز مسجدالاقصی تداعی‌کننده انتفاضه اول برای فلسطینیان بود که در پی بی‌حرمتی به مسجدالاقصی رخ داد. این‌بار نیز صهیونیست‌ها خط قرمز مسلمانان را زیر پا گذاشتند و باید آماده دادن هزینه باشند. ملت فلسطین در تجاوزهای گذشته نیز نشان داده است در برابر جنایات اشغالگران صرفا تماشاچی نخواهند ماند و واکنش‌های لازم را به این بی‌حرمتی‌ها نشان خواهند داد. همچنان‌که سال گذشته  شاهد حمله به فلسطینی‌ها به محله شیخ جراح بودیم و در نبرد سیف‌القدس تمام بخش‌های اسراییل زیر ضربات موشک فلسطینی‌ها قرار گرفت تاجایی‌که اسراییل خواهان آتش‌بس شد و تعهد داد که تعرضی نکند. اما حمله دیروز اسراییل و زیرپاگذاشتن خط‌قرمز فلسطینی‌ها در تعرض به مسجدالاقصی به‌مراتب شنیع‌تر و توهین‌آمیزتر از اقدامات گذشته بود و به‌مراتب گروه‌های مقاومت فلسطینی نیز به این اقدام شدیدتر واکنش نشان می‌دهند و نبرد همه‌جانبه علیه اشغالگران دور از انتظار نیست.
 
فلسطین زنده است
 همچنان‌که در هفته‌های اخیر نیز یک جوان فلسطینی در تل‌آویو، نه‌تنها حفره‌ها و ضعف‌های امنیتی و اجتماعی رژیم اشغالگر را به رخ کشید، بلکه فضای یأسی که عادی‌سازی روابط برخی کشورهای منطقه با تل‌آویو القا کرده بود، شکست و نشان داد که فلسطین هنوز زنده است و آرمان‌هایش گروگان منافع دیگران نیست.موضوعی که رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در دیدار مسوولان و کارگزاران نظام به آن اشاره کرده و اظهار داشتند: فلسطین دارد نشان می‌دهد که بحمدالله زنده است؛ فلسطین زنده است. برخلاف سیاست‌های آمریکایی و سیاست‌های پیروان آمریکا که خواستند مساله‌ فلسطین به فراموشی سپرده شود و مساله را به دست فراموشی بسپرند که مردم اصلا یادشان برود که یک سرزمینی به نام فلسطین و ملتی به نام ملت فلسطین وجود داشته، برخلاف خواسته‌ آن‌ها روزبه‌روز مساله‌ فلسطین پررنگ‌تر شده است. امروز جوان‌های فلسطینی در سرزمین‌های ۱۹۴۸، نه زمین‌های دوردست، در همان مرکز فلسطین اشغالی بیدار شده‌اند، حرکت می‌کنند، تلاش می‌کنند، کار می‌کنند و این ادامه پیدا خواهد کرد؛ بدون شک ادامه پیدا خواهد کرد و به توفیق الهی، طبق وعده‌ الهی پیروزی هم با مردم فلسطین خواهد بود.
 
خودنمایی کابینه درحال فروپاشی
 در آستانه روز جهانی قدس، جنایات رژیم‌صهیونیستی درحالی افزایش می‌یابد و صهیونیست‌ها اقدام به بازداشت صدها و شهادت چندین فلسطینی در مسجدالاقصی می‌کنند که کابینه «نفتالی بنت»، نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی به‌دلیل ضعف ساختاری و اقتصادی درحال فروپاشی است و از سوی دیگر احزاب سیاسی مورد انتقاد شدید قرار گرفته است. گویا 
نفتالی بنت با این گونه یورش‌های وحشیانه به صحن مسجدالاقصی، می‌خواهد قدرت پوشالی خود را به رخ دیگر رقبای سیاسی خود بکشاند و افکارعمومی را متوجه دیگر رویدادها کند.نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی برای اینکه توجه رسانه‌ها را بیشتر به‌سوی خود معطوف سازد عصر دیروز جمعه مدعی شد که برای هر سناریویی در مسجدالاقصی آماده است؛ آمادگی‌ای که چندان هم دوام نیاورد چراکه در درگیری‌های روز گذشته فلسطینی‌ها با نیروهای پلیس صهیونیستی، تاکنون منجر به زخمی شدن هشت تن از نظامیان صهیونیستی در مسجدالاقصی شده است تا نشان‌دهنده ضعف و پوشالی بودن نیروهای آماده نظامی این رژیم اشغالگر داشته باشد.
 
نتیجه عادی‌سازی و خنجر از پشت به فلسطینی‌ها
 نباید فراموش کرد؛ چنین رفتارهایی که در اراضی مختلف فلسطین و ازسوی نظامیان و کابینه صهیونیست‌ها شکل می‌گیرد، نتیجه پروژه موسوم به «معامله قرن» و روند عادی‌سازی برخی کشورهای عربی مرتجع با رژیم اسراییل است که به تعبیر شهروندان فلسطین، زدن خنجر از پشت به فلسطین است؛ البته باید عواقب و نتیجه اینگونه وحشی‌گری رژیم‌صهیونیستی به مسجدالاقصی و کشته و مجروح کردن فلسطینی‌ها را خط‌قرمز گروه‌های مقاومت برشمرد. کمااینکه درهمین رابطه «فوزی برهوم»، سخنگوی جنبش حماس اعلام کرد: هموطنان ما در قدس در نبرد مسجدالاقصی تنها نبوده و تمام ملت فلسطین و مقاومت قهرمان و همچنین آزادگان جهان پشت آن‌ها قرار دارند. از سوی دیگر، «خالد البطش»، از رهبران جنبش جهاد اسلامی فلسطین تاکید کرد: سلاح مقاومت فلسطین در نوار غزه اهرمی برای پیشبرد پروژه ملی بوده و هرگز از صحنه نبرد حذف نخواهد شد، علاوه‌برآنکه مقاومت اجازه نخواهند داد شرایط جدیدی ازسوی اشغالگران در مسجدالاقصی
 به وجود آید و تهدیدهای آنان درخصوص حمله به اردوگاه جنین و انجام کشتار دیگری مانند آنچه در 20سال گذشته مرتکب آن شدند یا دعوت تلویحی به ذبح قربانی در مسجدالاقصی و ادامه تجاوزات میدانی آنان در کرانه باختری جنایاتی است که باید پیامد آن را بپذیرند.
 
ابرهای خشم در دفاع از مسجدالاقصی
 آنگونه که رسانه‌های فلسطینی گزارش می‌دهند، هزاران تن از فلسطینی‌ها این روزها در دفاع از مسجدالاقصی در اطراف حرم گرد آمده‌اند و در اعتراض به جنایات رژیم‌صهیونیستی به ابرهای خشم تبدیل شدند که بر خاک فلسطین باریدن گرفته است.
 
هنیه: در نبرد اراده، پیروزیم
 «اسماعیل هنیه»، رییس‌دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در واکنش تحولات دیروز جمعه اعلام کرد: «در برابر یاغی گری‌ صهیونیست‌ها و یورش به مسجد الاقصی شریف تنها دو گزینه وجود دارد یا اشغالگری، ستمگری و قربانی کردن در مسجدالاقصی یا نگهبانی و تثبیت اسلامی بودن قدس و مسجدالاقصی. هنیه ادامه داد: «این ما ملت فلسطین و امت اسلامی هستیم که تصمیم می‌گیریم و تصمیم ما این است که به هر بهایی که شده، از مسجدالاقصی شریف دفاع و محافظت کنیم. وی اضافه کرد: «مهاجمان در قدس و اقصی ما جایی ندارند و هر چقدر هم طول بکشد، ما در نبرد اراده و هویت پیروز خواهیم شد.»البته، جنبش جهاد اسلامی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «دشمن به این نتیجه خواهد رسید این آتشی که با کینه کور خود آن را روشن کرده است، گریبان‌گیر خودشان خواهد شد و آن‌ها را خواهد سوزاند. جهاد اسلامی اضافه کرد: «تعرض به نمازگزاران در مسجد الاقصی یک جنایت و تجاوز است و [رژیم] اشغالگر کاملا مسوول این جنایت و پیامدهای ناشی از این تعرض‌هاست.» از سوی دیگر، وزارت امورخارجه اردن در بیانیه‌ای یورش پلیس و نیروهای ویژه رژیم‌صهیونیستی به مسجدالاقصی و تعرض به نمازگزاران فلسطینی را محکوم کرد.
هلال احمر فلسطین در بیانیه‌ای اعلام کرد که شمار مجروحانی که تا این لحظه از مسجدالاقصی به بیمارستان «المقاصد» و  بیمارستان میدانی هلال‌احمر منتقل شده‌اند، به 200نفر رسیده و تعداد کمی از افراد به‌صورت سرپایی در محل درمان شده‌اند. مدیر مسجدالاقصی اعلام کرد که نیروهای رژیم‌صهیونیستی پس از یورش به مسجد، تا این لحظه ۴۰۰فلسطینی را دستگیر کرده‌اند. پلیس رژیم‌صهیونیستی مدعی است که صد فلسطینی را دستگیر کرده است.

 

ارسال نظر