|
شناسه خبر: 8731

یورش نظامیان صهیونیست به مسجدالاقصی در سومین جمعه ماه رمضان+ تصاویر

در یورش جدید نظامیان اشغالگر صهیونیست به محوطه مسجدالاقصی دست کم ۴۰ نفر از جمله سه خبرنگار به ضرب گلوله نظامیان این رژیم زخمی شدند که حال برخی از آنها وخیم گزارش شده است.

هزاران فلسطینی برای برپایی نماز جمعه در سومین جمعه ماه رمضان عازم مسجدالاقصی از طریق باب العامود شده‌اند.

نظامیان اشغالگر اسرائیلی از ساعات اولیه صبح امروز جمعه به مسجد مبارک الاقصی یورش برده و دست به سرکوب نمازگزاران فلسطینی زدند.

منابع محلی اعلام کردند که نظامیان صهیونیست نمازگزاران و حتی خبرنگاران و نیروهای امدادرسان را هم مورد حمله وحشیانه قرار دادند.

اشغالگران اسرائیلی در اقدامی جنایتکارانه به داخل مسجد الاقصی گاز اشک‌آور شلیک کرده و به سمت نمازگزاران گلوله‌های پلاستیکی شلیک کردند.

تعداد مجروحان تجاوز به مسجدالاقصی به بیش از 150 تن افزایش یافت

هلال احمر فلسطین اعلام کرد که 151 فلسطینی در تیراندازی نظامیان صهیونیست به سوی فلسطینی‌ها در جریان یورش به مسجدالاقصی زخمی شده‌اند.

کشور فلسطین ,

پیش از این هلال احمر فلسطین از زخمی شدن 31 نفر در درگیری‌های مسجدالاقصی خبر داد که حال دو نفر از آنها وخیم گزارش شده است.

منابع فلسطینی اعلام کردند: یک جوان فلسطینی در جریان درگیری های امروز مسجدالاقصی به شدت زخمی شده است. این جوان 24 ساله از ناحیه صورت به شدت زخمی شده است و به بخش مراقبت های ویژه بیمارستان هداسا منتقل شده است.

منابع محلی فلسطینی در قدس اشغالی اعلام کردند که نظامیان رژیم صهیونیستی بامداد امروز به مسجدالاقصی یورش بردند و به شکل گسترده به سوی اعتکاف کنندگان در این مکان مقدس، با گلوله‌های پلاستیکی تیراندازی کردند. این منابع افزودند: یکی از امدادرسانان در جریان حمله نظامیان صهیونیست زخمی شد.

یکی از زخمی شدگان از سوی نظامیان صهیونیست بازداشت شده است و حال او وخیم گزارش شده است.

کشور فلسطین ,

در جریان یورش نظامیان صهیونیست به مسجدالاقصی، علی یاسین  یکی از خبرنگاران که در حال پوشش خبری درگیری‌های مسجدالاقصی بود، بر اثر تیراندازی زخمی شد.

کشور فلسطین ,

درگیری‌های شدیدی میان اعتکاف کنندگان در مسجدالاقصی و نظامیان تا بن دندان مسلح صهیونیست جریان دارد.

منابع فلسطینی گزارش دادند که شماری از نظامیان صهیونیست بر بالای پشت بام مجاور صحن‌های مسجدالاقصی حضور دارند و به شکل مستقیم به سوی اعتکاف کنندگان تیراندازی می‌کنند.

کشور فلسطین ,

درختان هم از حمله اشغالگران در امان نیست

منابع فلسطینی اعلام کردند که یکی از درختان در صحن مسجدالاقصی بر اثر یورش صهیونیستها، آتش گرفته است.

تیم های آتش نشانی و جوانان برای خاموش کردن آتش شتافتند.

کشور فلسطین ,

منابع محلی در قدس اشغالی اعلام کردند که آتش سوزی در یکی از درختان مسجدالاقصی که بر اثر یورش اشغالگران و بمب های آنها رخ داده بود، مهار شده است.

عقب نشینی نظامیان اشغالگر از مسجدالاقصی

نظامیان رژیم صهیونسیتی صبح امروز جمعه پس از پنج ساعت حمله که منجر به زخمی شدن بیش از 31 فلسطینی شد، از محوطه های مسجدالاقصی عقب نشینی کردند.

جوانان فلسطینی در حال تمیز کردن  محوطه مسجد الاقصی و آماده شدن برای نماز جمعه پس از عقب‌نشینی اشغالگران اسرائیلی هستند.

آماده‌باش پلیس رژیم صهیونیستی در قدس از ترس تشدید درگیری‌ها

شبکه 12 تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد که پلیس این رژیم از ترس تشدید درگیری‌ها در قدس در جریان برگزاری نماز جمعه در مسجد الاقصی، به حالت آماده‌باش درآمده و شمار بیشتری از نیروهای خود را در این شهر مستقر کرده است.

این شبکه افزود که پلیس به نیروهای خود در شهرهای ام الفحم، الناصره و منطقه وادی عاره نیز از ترس وقوع درگیری با فلسطینیان اعلام آماده‌باش کرده است.

صهیونیست‌ها به دنبال سرپوش گذاشتن بر جنایت خود در الاقصی

جهاد اسلامی فلسطین در واکنش به حوادث امروز مسجدالاقصی اعلام کرد: حمله وحشیانه و تشدید آن علیه مردم ما در محوطه های مسجدالاقصی و شهرهای کرانه باختری جز ننگ و شکست برای اشغالگران به همراه نخواهد داشت.

این جنبش همچنین تاکید کرد: مقاومت مسلحانه تنها گزینه برای بازستاندن حقوق و آزادی سازی فلسطین و تطهیر مقدسات از لوث صهیونیست‌هاست.

شیخ خضر عدنان از رهبران جنبش جهاد اسلامی فلسطین امروز جمعه تاکید کرد که حمله به مسجدالاقصی هرگز اراده جوانان قدس و نگاهبانان مسجدالاقصی را درهم نخواهد شکست.

شیخ عدنان اعلام کرد: اشغالگران در مقابل دیدگان رژیم‌هایی که خودشان را به شیطان فروخته‌اند و در آغوش صهیونیستها و آمریکا هستند به هتاکی به مسجدالاقصی ادامه می دهند.

وی افزود: اشغالگران به طور عمدی، خبرنگاران را هدف قرار می دهند تا جنایاتش در صحن‌های مسجدالاقصی مخابره نکنند.

عدنان گفت که تکرار حملات اشغالگران به مسجدالاقصی، درست بودن مقاومت را اثبات می‌کند و حق ملت ماست که حامی مسجدالاقصی باشد.

واکنش حماس به حوادث امروز مسجدالاقصی

از سوی دیگر، جنبش حماس از ملت فلسطین دعوت کرد که در دفاع از قدس و مسجد الاقصی بسیج شوند و تاکید کرد که جنگ با اشغالگران در اول راه است.

همچنین حماس اعلام کرد: از فلسطینی‌ها می خواهیم که به دفاع از مسجدالاقصی بپردازند و حامی نگاهبانان مسجدالاقصی باشند.

در بیانیه حماس آمده است که وحدت ملت فسلطین و مقاومت آن سد و دژی محکم در برابر اشغالگران و شهرک نشینان خواهد بود. ما به اشغالگران و شهرک نشینان اجازه پیاده کردن سناریوهای پلیدشان در مسجدالاقصی و قدس را نخواهیم داد

واکنش انجمن رسانه‌ای فلسطین به حمله صهیونیست‌ها علیه خبرنگاران

انجمن رسانه‌ای فلسطین امروز جمعه، از حمله نظامیان صهیونیست علیه خبرنگارانی که حوادث مسجدالاقصی را پوشش می‌دهند به شدت انتقاد کرد.

در بیانیه این انجمن آمده است: حمله به خبرنگارانی که در حال پوشش حملات شهرک نشینان و پلیس اشغالگران به نگاهبانان مسجدالاقصی بودند، به زخمی شدن شماری از خبرنگاران منجر شد.

آخرین حمله به زخمی شدن علی یاسین از ناحیه گردن منجر شد و دیگر خبرنگاران هم هدف گلوله های پلاستیکی قرار گرفتند.

هدف اشغالگران از حمله به خبرنگاران که عمدی انجام می شود با هدف بازداشتن آنها از نقششان در فاش کردن جنایات اشغالگران و هتاکی مکرر به مسجدالاقصی و تعدی به اعتکاف کنندگان، از سوی آنهاست.

این انجمن فلسطینی از نهادهای حقوقی بین المللی خواست که اشغالگران را مورد بازخواست قرار دهند و این اقدامات آنها را متوقف سازند.

ناکامی رژیم صهیونیستی در اجرای طرح‌ها

خطیب مسجد الاقصی تاکید کرد که دشمن صهیونیستی به رغم حملات و تجاوزات علیه ساکنان قدس، در پیشبرد و اجرای طرح‌های خود ناکام ماند و نتوانست خواسته‌های گروهک‌های تندرو یهودی در رابطه با قربانی کردن در مسجد الاقصی را برآورده کند.

«شیخ عکرمه صبری» تاکید کرد که 5 روز سیاه به پایان رسید و به یاری خداوند اعتکاف در مسجد الاقصی را آغاز خواهیم کرد و در 10 روز پایانی ماه مبارک رمضان، هیچ غیرمسلمانی نباید وارد این مسجد مبارک شود.

شیخ صبری با اشاره به اینکه هیچ کدام از صهیونیست‌ها به تنهایی و بدون همراهی نیروهای امنیتی جرات تعرض به مسجد الاقصی را ندارند، تصریح کرد که باید مراقب نیرنگ و توطئه‌های اشغالگران باشیم.

شهادت جوان فلسطینی در «جنین»

در همین ارتباط گزارش شده که «لطفی لبدی» جوان فلسطینی که در درگیری‌های هفته گذشته با اشغالگران اسرائیلی در شهرک «یامون» در غرب جنین به ضرب گلوله زخمی شده بود، بامداد امروز جمعه بر اثر شدت جراحات وارده در بیمارستان تخصصی سینا در شهر جنین به شهادت رسیده است.

حماس در بیانیه به مناسبت شهادت ابراهیم لبدی ضمن تسلیت به خانواده این شهید اعلام کرد: پیام افتخار و سربلندی به خانواده شهید و به ساکنان استوار و قهرمان جنین و همه کسانی که علیه اشغالگران در کرانه باختری به پاخاستند. می فرستیم. در بیانیه حماس آمده است: خون شهیدان هدر نخواهد رفت و به منزله محرک مقاومت فراگیر خواهد بود.

حماس بر ادامه مقابله با اشغالگران تا بیرون کردن آنها و آزادی فلسطین و بازگشت فلسطینی‌ها به سرزمین خود تاکید کرد.

****تحولات فلسطین در عرصه سیاسی

گفتگوی تلفنی هنیه با لاوروف

«اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی حماس ظهر روز پنجشنبه تلفنی با سرگئی« لاوروف» وزیر خارجه روسیه گفتگو کرد.

طرفین در این مکالمه تلفنی در مورد آخرین تحولات قدس و غزه و تلاش‌های سیاسی برای توقف تجاوزات اشغالگران اسرائیلی علیه مسجد الاقصی گفتگو کردند.

هنیه ضمن تقدیر از موضع روسیه در حمایت از حقوق ملت فلسطین و محکومیت تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه مسجد الاقصی، نقش این کشور را در منطقه محوری خواند و بر اهمیت روابط با آن تاکید کرد.

وی همچنین به تشریح تجاوزات رژیم اشغالگر علیه قدس و مسجد الاقصی، سرکوب نمازگزاران فلسطینی، حوادث و رخدادهای اخیر در کرانه باختری به ویژه جنین و حملات دشمن صهیونیستی علیه غزه پرداخت.

اسماعیل هنیه خواستار نقش‌آفرینی روسیه برای توقف تجاوزات رژیم صهیونیستی و جلوگیری از تغییر هویت تاریخی و دینی این مسجد و مقدسات اسلامی و مسیحی قدس شد.

از سوی دیگر، لاوروف نیز با اشاره به موضع ثابت روسیه در حمایت از حقوق ملت فلسطین از جمله حق تعیین سرنوشت و تشکیل کشور مستقل خود به پایتختی قدس، بر تمایل کشورش به تقویت روابط با حماس تاکید کرد.

وی حملات تجاوزکارانه اشغالگران اسرائیلی علیه فلسطینیان که به شهادت و زخمی شدن ده‌ها نفر طی هفته‌های گذشته منجر شده، را محکوم کرد و بر ضرورت بازنگری این رژیم در اقدامات خود تاکید کرد و فلسطینیان را به تلاش برای تحقق وحدت ملی دعوت کرد.

همزمان «محمود عباس»، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در دیدار هیئتی از وزارت خارجه امریکا در رام‌الله، مسئولیت تنش و نبود چشم‌انداز سیاسی برای حل بحران را متوجه تل آویو دانست.

او هشدار داد که با ادامه یافتن تنش‌های این رژیم، رهبران فلسطینی ناچار به اجرای مصوبات شورای مرکزی سازمان آزادی‌بخش فلسطینی درباره اعلام انصراف از به رسمیت شناختن این رژیم و پایان دادن به همه انواع هماهنگی با آن خواهد شد.

یک مقام بلندپایه فلسطینی دیدار عباس با هیئت آمریکایی را دیداری «دشوار و صریح» توصیف کرد.

واکنش حماس به دیدار مقامات تشکیلات خودگردان با هیئت آمریکایی

«زاهر جبارین» عضو دفتر سیاسی مقاومت فلسطین  با اشاره به دیدار هیئت آمریکایی با مقامات تشکیلات خودگردان در رام الله آنرا بی فایده دانست و راه حل را توقف حملات اشغالگران به مناطق فلسطینی نشین، قدس و مسجدالاقصی دانست.

جبارین تاکید کرد: 27 سال است که شاهد این قبیل نشست‌های خسته کننده  و بی فایده هستیم اما آنها یعنی آمریکایی‌ها و متحدانشان به ملت فلسطین به عنوان مجرم می‌نگرند.

وی از جامعه بین المللی خواست که از سیاست منافقانه و دوگانه و جانبداری از رژیم صهیونیستی دست بردارد.

«یائیر لاپید»، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی، پس از دیدار با این هیئت با انتشار توئیتی نوشت: اسرائیل در این شرایط بسیار دشوار برای حفظ وضعیت موجود در بیت‌المقدس تلاش می‌کند.

همزمان، «اویو کوخاوی»، رئیس ستاد رژیم صهیونیستی به فرماندهی ستاد عملیات جنوبی دستور آماده‌باش در برابر هر تنش احتمالی از جانب نوار غزه را داد.

رژیم صهیونیستی نیز روز گذشته و با فرارسیدن سومین نماز جمعه در مسجد الاقصی، دستور آماده‌باش کامل برای هرگونه تنش را صادر کرد.

این گزارش‌ها در حالی است که صهیونیست‌ها روز چهارشنبه اعلام کردند که درهای مسجد الاقصی را از روز جمعه تا پایان ماه رمضان به روی شهرک‌نشینان خواهند بست.

واکنش اتحادیه عرب به تحولات مسجدالاقصی

وزیران خارجه عضو کمیته اتحادیه عرب با برگزاری نشستی ضمن محکومیت هتک حرمت به مسجد الأقصی توسط صهیونیست‌ها، از جامعه بین‌الملل و به ویژه شورای امنیت خواستند که هرچه سریع‌تر در راستای توقف اقدامات غیرقانونی رژیم صهیونیستی در قدس و مسجدالأقصی اقداماتی را انجام دهند و به مسئولیت خود در چارچوب حفظ امنیت و صلح بین‌المللی عمل کنند.

وزرای امور خارجه عضو کمیته اتحادیه عرب برای مقابله با اقدامات رژیم صهیونیستی در قدس در پایان نشست خود در اردن، با صدور بیانیه‌ای هتک حرمت مسجد الأقصی توسط صهیونیست‌ها و تجاوزات آنها به فلسطینی‌ها و محروم کردن آنها از حقوقشان را محکوم کردند.

در این بیانیه آمده است: این حملات و تجاوزات تحریک آشکار احساسات مسلمانان در سراسر جهان بوده و آزادی عبادت در مسجدالاقصی و آزادی دسترسی نمازگزاران به این مکان مقدس را محدود می‌کند.

وزرای امور خارجه عضو کمیته اتحادیه عرب برای مقابله با اقدامات رژیم صهیونیستی در قدس همچنین هشدار دادند که چنین اقداماتی نوید دهنده شکل گیری موجی از خشونت است که امنیت و ثبات در منطقه و جهان را تهدید می‌کند.

حاضران در این نشست در ادامه تمامی اقدامات و نقض‌های صورت گرفته توسط رژیم صهیونیستی با هدف تغییر وضعیت تاریخی مسجدالأقصی و دیگر اماکن مقدس فلسطین را محکوم کردند و خواستار احترام رژیم صهیونیستی به وضعیت موجود این اماکن شدند.

این کمیته همچنین از جامعه بین‌الملل و به ویژه شورای امنیت خواست که هرچه سریع‌تر در راستای توقف اقدامات غیرقانونی رژیم صهیونیستی در قدس و مسجدالأقصی اقداماتی را انجام دهند و به مسئولیت خود در چارچوب حفظ امنیت و صلح بین‌المللی عمل کند.

کمیته اتحادیه عرب برای مقابله با اقدامات رژیم صهیونیستی در قدس، شامل اردن که ریاست آن را برعهده دارد، الجزائر، عربستان، فلسطین، قطر، مصر، مراکش، تونس به عنوان رئیس نشست سران کشورهای عربی، امارات به عنوان عضو شورای امنیت و دبیرکل اتحادیه عرب می‌شود.

تسنیم

ارسال نظر