|
شناسه خبر: 8733

طالبان پس از قدرت گرفتن نتوانسته از جان مردم و امنیت افغانستان حفاظت کند

سرزمین ماتم

انفجارهای تروریستی داعش درافغانستان پایانی ندارد، به‌خصوص در این روزها و ماه‌هایی که طالبان با عدم شکل‌گیری دولت ائتلافی در کابل، نتوانسته است هنوز نگاه جامعه بین‌المللی را با خود همراه سازد.

نگاهی جامع که می‌تواند این کشور را به‌سمت برقراری ثبات و آرامش بیشتر سوق دهد. گویا گروه تروریستی داعش در این بزنگاه و با حمایت آمریکا و رژیم‌صهیونیستی و با یک سلسله اقدامات تروریستی در پی بی‌ثبات ساختن افغانستان است، راهبردی طراحی‌شده ازسوی کاخ سفید تا با بهره‌گیری از داعش، افغانستان را به‌سوی بی‌ثباتی سوق دهد؛ موضوعی که دکتر «حسین اکبری»، رییس مرکز مطالعات مجمع جهانی بیداری اسلامی در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» بر آن تاکید دارد و می‌گوید: گروه تروریستی داعش تصورش این است که منافعش با آمریکا مشترک است و بر‌اساس ادله فقهی خودشان می‌خواهند، از دشمنان برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنند. اگر نگاهی به جنگ هشت‌ساله گروه‌های تروریستی داعش در سوریه داشته باشیم، می‌بینیم هم از حمایت اسراییل و هم از حمایت آمریکا برای عملیات‌های تروریستی خود استفاده می‌کردند.

انفجارهای بزرگ این روزهای افغانستان به‌خصوص مراکز آموزشی، مدارس، بازارها و صفوف نماز جمعه افغانستان را مورد هدف خود قرار داده و گروه تروریستی داعش مسوولیت اینگونه اقدامات تروریستی را برعهده گرفته است. انفجارهایی مهیب که روز گذشته مسجد شیعیان (مسجد سه دکان) بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین مسجد شیعیان در قلب شهر مزارشریف در افغانستان را لرزاند.
براساس اعلام رسانه‌ها، انفجار زمانی رخ داد که نمازگزاران در مسجد در حال اقامه نماز ظهر بودند. در این حادثه تاکنون ۳۱نفر شهید و ۸۷تن زخمی شدند. این در حالی‌ است که ساعاتی پیش از آن، انفجارهایی در ننگرهار و قندوز نیز گزارش شده بود که براساس اعلام رسانه‌های محلی در ننگرهار یک خودروی طالبان هدف حمله قرار گرفت و چهار تن از نیروی طالبان کشته شده‌اند. این انفجارها همزمان با سلطه طالبان بر کابل صورت می‌گیرد و نشان از آشفتگی و ناامنی اوضاع افغانستان دارد. همزمان بحران موادغذایی و سقوط اقتصاد در افغانستان این کشور را در وضعیت بحرانی قرار داده است. روز گذشته نیز آژانس پناهندگان سازمان ملل اعلام کرد که کمک‌های بشردوستانه تنها راه برای ادامه حیات میلیون‌ها نفر در افغانستان است. این نهاد در توییتی نوشته است که ۲۴.۴میلیون نفر در افغانستان با ناامنی شدید غذایی روبه‌رو هستند و به کمک و حمایت بشردوستانه نیاز دارند. آژانس پناهندگان سازمان ملل گفته است: «کمک‌های بشردوستانه یک راه حیاتی برای میلیون‌ها نفر است. اکنون زمان ایستادن در کنار آن‌ها فرارسیده است.» سازمان ملل پیشتر برای رسیدگی به بحران انسانی در افغانستان در سال‌۲۰۲۲،  خواستار ۴.۴میلیارد دلار شده بود اما کشورهای کمک‌کننده در نشستی که اواخر هفته گذشته برگزار شد، متعهد به کمک ۲.۴میلیارد دلار شدند. کشورهای کمک‌کننده گفته‌اند که این کمک قرار است در اختیار آژانس‌های سازمان ملل قرار می‌گیرد و هرگز به طالبان داده نخواهد شد.
 
توطئه دشمنان اسلام
 یک سلسله‌عملیات‌های مشابهی که ازسوی عبدالله عبدالله، رییس شورای مصالحه ملی حکومت پیشین افغانستان نیز محکوم شد و در توییتی این حملات را سیستماتیک و توطئه دشمنان اسلام و دشمنی آشکار با ملت افغانستان خواند.
 
واکنش رییس‌جمهور ایران
در پی تکرار وقوع انفجارهای تروریستی جنایت بار در مدارس و مساجد مناطق مختلف افغانستان که به شهادت و مجروحیت شمار قابل‌توجهی از مردم این کشور انجامیده است، «ابراهیم رئیسی»، رییس‌جمهور کشورمان در پیامی ضمن محکومیت شدید انفجارهای تروریستی اخیر در افغانستان، بر ضرورت تامین امنیت همه مردم افغانستان به‌خصوص امنیت کامل آن‌ها در مدارس، مساجد و مراکز مذهبی تاکید کرد. «سعید خطیب‌زاده»، سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان انفجار بمب در مسجد متعلق به مسلمانان سنی افغانستان را به‌شدت محکوم و عنوان کرد: حمله به مسجد اهل‌سنت در ولایت قندوز که پس از حمله روز پنجشنبه به مسجد شیعیان در مزارشریف انجام شد، به‌وضوح اهداف شیطانی تروریست‌هایی را که به‌عنوان مزدور خارجی‌ها به‌‌دنبال ایجاد جنگ داخلی در افغانستان هستند، نشان می‌دهد.
 
واکنش عراق به جنایات داعش
اقدامات تروریستی داعش در عراق و افغانستان حتی پیام الکاظمی، نخست‌وزیر عراق را نیز به همراه داشت تاآنجاکه داعش را به حملات بیشتر و هلاکت رهبر جدید این گروه در عراق تهدید کرد و گفت: هیچ گزینه‌ای جز مرگ ندارید. بر اثر انفجاری که در مسجدی در شهر قندوز رخ داد، دستکم ۳۳نفر ازجمله کودکان کشته و ۴۳نفر دیگر زخمی شدند.
 
اکبری: داشتن منافع مشترک داعش با آمریکا، ناامنی در افغانستان را افزایش داده است
 دکتر «حسین اکبری»، رییس مرکز مطالعات مجمع جهانی بیداری اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به چرایی افزایش حملات تروریستی و بی‌ثباتی در افغانستان، عنوان کرد: روند تحولات افغانستان با توجه به چند متغیر پیش‌بینی می‌شد که حملات تروریستی داعش در این کشور بیشتر شود و اگر هم‌اکنون تصمیم خاصی دراین‌باره اتخاذ نشود، این احتمال دارد که اینگونه جنایت‌ها و عملیات‌ها بیشتر شود. نباید فراموش کرد با خارج شدن آمریکا در افغانستان، کاخ سفید به دنبال این است تا این کشور را ناامن سازد، تا اینگونه وانمود کنند که ترک آمریکا موجبات بی‌ثباتی در افغانستان شده است. هرچند آمریکایی‌ها با افزایش اینگونه اقدامات تروریستی می‌خواهند محیط را ناامن جلوه دهند اما از آن‌ها باید پرسید، چرا برای رفاه و هویت ملی و انسجام ملی در افغانستان کار نکردند.
 
داعش، تامین‌کننده منافع آمریکا در افغانستان است
 این تحلیلگر مسائل بین‌الملل با اشاره به اینکه امروز داعش دنبال سیاست‌های آمریکا در افغانستان است، تصریح کرد: گروه تروریستی داعش تصورش این است که منافعش با آمریکا مشترک است و براساس ادله فقهی خودشان می‌خواهند، از دشمنان برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنند. اگر نگاهی به جنگ هشت‌ساله گروه‌های تروریستی داعش در سوریه داشته باشیم، می‌بینیم هم از اسراییل و هم از آمریکا برای عملیات‌های تروریستی خود استفاده می‌کردند. این متغیر داعش است که امروز منافعش در افغانستان را با آمریکا مشترک می‌کند.
  
طالبان در برقراری امنیت افغانستان مسوول است
 رییس مرکز مطالعات مجمع جهانی بیداری اسلامی با بیان اینکه طالبان برای برقراری ثبات و آرامش در افغانستان مسوولیت دارد، تاکید کرد: متغیر دیگری که برای ثبات افغانستان باید دنبال کرد، حکومت طالبان است که همه دنیا به آن توصیه کردند که حکومتش همه شمول و اجماع باشد. چون اگر یک کشور نتواند یک انسجام گروهی در داخل ایجاد کند، نمی‌تواند دیگر اهدافش را دنبال کند. بالطبع مشارکت مردم برای برقراری امنیت در جامعه نیاز امروز افغانستان است که طالبان باید به آن توجه کند، تا این تقویت نشود، فرصت‌هایی برای ناامن‌سازی در این کشور ایجاد می‌شود و گروه‌های تروریستی مانند داعش با حمایت آمریکا و اسراییل، اقدام به جنایت‌هایی می‌کنند که اکنون در کابل و دیگر مناطق این کشور شاهد هستیم. طالبان با انسجام داخلی می‌تواند دولت خودش را در خارج از کشور معرفی کرده تا به رسمیت شناخته شود، تا در درون افغانستان انسجام و هم‌افزایی ساختاری نباشد، طبیعتا داعش از این فضا برای ناامن‌سازی در این کشور استفاده می‌کند.
  
مشکلات اقتصادی افغانستان، فرصت یارگیری داعش را افزایش داد
 وی با اشاره به اینکه وضعیت اقتصادی افغانستان نیازمند بهبودی است، یادآور شد: متغیر دیگر در وضعیت نابسامان افغانستان، اقتصاد این کشور است. طبیعتا اگر طالبان در بهبود وضعیت اقتصادی افغانستان تاخیر داشته باشند و نتوانند با این روند که اقتصاد افغانستان دارد، آن را بهبود بخشند، طبیعتا فقر توسعه می‌یابد. افزایش فقر، فرصت یارگیری برای داعش را مهیا می‌سازد. داعش با بیشتر شدن فقر می‌تواند نیروهایش را تقویت کند و افزایش دهد. طالبان اینجا باید ثبات و بهبودی در وضعیت اقتصادی ایجاد کند تا شرایط و فرصت یارگیری برای داعش سخت‌تر شود.
 
لزوم تشکیل حکومت فراگیر و همه‌شمول در افغانستان
 اکبری با بیان اینکه طالبان باید یک حکومت جامع و همه‌شمول از اقوام مختلف افغانستان داشته باشند، ادامه داد: تا طالبان یک دولت همه‌شمول نداشته باشد ازسوی کشورها به رسمیت شناخته نمی‌شود. بهتر است با شکل‌گیری حکومت جامع و فراگیر، خودش را به ارتباطات جهانی وصل کند و با رفع مشکلات اقتصادی این فرصت یارگیری را که برای داعش ایجاد شده است بگیرد و اجازه ندهد که داعش با حمایت آمریکا و رژیم‌صهیونیستی در بی‌ثباتی افغانستان گام بردارند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر