|
شناسه خبر: 8773

بغداد: ایران و عربستان‌سعودی به یادداشت تفاهم دست پیدا کردند

مذاکرات رو به جلوی تهران-ریاض

فؤاد حسین، وزیر امورخارجه عراق روز گذشته (دوشنبه) تاکید کرد که مشکلات جمهوری اسلامی ایران، ترکیه و عراق درباره مسائل امنیتی، باید از طریق گفت‌وگو حل شود.

حسین به شبکه خبری الجزیره گفت که در همین راستا قرار است بعد از عید سعید فطر، یک هیات از جمهوری اسلامی ایران برای بررسی مسائل مختلف به‌ویژه مسائل امنیتی، به عراق سفر کند.
وی با بیان اینکه علت‌هایی که ترکیه برای توجیه عملیات نظامی خود در خاک عراق مطرح می‌کند، کافی نیست، حضور مستشاران آمریکایی در عراق را برای کمک به نیروهای این کشور دانست و گفت که این مساله پس از توافق با دولت عراق صورت گرفته است. وزیر خارجه عراق با اشاره به اینکه ایران و عربستان‌سعودی به یک یادداشت تفاهم ۱۰بندی دست پیدا کرده‌اند، ادعا کرد که حمله به نیروهای آمریکایی در عراق به منزله 
«حمله به دولت و منافع ملی [عراق] است.»
این در حالی است که پس از به شهادت رسیدن حاج‌قاسم سلیمانی، فرمانده فقید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ابومهدی المهندس، نایب‌رییس سازمان الحشد الشعبی به دست آمریکا، پارلمان عراق اخراج نظامیان آمریکایی را تصویب کرد. این مصوبه در سال۱۳۹۸ تصویب شد ولی به‌خاطر کارشکنی‌های برخی سیاسیون عراقی و مانع‌تراشی‌های آمریکا، به‌صورت کامل اجرایی نشده است. هر چند که آمریکایی‌ها مدعی خروج از عراق شدند ولی نظامیان این کشور تحت عنوان مستشار در عراق باقی مانده‌اند. فؤاد حسین در پایان با بیان اینکه عراق تحت‌تاثیر جنگ در اوکراین قرار گرفته و ذخیره گندم این کشور فقط برای دو ماه کافی است، درباره تشکیل کابینه در عراق هم گفت که «بن‌بست سیاسی درباره انتخاب نخست‌وزیر و تشکیل کابینه، ادامه خواهد یافت و در‌حال‌حاضر، هیچ راهکاری وجود ندارد.»
این در حالی است که وزیر امورخارجه عراق شامگاه شنبه گذشته تاکید کرد که عملیات اخیر ترکیه در منطقه کردستان واقع در شمال این کشور، محکوم است. وی گفت که ترکیه درباره عملیات خود، هیچ هماهنگی ای با عراق نداشته است، بلکه «وزیر خارجه ترکیه یک ساعت پس از آغاز عملیات با من تماس گرفت و گفت که [این عملیات] جدید نیست.»
پس از پایان دور پنجم گفت‌وگوهای عربستان و ایران در بغداد، فضای رضایت‌مندی بر فضای دیپلماتیک عراق حاکم شده است؛ به‌ویژه پس از آنکه هر دو هیات ایرانی و سعودی واکنش‌های مثبتی از خود نشان دادند.
طبق گزارش روزنامه «الصباح» عراق، موفقیت گفت‌وگوهای هیات ایرانی و سعودی در حالی است که عراق تلاش می‌کند تا تهران و ریاض را به سمت آغاز صفحه جدیدی از روابط پیش ببرد. روابطی که در نهایت به سود بغداد خواهد بود و می‌تواند تنش‌های تشدیدشده در منطقه را کاهش دهد.
 «محمود عباس‌زاده مشکینی»، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، روند پنجمین گفت‌وگوی ایران و عربستان را «بسیار مثبت و سازنده» توصیف کرد. مشکینی در گفت‌وگو با «الصباح»، ضمن تشکر و قدردانی از تلاش‌های عراق در جهت فراهم کردن فضای مناسب برای میزبانی مذاکرات ایران و عربستان، به نقش موثر عراق در حمایت از امنیت و ثبات منطقه‌ای اشاره داشت. وی در ادامه گفت‌وگو افزود: «تقویت روابط ایران و عربستان‌سعودی تاثیر مثبتی بر کشورها و مردم منطقه در زمینه‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی خواهد گذاشت؛ و این همان هدفی است که دولت عراق می‌خواهد از طریق نزدیک‌کردن دیدگاه‌ها به آن دست یابد.» براساس گفته برخی منابع آگاه که با «الصباح» گفت‌وگو کرده‌اند؛ «مذاکرات با توافق در سطح امنیتی و انتقال گفت‌وگوها به وزارتخانه‌های امور خارجه دو کشور پایان یافته و در ادامه مقدمات مذاکرات دیپلماتیک با حضور مقامات و دیپلمات‌های دو کشور فراهم خواهد شد». این منابع خاطرنشان کردند که هیات ایرانی پیشنهاد کرده تا «یک نشست از مقامات عالی‌رتبه بین دو کشور برای امضای توافقنامه همکاری مشترک [که ماهیت روابط آینده بین دو کشور را تعیین می‌کند] تشکیل شود.»
در مقابل، «خالد الحمیدان» رییس هیات مذاکره‌کننده عربستان‌سعودی نیز قول داده است که این پیشنهاد را به اطلاع مقامات دولت ریاض برساند.
«فواد حسین»، وزیر امورخارجه عراق نیز به نوبه خود، مذاکرات در بغداد، بین طرف‌های سعودی و ایرانی را مثبت توصیف کرد. وی گفت: بغداد، پس از پایان دور پنجم گفت‌وگوها بین ریاض و تهران نیز میزبان دور دیگری از مذاکرات خواهد بود. روز پنج‌شنبه، عراق میزبان پنجمین دور مذاکرات ایران و عربستان سعودی بود. خالد الحمیدان، رییس دستگاه امنیتی دولت عربستان و «سعید ایروانی»، معاون دبیرکل شورای امنیت ملی ایران، ریاست هیات‌های مذاکره‌کننده سعودی و ایرانی را برعهده داشته‌اند.
 سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز دوشنبه اظهار کرد که گفت‌وگوهای روز پنجشنبه در بغداد بین ایران و عربستان جدی، مثبت و روبه‌جلو بوده و درباره دور بعدی گفت‌وگوها نیز توافق حاصل شده است. خطیب‌زاده افزود: دور پنجم گفت‌وگوهای ایران و عربستان با تلاش‌هایی که دولت عراق انجام داده بود و تمهیدات و مساعدت‌های دولت عمان در روز پنجشنبه هفته گذشته در بغداد برگزار شد و گفت‌وگوها روبه جلو و مثبت بود. چارچوب‌هایی که از قبل پیش‌بینی شده بود در این گفت‌وگوها مورد بررسی قرار گرفت. گفت‌وگوها جدی بود و اگر گفت‌وگوها به سطح سیاسی درجه‌یک ارتقا پیدا کند می‌توان انتظار داشت که به‌سرعت شاهد پیشرفت‌های جدی در حوزه‌های مختلف مورد گفت‌وگو در چارچوب این مذاکرات باشیم. سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین درباره احتمال دیدار وزرای خارجه ایران و عربستان هم یادآور شد: هنوز در آن نقطه قرار نداریم.

 

ارسال نظر