|
شناسه خبر: 8791

سیدرضا صدرالحسینی، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با《صبح نو آنلاین》:

نتیجه مذاکرات وین منوط به تصمیم آمریکاست

صدرالحسینی گفت: تداوم مذاکرات هسته‌ای وین و تصمیم گیری نهایی منوط به تصمیم نظام سیاسی آمریکا شده است. مشخص است که بایدن توانایی تصمیم گیری قاطع برای بازگشت به برجام را ندارد.

سیدرضا صدرالحسینی، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با《صبح نو آنلاین》با اشاره به روند مذاکرات هسته‌ای وین بیان کرد: یکی از موضوعاتی که از روز اول مذاکرات کاملا مشخص بود گسیختگی گفتار و عمل در هیات اروپایی که البته آمریکایی‌ها آن‌ها را اداره می‌کردند، بود.

وی افزود: باتوجه به حجم عملیات روانی که علیه تیم مذاکره کننده طرف ایرانی انجام می‌شد و تناقضاتی که در رسانه‌ها و اظهارات تعدادی از مقامات ارشد سیاسی آن‌ها وجود داشت، ثابت شد که در واقع غربی‌ها برای حل مسئله و بازگشت آمریکا به برجام نیامده بودند و صرفا به تیم مذاکره کننده ایرانی تهمت می‌زدند.

صدرالحسینی ادامه داد: علیرغم آمادگی کامل و تهیه دو دفترچه در تمام زوایای مختلف که توسط تیم مذاکره کننده و با مشورت همه کارشناسان در حوزه‌های روابط بین‌الملل و حقوق بین‌الملل، گمرکی، بانکی و بیمه‌ای انجام و به طرف‌های مقابل ارائه شده بود، آن‌ها نتوانستند هیچ ایراد و اشکالی بگیرند.

کارشناس مسائل بین‌الملل خاطرنشان کرد که غربی‌ها در مقابل شروع به افزایش عملیات روانی کردند و حتی برای تشدید این عملیات، در دو مقطع زمانی کوتاه هیات‌های مذاکره کننده خود را به کشورهای مبدا بازگرداندند و فضا را طوری جلوه می‌دادند که فشار به جمهوری اسلامی ایران وارد شود.

*ایران حسن نیت خود را ثابت کرده است

او عنوان کرد که در همین راستا مسئول هماهنگ کننده سیاست خارجی اروپا نیز سفری به تهران داشت. حدودا 20 روز پیش نیز ایران همه مطالبی که پشت میز مذاکرات بیان شده بود را به او نیز اعلام کرد. او از تهران مستقیم به واشنگتن رفت تا مطالب و موضوعات را به هیات آمریکایی منتقل کند.

صدرالحسینی گفت: لذا در طول ایام گذشته همانطور که مقامات ارشد سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مطرح کردند، تداوم مذاکرات و تصمیم گیری نهایی منوط به تصمیم نظام سیاسی آمریکا شده است. مشخص است که بایدن توانایی تصمیم گیری قاطع برای بازگشت به برجام را ندارد.

کارشناس مسائل غرب آسیا تصریح کرد: علیرغم اینکه تمام قوای آمریکا منافع ملی این کشور را در بازگشت به برجام می‌دانند اما اینکه کدام یک از احزاب بتوانند سود بیشتری از این ماجرا ببرند مشخص نیست و ظاهرا برخی از قدرت‌ها اجازه تصمیم گیری به بایدن را نمی‌دهند.

وی ابراز کرد: بنابراین به نظر می‌رسد با عنایت به عدم تصمیم گیری و اعلام موضع قاطع از دولت آمریکا، مجددا فضاسازی و عملیات روانی و رسانه‌ای به سمت فشار به ایران مدیریت می‌شود و سعی دارند وانمود کنند جمهوری اسلامی علاقمند به حل موضوع نیست و مذاکرات ممکن است به شکست بی‌انجامد.

صدرالحسینی در انتها یادآور شد: البته جمهوری اسلامی ایران برای هرگونه سناریو طراحی‌های خود را دارد و در طول ۸ ماه گذشته ثابت شد در صورت اجرای برجام یا عدم اجرای برجام در حوزه اقتصادی تاثیر قابل قبولی بر ایران نخواهد داشت.

 

ارسال نظر