|
شناسه خبر: 8802

گفت‌وگوی میدانی «صبح‌نو» با مردم درباره فلسطین و مقاومت اسلامی در برابر استکبار را بخوانید

آزادی قدس نزدیک است

جعفر پاکزاد

«مقاومت» واژه‌ نام‌آشنایی است برای امت اسلامی. اینکه به‌هیچ‌وجه زیر بار ظلم نخواهیم رفت و اجازه نحواهیم داد در نقطه‌ای از جهان ظلمی به مظلومی شود. این عبارت جزو فرهنگ مسلمانان و ایرانیان است و از اصول آرمانی انقلاب اسلامی قلمداد می‌شود. به همین دلیل روز فلسطین و حمایت از مردم مظلوم برای‌مان مقدس است. مقام معظم رهبری درباره فلسطین فرمودند: «ما یقین داریم با ادامه‌ مبارزات مردم مسلمان فلسطین و حمایت جهان اسلام، فلسطین به فضل الهی آزاد می‌شود و بیت‌المقدس و مسجدالاقصی و سایر نقاط آن سرزمین اسلامی به آغوش جهان اسلام باز می‌گردد؛ ان‌شاءالله.» پس از پیروزی انقلاب اسلامی، نگاه ویژه ای به مقوله فلسطین و مسجدالاقصی نخستین قبله مسلمانان شد. این اهمیت تا جایی بود که امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به نام روز قدس خواند. حالا هرساله در این روز ملت مسلمان با زبان روزه راهپیمایی روز قدس را برگزار می‌کنند تا به جهانیان نشان دهند مسلمانان در کنار هم هستند و هیچ‌وقت پشت همدیگر را خالی نمی‌کنند. موضوع فلسطین و نگاه ایرانیان به آن موضوعی بود که باعث شد به سطح شهر برویم و با مردم گفت‌وگویی داشته باشیم.  
به میدان ولی‌عصر(عج) رفتیم. بعدازظهر است. مرد جوانی که کنار خیابان ایستاده است و هرازگاهی به ساعتش نگاه می‌کند توجه ام را جلب می‌کند. به سراغش می‌روم و از او می‌خواهم نظرش را درباره فلسطین بگوید. مرد جوان می‌گوید: فلسطین یک کشور اسلامى بوده است که صهیونیست‌هاى غاصب، به کمک قدرت‌هاى جهانى، سال‌هاى متمادى است آنجا را گرفته‌اند و مردم فلسطین مشغول مبارزه‌اند تا آنجا را باز پس بگیرند. ما هم به‌عنوان یک ملت مسلمان باید حواس‌مان به خودمان باشد.» او می‌افزاید: «مگر می‌شود یک نفر به‌زور به خانه شما وارد شود و وقتی بخواهید او را بیرون کنید مدعی شود صاحبخانه است. به نظرم ما مسلمانان باید همیشه از فلسطین حمایت کنیم. نمونه پشتیبانی ما ایرانیان از ملت فلسطین حاج قاسم سلیمانی است که در راه حمایت از مظلومیت و قدس به شهادت رسید. او انسان شجاعی بود که همه ما به او افتخار می‌کنیم و به عشق او جمعه در راهپیمایی شرکت می‌کنم.»
صحبت‌های مرد جوان مرا به این فکر فروبرد که وجود آدم‌های قهرمانی مثل حاج‌قاسم سلیمانی در یک کشور باعث ایجاد ثبات و امنیت می‌شود. آدم‌هایی که برای حفظ خاک کشورمان جان‌شان را کف دست‌شان گذاشتند و امنیت و آرامش را به ما هدیه داده‌اند.
 
به پشتیبان رهبرمان، حامی فلسطین هستیم
 درست زیر دیوارنمای میدان، مرد میانسالی ایستاده، چند پوشه به دست دارد. به او نزدیک می‌شوم و می‌گویم می‌خواهم درباره فلسطین با شما صحبت کنم. نظرتان را درباره فلسطین و مسائل آن بی‌تعارف بگویید. مرد نگاهی می‌کند و با لبخندی که روی لبش نشسته می‌گوید: «دیر شده می‌خواهم بروم اما درباره فلسطین می‌توانم بگویم به دور از نگاه سیاسی یا هر نگاه دیگری، آن‌ها حرف حق را می‌زنند. مملکت و خاک‌شان است. مگر می‌شود کسی چشمش را روی مملکتی که در آن به دنیا آمده ببندد. من خودم سال‌ها از کشورم دور بودم و برای زندگی به خارج رفتم. هیچ‌وقت نتوانستم کشورم را فراموش کنم. اصلا همین عشق به ایران بود که دوباره به کشورم بازگشتم.»
او می‌گوید: «وقتی فیلم و عکس‌هایی از فلسطینی‌ها می‌بینم که با دست خالی جلوی ماموران صهیونیستی ایستاده‌اند دلم می‌سوزد؛ البته فقط دلسوزی نیست، برخی اوقات هم می‌گویم واقعا چه مردمان پرتلاشی! با اینکه سال‌هاست در چنگال این رژیم اسراییل گرفتار شده‌اند اما از تکاپو نمی‌نشینند. ما به پشتیبانی رهبرمان حامی فلسطین هستیم و تا آخرین لحظه مقاومت اسلامی‌مان را ادامه می‌دهیم.»
 
روزی فلسطین آزاد خواهد شد
خیلی دوست داشتم به سراغ جوان‌ترها بروم، نسل دهه هشتادی که این روزها حسابی قد کشیده‌ و بدنه جوان جامعه را تشکیل داده‌اند. چند دختر و پسردانشجو در ضلع دیگر میدان ایستاده‌اند. به سراغ‌شان می‌روم. سوالم را درباره فلسطین از آن‌ها می‌پرسم. چند نفری از پاسخ دادن طفره می‌روند اما یکی از پسرها می‌گوید: «ما پیرو مدافعان حرم هستیم مگر نبودند دهه هشتادی‌هایی که در دفاع از حریم اهل‌بیت(ع) به سوریه و عراق رفتند. ما هم از جنس آنان هستیم ما هم مدافع فلسطین هستیم. درباره فلسطین فقط می‌توانم بگویم آن‌ها تنهایی نمی‌توانند کاری انجام دهند. باید کشورهای قدرتمند از آن‌ها دفاع کنند. رژیم‌صهیونیستی چون کشورهای دیگر را همراه خود کرده، می‌تواند زور بگوید. باید مسلمانان اتحادشان را حفظ کنند. الان تمام دنیا دارد به ما زور می‌گوید و اتحاد ما باعث شده که بتوانیم مقاومت کنیم. روزی فلسطین آزاد خواهد شد.»
پسرجوان می‌گوید: «حرف شما درست است اما به‌هرحال ما همه پشت هم بودیم ولی منظورم این بود که ملت‌های مسلمان نباید پشت فلسطین را خالی می‌کردند. اینطور که می‌بینیم برخی کشورهای عربی با رژیم اشغالی دست تو دست گذاشتند. این یعنی آن‌ها را تنها گذاشتند وگرنه اگر کشورهای عربی متحد بودند که اجازه نمی‌دادند رژیم‌صهیونیستی هرکاری انجام دهد.»
حرف‌های پسر جوان که به اینجا رسید یکی از دخترهای دانشجو می‌گوید: ما در ایران در زمان جنگ فرماندهان خیلی خوبی داشتیم، مثل شهیدباکری، شهیدهمت و شهیدچمران. حتی در زمان خودمان شهیدقاسم سلیمانی. این‌ها بودند و ما خیال‌مان راحت بود.
پس از پایان مصاحبه حرف‌های این جوان‌ها را در ذهنم مرور می‌کردم، اینکه وقتی حاج‌قاسم شهید شد ته دل همه ما لرزید که مملکت‌مان بدون حاج قاسم به چه سرنوشتی دچار می‌شود اما بعدا فهمیدیم خون حاج‌قاسم در رگ‌های همه مردم ایران است.

 

ارسال نظر