|
شناسه خبر: 8896

صبح نو بشار اسد برای دومین‌بار در سه سال اخیر به تهران آمد

روابط «راهبردی»

بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه روز گذشته در سفری از پیش اعلام‌نشده به تهران برای دومین‌بار در بیش از یک دهه گذشته و از زمان آغاز حمله داعش و دخالت‌های بیگانگان و صهیونیست‌ها در این کشور، با رهبر انقلاب و رییس‌جمهور کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

کمک‌های ایران به دولت قانونی سوریه برای مقابله با شرارت‌های داعش و نقش‌آفرینی موثر در این خصوص، ملت و دولت هر دو کشور را بیش از هر زمانی به هم نزدیک کرده است. حمایت‌های بی‌دریغ ایران به سوریه در بحبوحه نقش‌آفرینی داعش در این کشور باعث شد تا دولت و مردم این کشور با تحمل هزینه‌های بسیار از این پیچ خطرناک عبور کنند و علاوه بر بیرون راندن متخاصمان، توطئه‌ها را خنثی کنند.

مردم سوریه از سال۲۰۱۱ درگیر جنگ با این گروه‌های تروریستی تکفیری شدند و این موضوع باعث شد تا بسیاری از مردم این کشور کشته و آواره شوند اما این مساله باعث نشد که در مقابل توطئه‌ها زانو بزنند و با اقتدار از کشور خود دفاع کردند؛ دفاعی که تحسین ملت‌های آزاده جهان را در پی داشت. در چنین شرایطی کمک‌های بی‌دریغ مردم و دولت ایران باعث شد تا مردم و دولت سوریه همواره قدردان اقدامات ایران باشند؛ ازاین‌رو سفرهای اسد در این سال‌ها علی‌رغم مشکلات داخلی به ایران و دیدار با رهبرانقلاب نشان‌دهنده سطح روابط دو کشور است. این برای دومین‌بار است که رییس‌جمهور سوریه پس از اتفاقات سرنوشت‌ساز برای کشورش به ایران سفر می‌کند و این سفر در شرایط جدید بین‌المللی و منطقه‌ای می‌تواند حائز پیام‌های زیادی باشد. بشار اسد برای نخستین‌بار در یک دهه گذشته ۶اسفندماه سال ۱۳۹۷ و پس از موفقیت ائتلاف ایران، روسیه و سوریه در سرکوب تروریست‌های تکفیری و برقراری آرامش نسبی در این کشور به ایران سفر کرد. در این سفر، سردار سلیمانی رییس‌جمهور سوریه را در تهران همراهی می‌کرد که نقش تعیین‌کننده‌ای در سرکوب تکفیری‌ها داشت.
 
تاکید رئیسی بر ضرورت آزادسازی تمام سوریه
در این راستا، بشار اسد در شرایطی که هنوز مذاکرات برای احیای برجام به سرانجام نرسیده و معادلات منطقه‌ای و جهانی شاهد دگرگونی‌های فراوانی است، با سفر به تهران علاوه بر رهبر انقلاب با آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی نیز پیش از ظهر روز گذشته (یکشنبه) دیدار می‌کند. نتیجه‌بخش بودن مقاومت همانطور که این روزها مقامات کاخ‌سفید درخصوص اوکراین نیز بر آن تاکید دارند،‌ موردتاکید رییس‌جمهور قرار می‌گیرد؛ رئیسی در این خصوص می‌گوید: آنچه امروز در پهنه غرب آسیا شاهد هستیم، تحقق پیش‌بینی رهبر معظم انقلاب مبنی بر نتیجه‌بخش بودن مقاومت ملت‌ها در برابر سلطه‌گران و متجاوزان است.
رئیسی در ادامه این دیدار با یادآوری تحولات سیاسی و امنیتی دهه اخیر در منطقه تاکید کرد: مجاهدان مقاومت ثابت کردند که قدرتی قابل اتکا برای برقراری ثبات و امنیت در منطقه از جمله در سوریه هستند. رییس‌جمهور با تاکید بر لزوم احترام تمامی کشورها به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه گفت: زمانی که بعضی سران عرب و غیرعرب منطقه بر سر زمان سقوط حکومت سوریه شرط‌بندی می‌کردند، ایران در کنار ملت و دولت سوریه ایستاد.  آیت‌الله رئیسی خاطرنشان کرد: مجاهدت ارتش و نیروهای دفاع وطنی سوریه و رزمندگان مقاومت اسلامی در منطقه به‌خصوص حزب‌الله قهرمان، نقش اساسی در خشکاندن ریشه‌های قدرت نظامی داعش و سایر گروه‌های تروریستی که تهدیدی برای امنیت کل منطقه بودند، داشت. رئیسی با ابراز تاسف از اینکه هنوز بخش‌های مهمی از خاک سوریه در اشغال نیروهای خارجی قرار دارد، افزود: باید تمامی سرزمین سوریه از لوث اشغالگران خارجی آزاد شود. این اشغال نباید مشمول مرور زمان شود و نیروهای اشغالگر و مزدوران آن‌ها باید بیرون رانده شوند.
 
روابط راهبردی تهران و دمشق
 دولت سوریه بیش‌ازپیش به اهمیت روابطش با ایران پی برده و علاوه‌بر پیروزی‌های نظامی در عملیات نظامی، اکنون نیز نیازمند استمرار این رابطه در روند سیاسی است. هماهنگی با ایران می‌تواند تسهیل‌کننده روندهای سیاسی و اقتصادی در این کشور باشد و بشار اسد به این مهم توجه لازم را دارد. استقبال صمیمانه و دوستانه رهبر انقلاب از رییس‌جمهور سوریه نشان می‌دهد که روابط دو کشور امروز فراتر از راهبردی است و از پیام‌های این سفر با این زوایا نباید غفلت کرد.
از سوی دیگر، تحرکات صهیونیست‌ها در ماه‌های اخیر اهمیت همکاری‌ها را افزایش داده است و رئیسی نیز این موضوع را مورد تاکید قرار می‌دهد. وی در دیدار با بشار اسد با اشاره به تجاوزات رژیم‌صهیونیستی تاکید کرد: تهدیدات رژیم‌صهیونیستی در منطقه را باید با تقویت و تنوع معادلات بازدارندگی مورد توجه قرار داد.
همکاری‌های امنیتی- نظامی کشورهای محور مقاومت می‌تواند عامل بازدارنده مهمی در برابر شرارت‌های غده سرطانی منطقه باشد. همچنین با تغییر دولت در ایران و توجه به همسایگان و کشورهای منطقه سوریه می‌تواند بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد و رئیسی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با رییس‌جمهور سوریه ضمن اشاره به لزوم تقویت همکاری و هماهنگی بین دو کشور‌ تاکید کرد: اراده و تمایل جدی جمهوری اسلامی ایران، ارتقای سطح همکاری‌ها و روابط با دمشق به‌خصوص در حوزه‌های اقتصادی و تجاری است و این مساله یکی از اولویت‌های جدی دولت را تشکیل می‌دهد.
 
فروپاشی نقش‌آفرینی آمریکا در منطقه
حالا با همکاری‌های کشورهای همسایه و به‌خصوص محور مقاومت شاهد انفعال و خروج تدریجی آمریکا از منطقه هستیم؛ موضوعی که موردتوجه بشار نیز قرار گرفت و در دیدار با رئیسی با تاکید بر اینکه شاهد فروپاشی نقش‌آفرینی آمریکا در منطقه هستیم، خاطرنشان کرد: ما اثبات کردیم که با همکاری نزدیک کشورهای منطقه با یکدیگر می‌توان در برابر آمریکا و سلطه‌گرانی که ادعای ابرقدرتی دارند، پیروز شد.
بشار اسد در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تجربه ثابت کرده که هماهنگی و تعامل کشورهای منطقه در مسائل مختلف ازجمله در موضوع فلسطین بسیار موثر بوده و موفقیت‌های مقاومت فلسطینی‌ها نشان داد که مصالحه برخی اعراب نتیجه عکس داده است. علاوه‌بر این موضوع اظهارنظرهای متعدد برخی سران منطقه درخصوص تاثیر منفی مصالحه برخی اعراب و اوج‌گیری مقاومت فلسطینی نشان‌دهنده موفقیت راهبرد جمهوری اسلامی در مقابله با شرارت‌هاست.

 

ارسال نظر