|
شناسه خبر: 8952

«صبح‌نو» همزمان با شهادت خبرنگار الجزیره، جنایات رژیم‌صهیونیستی علیه رسانه‌ها را بررسی کرده است

گلوله‌ در برابر میکروفون

صبح چهارشنبه 21اردیبهشت، خبری در شبکه‌های اجتماعی دست به دست و تیتر یک فضای رسانه‌های داخلی و خارجی شد، مبنی بر اینکه خبرنگار خانمی با اسم «شیرین ابوعاقله» به دست نیروهای رژیم صهیونیستی به شهادت رسیده است؛ خبرنگاری که در تمام وقایع حساس و سرنوشت‌ساز فلسطین حضور داشت و دختر تمام خانه‌های فلسطین نام گرفته بود اما این جنایت تنها به این خبرنگار ختم نمی‌شود!

مروری بر زندگی شیرین نصری ابوعاقله
شیرین نصری ابوعاقله در سال۱۹۷۱ در بیت‌المقدس به دنیا آمد و در خانواده‌ای مسیحی اهل بیت‌لحم در جنوب کرانه باختری بزرگ شد. تحصیلات متوسطه خود را در مدرسه «راهبات الوردیه» در بیت حنینا در شهر مقدس به پایان رساند.
شیرین ابتدا در دانشگاه علم و صنعت اردن در رشته معماری تحصیل کرد، سپس به روزنامه‌نگاری در دانشگاه یرموک در اردن تغییر رشته داد و با رتبه برتر از آنجا فارغ‌التحصیل شد.
شیرین ابوعاقله پس از فارغ‌التحصیلی به فلسطین بازگشت و در رسانه‌های مختلفی مثل رسانه‌ آنروا، رادیو صوت فلسطین، کانال ماهواره‌ای امان، موسسه‌ مفتاح و رادیو مونت کارلو کار کرد.
در سال۱۹۹۷، شیرین در ابتدای راه‌اندازی دفتر شبکه ماهواره‌ای الجزیره در فلسطین به گروه شبکه الجزیره پیوست و تا زمانی که در حمایت از میهن و آرمانش به شهادت رسید، در آنجا ماند.
شیرین ابوعاقله پیام فلسطین را تقریبا به مدت سه دهه به مردم جهان رساند، پیش از آنکه، صبح چهارشنبه، آخرین خبر خود را از طریق ایمیل به شبکه الجزیره در دوحه ارسال کند، گفت که ارتش رژیم‌صهیونیستی به جنین یورش برده و خانه‌ای را در آنجا محاصره کرده است که به محض 
روشن شدن جزئیات خبر، آن‌ها را در اختیار شبکه قرار خواهد داد که آخرین خبر آن روز شهادت خودش بود.
 
خبرنگار بدون مرز جهان عرب
ابوعاقله تمام اخبار حساس فلسطین را پوشش داد که از مهم‌ترین آن‌ها، وقایع انتفاضه الاقصی (انتفاضه دوم) بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴ که در آن اشغالگران صهیونیستی به کرانه باختری حمله کردند و شیرین بمب‌گذاری‌ها، ترور‌ها و رویداد‌های بسیار خطرناک را پوشش داد.
او در پوشش‌های خبری متعددی در رویارویی‌های بیت‌المقدس، غزه، کرانه باختری و سرزمین‌ها‌ی اشغالی ۱۹۴۸ شرکت داشت که آخرین آن‌ها درگیری‌های بیت‌المقدس، مسجد الاقصی و محله شیخ جراح بود که او و همکارانش موردآزار و اذیت قرار گرفتند. مورد حمله ارتش رژیم اشغالگر و چندین بار مورد اصابت گلوله نیرو‌های اشغالگر قرار گرفت. شیرین به شجاعت و عزم خود برای نشان دادن حقیقت مشهور بود.
در جهان عرب، آخرین پوشش خبری او، چند ماه پیش در مصر بود، شیرین یکی از اولین خبرنگارانی بود که پس از بازگشایی دفتر الجزیره در قاهره به آنجا رفت و چند هفته در آنجا ماند. سپس به پایتخت قطر، دوحه رفت. همچنین چندین رویداد بین‌المللی ازجمله انتخابات قبلی ایالات‌متحده را پوشش داد.
 
شهدای روزنامه‌نگار از سال 2000
ناگفته نماند که ترور «شیرین ابوعاقله»، خبرنگار الجزیره، اولین جنایت رژیم‌صهیونیستی علیه خبرنگاران نیست و همانطور که هر ظلمی از این رژیم اشغالگر سر می‌زند، آمار وزارت اطلاع‌رسانی فلسطین حاکی از آن است که از انتفاضه دوم فلسطین در سال2000 تا امروز 45روزنامه‌نگار به دست رژیم‌صهیونیستی به شهادت رسیده‌اند و این در حالی است که حفاظت از خبرنگاران و جلوگیری از زیان به آن‌ها همواره به‌عنوان یک مساله مهم در جوامع حقوقی بین‌المللی است؛ البته با همه این تفاصیل نباید از این جریان هم غافل شد که علی السمودی و مجاهد السعدی دو روزنامه‌نگاری که هنگام مجروح شدن شیرین در کنار او بودند، گفته‌اند که ارتش رژیم اشغالگر به‌طور عمد مستقیما به‌سمت روزنامه‌نگاران شلیک کرده است، با علم به اینکه هیچ فرد مسلحی در آنجا وجود ندارد؛ و هیچ برخوردی صورت نگرفت و منطقه امن بود. ولید العمری، مدیر شبکه الجزیره در فلسطین نیز تاکید کرد که هیچ‌گونه درگیری صورت نگرفته و تک‌تیراندازان صهیونیستی بر پشت‌بام خانه‌ها حضور داشتند و شیرین مورد اصابت تک‌تیراندازان ارتش اشغالگر قرار گرفت.
آمار سال‌های قبل نشان می‌دهد که فلسطین در سال‌2014، شاهد شهادت بیشترین تعداد خبرنگاران با گلوله و ازسوی اشغالگران صهیونیست در جریان تجاوز به غزه بود، عبارت‌اند از: «عبدالله فضل مرتجى، علی شحتة أبوعفش، حمادة خالد مقاط، سیمونه کامیللی، شادی حمدی عیاد، عبدالله نصر خلیل فحجان، محمد ماجد ضاهر، محمد نورالدین مصطفى الدیری، رامی فتحی حسین ریان، سامح محمد العریان، عاهد عفیف زقوت، عزت سلامة ضهیر، بهاءالدین الغریب، عبدالرحمن زیاد أبوهین، خالد ریاض محمد حمد، نجلاء محمود الحاج، حامد عبدالله شهاب.»
در سال‌2012، محمد موسى ابوعیشة، محمود علی احمد الکومی، حسام محمد سلامة به‌دست رژیم‌صهیونیستی به شهادت رسیدند.
خبرنگاران دیگری ازجمله وجودت کیلیجلار (ترکیه‌ای در سال 2010)، علاء حماد محمود مرتجى (2009)، ایهاب جمال حسن الوحیدی (2009)، باسل ابراهیم فرج (2009)، عمر عبدالحافظ السیلاوی (2009)، فضل صبحی شناعة (2008)، حسن زیاد شقورة (2008)، محمد عادل ابوحلیمة (2004)، خلیل محمد خلیل الزبن (2004)، جیمس هنری دومنیک میللر (بریتانیایی، 2003) نزیه عادل دروزة (2003)، فادی نشأت علاونة (2003)، به شهادت رسیدند.
 رژیم‌صهیونیستی در سال2002 خبرنگارانی ازجمله عصام مثقال حمزة التلاوی، عماد صبحی ابوزهرة، امجد بهجت العلامی، جمیل عبدالله نواورة، احمد نعمان و رفایلی تشرییلو را به شهادت رساند.
خبرنگاران دیگری با نام‌های محمد عبدالکریم البیشاوی (2001)، عثمان عبدالقادر القطنانی (2001) و عزیز یوسف التنح (2000) نیز به دست رژیم‌صهیونیستی به شهادت رسیدند.
علاوه‌بر این به‌گفته وزارت اطلاع‌رسانی فلسطین، رژیم‌صهیونیستی روزنامه‌نگاران را بازداشت می‌کند و آن‌ها در شرایط سختی در زندان‌های صهیونیستی به‌سر می‌برند و حتی از ابتدایی‌ترین حقوق بشری که ازسوی میثاق‌های بین‌المللی مورد تایید قرار گرفته‌اند هم محروم هستند و این در حالی است که خبرنگارانی که مسوولیت اصلی‌شان مطالبه‌گری است، خودشان در فلسطین از این حق برخوردار نیستند و صدای‌شان به جایی نمی‌رسد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر