|
شناسه خبر: 8974

تشییع پیکر شهید شیرین ابوعاقله با حمله وحشیانه پلیس رژیم صهیونیستی همراه شد

# رژیم _ رذل

صبح چهارشنبه 21اردیبهشت، خبری در شبکه‌های اجتماعی دست به دست و تیتر یک فضای رسانه‌های داخلی و خارجی شد، مبنی بر اینکه خبرنگار خانمی با اسم «شیرین ابوعاقله» به دست نیروهای رژیم‌صهیونیستی به شهادت رسیده است؛ خبرنگاری که در تمام وقایع حساس و سرنوشت‌ساز فلسطین حضور داشت و دختر تمام خانه‌های فلسطین نام گرفته بود اما این جنایت تنها به این خبرنگار ختم نمی‌شود! انگار کار همین‌جا تمام نشده است.

مروری بر زندگی شیرین نصری ابوعاقله
شیرین نصری ابوعاقله در سال۱۹۷۱ در بیت‌المقدس به دنیا آمد و در خانواده‌ای مسیحی اهل بیت‌لحم در جنوب کرانه باختری بزرگ شد. تحصیلات متوسطه خود را در مدرسه «راهبات الوردیه» در بیت حنینا در شهر مقدس 
به پایان رساند. شیرین ابتدا در دانشگاه علم و صنعت اردن در رشته معماری تحصیل کرد، سپس به روزنامه‌نگاری در دانشگاه یرموک در اردن تغییر رشته داد و با رتبه برتر از آنجا فارغ‌التحصیل شد.
شیرین ابوعاقله پس از فارغ‌التحصیلی به فلسطین بازگشت و در رسانه‌های مختلفی مثل رسانه‌ آنروا، رادیو صوت فلسطین، کانال ماهواره‌ای امان، موسسه‌ مفتاح و رادیو مونت کارلو کار کرد. در سال۱۹۹۷، شیرین در ابتدای راه‌اندازی دفتر شبکه ماهواره‌ای الجزیره در فلسطین به گروه شبکه الجزیره پیوست و تا زمانی که در حمایت از میهن و آرمانش به شهادت رسید، در آنجا ماند.
شیرین ابوعاقله پیام فلسطین را تقریبا به مدت سه دهه به مردم جهان رساند، پیش از آنکه، صبح چهارشنبه، آخرین خبر خود را از طریق ایمیل به شبکه الجزیره در دوحه ارسال کند، گفت که ارتش رژیم‌صهیونیستی به جنین یورش برده، و خانه‌ای را در آنجا محاصره کرده است که به محض 
روشن شدن جزئیات خبر، آن‌ها را در اختیار شبکه قرار خواهد داد که آخرین خبر آن روز شهادتش بود.
 
خبرنگار بدون مرز جهان عرب
ابوعاقله تمام اخبار حساس فلسطین را پوشش داد که از مهم‌ترین آن‌ها، وقایع انتفاضه الاقصی (انتفاضه دوم) بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴ که در آن اشغالگران صهیونیستی به کرانه باختری حمله کردند و شیرین بمب‌گذاری‌ها، ترور‌ها و رویداد‌های بسیار خطرناک را پوشش داد. او در پوشش‌های خبری متعددی در رویارویی‌های بیت‌المقدس، غزه، کرانه باختری و سرزمین‌ها‌ی اشغالی ۱۹۴۸ شرکت داشت که آخرین آن‌ها درگیری‌های بیت‌المقدس، مسجد الاقصی و محله شیخ جراح بود که او و همکارانش مورد آزار و اذیت قرار گرفتند. موردحمله ارتش رژیم اشغالگر و چندین بار مورد اصابت گلوله نیرو‌های اشغالگر قرار گرفت. شیرین به شجاعت و عزم خود برای نشان دادن حقیقت مشهور بود. در جهان عرب، آخرین پوشش خبری او، چند ماه پیش در مصر بود. شیرین یکی از اولین خبرنگارانی بود که پس از بازگشایی دفتر الجزیره در قاهره به آنجا رفت و چند هفته در آنجا ماند. سپس به پایتخت قطر، دوحه رفت. همچنین چندین رویداد بین‌المللی ازجمله انتخابات قبلی ایالات‌متحده را پوشش داد.
 
تشییع غمبار
جمعه بود که مراسم تشییع غمبار شهید ابوعاقله برگزار شد اما تصاویری که از این تشییع جنازه منتشر شد بسیار تلخ و شوکه‌کننده بود. درحالی‌که مردم فلسطین تابوت این شهید خبرنگار را روی دوش گذاشته بودند ناگهان با یورش وحشیانه پلیس رژیم‌صهیونیستی مواجه شدند؛ البته حضور و ایجاد محدودیت از طرف صهیونیست‌ها اتفاق جدیدی نیست اما شاید کمتر کسی فکرش را می‌کرد که آن‌ها تا این میزان رذالت را به تصویر درآورند و حتی به تابوت این خبرنگار شهید هم رحم نکنند. صهیونیست‌ها به‌شکل گله‌ای به تشییع‌کنندگان حمله‌ور شدند و با خشونت تمام اقدام به ضرب و شتم آن‌ها کردند. این اتفاق به‌قدری سنگین و غیرقابل توجیه بود که حتی دوستان صمیمی صهیونیست‌ها هم لااقل برای حفظ هم که شده مجبور به واکنش شدند.
صلیب‌سرخ در قدس اعلام کرد که در جریان خشونت‌هایی که در مراسم تشییع ابوعاقله رخ داد، ۳۳نفر زخمی و 6نفر دستگیر شدند. وزارت خارجه فلسطین حمله وحشیانه پلیس و نیروهای اشغالگر به تابوت ابوعاقله و شهروندان حامل آن را محکوم و تروریسم دولتی سازمان‌یافته توصیف کرد.
وزارت خارجه قطر با بیان اینکه ممانعت پلیس رژیم‌صهیونیستی از خروج جسد ابوعاقله از بیمارستان و تشییع آن را به‌شدت محکوم می‌کند، تاکید کرد که مقام‌های رژیم اشغالگر به کشتن این خبرنگار بسنده نکرده و همچنان غیر‌نظامیان و شرکت‌کنندگان در مراسم تشییع را به وحشت می‌اندازد. سفارت فرانسه در سرزمین‌های اشغالی نیز از خشونت نظامیان اسرائیلی در مراسم تشییع ابوعاقله ابراز ناراحتی کرد و این صحنه‌ها را بسیار شوکه‌کننده خواند.
به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه خبری الجزیره، سخنگوی سازمان ملل اعلام کرد که این سازمان یک کلیپ ویدیویی «تکان‌دهنده» را دریافت و مشاهده کرده که حاکی از خشونت پلیس رژیم‌صهیونیستی حین تشییع‌جنازه شیرین ابوعاقله، خبرنگار شبکه الجزیره است. او اظهار کرد: این مساله برای ما بسیار تکان‌دهنده است. سخنگوی سازمان ملل در ادامه گفت: ما همانند تمامی موارد می‌خواهیم مطمئن شویم حقوق اولیه آزادی تجمع و البته حق آزادی تجمع مسالمت‌آمیز حمایت می‌شود. سازمان خبرنگاران بدون مرز نیز 
تاکید کرد: حملات نیروهای اسرائیلی به مراسم تشییع ابوعاقله شوکه‌کننده، محکوم و غیرقابل‌قبول است و ما خواستار آغاز فوری تحقیقی بین‌المللی درباره ابعاد مبهم این پرونده هستیم.
همزمان رسانه‌های آمریکایی ازجمله وب‌سایت «آکسیوس» فاش کردند که واشنگتن از طریق چند مقام آمریکایی به دولت اسرائیل اعتراض خود را درباره اقدامات پلیس این رژیم حین مراسم تشییع‌جنازه شیرین ابوعاقله اطلاع داده است. گزارش‌ها حاکی از آن است که حالتی از خشم و ناامیدی در بین مقامات دولت بایدن نسبت‌به اقدامات مقامات رژیم‌صهیونیستی وجود دارد. کریس مورفی، سناتور دموکرات به نوبه خود گفت که حمله به تابوت شیرین ابوعاقله وحشتناک است. وی در توییتی نوشت که تیم او در تلاش است تا درمورد آنچه رخ داده پاسخی دریافت کند.
 
اولین و آخرین نیست
صدها خبرنگار طعم حملات صهیونیست‌ها را چشیده و از آن زخم خورده‌اند و ده‌ها نفر هم به شهادت رسیده‌اند. این اولین‌بار نیست که اشغالگران قدس اسلحه‌شان را به‌سمت اهالی رسانه می‌گیرند. اصلا مگر آن‌هایی که از کشتار کودکان ابایی ندارند، از کشتن خبرنگاران دوری می‌کنند؟ نظامیان صهیونیست هرکار می‌کنند نشان‌دهنده خط‌مشی و خوی حاکمان‌شان است. آن‌ها از کشتار ترسی ندارند. ترس آن‌ها از چیز دیگری است. کشتار و خشونت آن‌ها معلول یک ترس است، ترس از زوال و نیستی. صهیونیست‌‌ها هرچه می‌گذرد و هرچه بیشتر دست و پا می‌زنند بیشتر دچار ترس می‌شوند. ترس موجودیت یک رژیم جعلی چیزی است که تا روز موعود در دل‌شان باقی خواهند ماند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر