|
شناسه خبر: 8996

تیراندازی نژادپرستانه در نیویورک ۱۰ کشته برجای گذاشت

کانتر در خیابان‌های نیویورک

آمریکا روز شنبه روزی ناآرام را سپری کرد و در مناطق مختلف این کشور تیراندازی‌های مرگباری صورت گرفت. کمااینکه در یکی از این حوادث، تیراندازی نژادپرست آمریکایی 10نفر را به کام مرگ کشاند.

مهاجم که یک جوان ۱۸ساله است پس از آنکه وارد سوپرمارکتی در شهر در شمال ایالت نیویورک شد درحالی‌که اقدام خود را به‌صورت زنده در اینترنت پخش می‌کرد شروع به شلیک به سوی مشتریانی کرد که اکثرا سیاه‌پوست بودند. تاثیر بازی‌های اینترنتی و جنگی آنقدر روی مخاطبان نوجوان و جوان خود تاثیر گذاشته شده است که خود کشورهای سازنده این‌گونه بازی‌ها شاهد حوادث ناگواری چون کانتر واقعی می‌شوند و اقدام به شلیک با سلاح‌های گرم به‌سوی شهروندان می‌کنند؛ حادثه‌ای که روز گذشته در خیابان‌های نیویورک دیدیم.

بازی‌های رایانه‌ای پس از حادثه یازده سپتامبر و به‌ ویژه در دهه گذشته، یکی از کارآمدترین رسانه‌ها برای اثر‌گذاری بر افکار عمومی به منظور همراه کردن آنها با اهداف مورد نظر نظام سلطه، به طور عام و آمریکا، به طور ویژه تبدیل شده است. شرکت‌های امریکایی تولید بازی‌های رایانه‌ای که بیشتر با پشتیبانی مراکز امنیتی و دفاعی امریکا از جمله پنتاگون فعالیت می‌کنند، سعی می‌کنند با استفاده از نمادسازی، عالم واقع را برای مخاطبان خود «شبیه‌سازی» و حتی تحریف کنند و سیاست اسلام‌هراسی در قالب این بازی‌ها اجرا کنند تا تصویر شکل‌گرفته از رویدادهای سیاسی جهان آن‌گونه باشد که موردنظر سیاستمداران آمریکایی است اما گویا تیر بلای این گونه بازی‌های اینترنتی به خود مقامات آمریکا کمانه کرده است و مخاطبان این بازی‌ها در داخل آمریکا با سلاح گرم به‌سوی شهروندان خود سلاح گشودند و با دنبال کردن بازی‌هایی چون کانتر، هراس واقعی را در خیابان‌های آمریکا به راه انداختند و در تازه‌ترین این حوادث ضمن پخش زنده اینترنتی، فردی 18ساله پس از بازی اینترنتی کانتر، به‌سوی شهروندان در فروشگاهی تیراندازی کرد که منجر به کشته و مجروح شدن ده‌ها تن شد.
 
بازی‌های پرخشونت رایانه‌ای و کشتارهای آمریکا
بازار بحث‌ها درباره خشونت بازی‌های رایانه‌ای و تاثیرات روانی آن‌ها بر افراد با کشته و مجروح شدن نزدیک به 20تن ازسوی یک فرد 18ساله در آمریکا، بار دیگر داغ شد. آنگونه که مقامات آمریکایی اذعان دارند و در گفت‌وگوهای تلویزیونی خود گفتند؛ قطعا این بازی‌ها در افرادی که ثبات روانی ندارند، تاثیر مستقیم می‌گذارد. کسانی که مشکلات روحی، روانی و ذهنی دارند با دیدن این خشونت‌ها خود را در آن فضا احساس می‌کنند و درصورتی‌که اسلحه در دسترس‌شان باشد این فجایع را به وجود می‌آورند. کما اینکه چند وقت پیش  در کشتاری مشابه در سینمایی در غرب آمریکا، هنگام نمایش فیلم بت‌من، 12تن کشته شدند.
علاوه‌بر این گویا مشکلات عاطفی دانش‌آموزان در مدارس آمریکا در پی شیوع «کرونا» تشدید شده است. کارشناسان بر این باورند که در صدر فهرست عوامل بحران تیراندازی در مدارس آمریکا، افزایش تعداد سلاح‌های گرم است و صنعت تسلیحاتی آمریکا به تولید و توزیع نامحدود سلاح گرم غیرنظامی می‌پردازد که در تمام جهان بی‌نظیر است.
آنگونه که بی‌سی‌نیوز گزارش داد، در جریان تیراندازی دسته‌جمعی در سوپرمارکتی واقع در ایالت نیویورک آمریکا، حداقل 10نفر کشته شدند.
یک مقام ارشد آمریکایی تایید کرد که در پی تیراندازی گسترده در یک سوپرمارکت در «بوفالو» واقع در نیویورک، حداقل 10نفر کشته شدند. اداره پلیس بوفالو نیز در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد که چند نفر در سوپرمارکت تاپس مورد اصابت گلوله قرار گرفتند و درعین‌حال از مردم خواست از این منطقه دوری کنند. پلیس گفته است که درحال‌حاضر یک مظنون در بازداشت است.
همچنین «کتی هوچول»، فرماندار نیویورک در توییتر گفت که حادثه تیراندازی در بوفالو را به‌دقت
 زیر نظر دارد. اسناد دادگاه مظنون را «پیتون گندرون» از شهر کانکلین، با حدود پنج‌هزار نفر در منطقه نیویورک در نزدیکی مرز پنسیلوانیا، نام بردند.
 
برترپنداری و نژادپرستی در حوادث آمریکا
جان فلین، دادستان ناحیه ایری گفت که او ساعاتی پس از تیراندازی در دادگاه ایالتی به اتهام قتل درجه اول محاکمه شد که حداکثر مجازات آن حبس ابد بدون آزادی مشروط است. نیویورک مجازات اعدام ندارد. فلین گفت قاضی همچنین به گندرون دستور داد که بدون وثیقه در بازداشت بماند و تحت «بررسی پزشکی قانونی» قرار گیرد. قرار است گندرون 19مه به دادگاه بازگردد. از سوی دیگر، برخی از رسانه‌های آمریکایی آمار قربانیان این تیراندازی را بیشتر اعلام کرده و گفته‌اند که شخصی که خودش را «سفید برترپندار» معرفی کرده، عامل این تیراندازی مرگبار بوده است.
سه حادثه در یک روز با ده‌ها کشته و زخمی تیراندازی در بوفالوی آمریکا تنها چند ساعت پس از حادثه مشابه در شهر میلواکی این کشور رخ داده است. بنابر اعلام پلیس ایالت ویسکانسین در آمریکا، در حادثه تیراندازی جمعی در جریان یک مسابقه ورزشی در میلواکی ۱۷نفر زخمی شدند. در تیراندازی که اندکی بعد از ساعت ۲۳ شب حادثه (به وقت محلی) در شهر میلواکی رخ داد، ۱۷نفر مجروح و ۱۰نفر بازداشت شدند. پلیس می‌گوید که در این تیراندازی ۹قبضه سلاح گرم هم توقیف شده است. همه قربانیان این تیراندازی بین ۱۵ تا ۴۷سال دارند. در همین حال، در جریان تیراندازی دیگری که حوالی ساعت ۲۱ در منطقه دیگری از میلواکی 
رخ داد، سه تن دیگر زخمی شدند. تحقیقات پلیس درمورد این تیراندازی‌ها ادامه دارد و پلیس میلواکی به‌دنبال مظنون یا مظنونین ناشناس است.
با گذشت یک‌سال از ریاست‌جمهوری جو بایدن و مخمصه‌های متعدد داخلی و بین‌المللی که گریبانگیر دولت او است، خشونت‌های مسلحانه و مرگبار به‌عنوان یکی از معضلات داخلی در آمریکا رو به افزایش بوده و از کنترل دولت و  پلیس آمریکا خارج شده است. خشونت علیه جامعه رنگین‌پوست آمریکا به‌ویژه سیاهپوستان چندین دهه است که ادامه داشته و هیچ‌یک از مقامات بلندپایه این کشور ازجمله رؤسای جمهوری کنونی و گذشته آمریکا هرگز اقدامی موثر برای پایان دادن به این رویه 
در پیش نگرفتند.
 
«جورج فلوید» 
نماد ضدنژادپرستی و عدالتخواهی
قتل «جورج فلوید» در پنجم خرداد ۱۳۹۹ به‌دست درک شووین، پلیس سفیدپوست آمریکایی که با مجرم شناخته شدن ازسوی دادگاه دوران محکومیت خود را در زندان می‌گذارند، به یک نماد ضدنژادپرستی و عدالتخواهی در سال ۲۰۲۰ میلادی، نه‌تنها در سراسر آمریکا بلکه در دیگر نقاط جهان علیه خشونت چندین ساله پلیس آمریکا بدل گشت.
یک نمونه از اقدام تبعیض‌آمیز پلیس در قبال رفتارهای جنایتکارانه افراد سفیدپوست، درمورد «دیلان روف» (Dylann Roof)  نوجوان سفیدپوست آمریکایی بود که در ۱۷خرداد ۱۳۹۴ با ورود به «کلیسای چارلستون» واقع در کارولینای جنوبی ۹شهروند سیاهپوست آمریکایی که درحال عبادت بودند را به قتل رساند، پلیس با ملاطفت تمام، تنها به وی دستبند زده و او را برای انجام روند محاکمه بازداشت می‌کند.
کارشناسان مسائل داخلی آمریکا معتقدند آنچه از منظر امنیتی آمریکا را تهدید می‌کند، تروریست بین‌الملل یا تهدیدهای خارجی نیست، بلکه رفتارهای خشونت‌آمیز سفیدپوستان ازجمله پلیس سفیدپوست آمریکاست که تهدید بالقوه علیه شهروندان این کشور به‌شمار می‌رود.
براساس گزارش گروه بایگانی خشونت مسلحانه، مرگ‌ومیر ناشی از سلاح گرم در آمریکا در سال۲۰۲۱ نسبت‌به سال۲۰۲۰ افزایش یافته است.
این گروه غیردولتی گزارش داد که در سال۲۰۲۱، ۲۰هزار و ۷۲۶مورد مرگ ناشی از سلاح گرم بدون احتساب خودکشی با اسلحه، در آمریکا ثبت شده است.
این گروه گزارش داد که موارد خشونت مسلحانه در آمریکا در سال۲۰۲۱ شامل ۶۹۳مورد تیراندازی دسته جمعی است که  ۷۰۲کشته و بیش از ۲۸۰۰زخمی بر جای گذاشته است. به گزارش سی‌ان‌ان، برای هر ۱۰۰آمریکایی به‌طرز باورنکردنی حدود ۱۲۰قبضه اسلحه وجود دارد که برای جهانیان این موضوع باورکردنی نیست.
شمار دقیق سلاح‌هایی که دراختیار شهروندان آمریکایی 
قرار دارد به‌خاطر عواملی مانند، فروش غیرقانونی و سلاح‌های ثبت‌نشده مشخص نیست اما بنا بر داده‌های «اسمال آرمز سُروی» برآورد می‌شود که آمریکایی‌ها از ۸۵۷میلیون قبضه سلاح قابل دسترس برای افراد غیرنظامی در جهان، ۳۹۳میلیون قبضه از این سلاح‌ها را در اختیار دارند.

 

ارسال نظر