|
شناسه خبر: 9140

اقدام صهیونیست ها در برگزاری راهپیمایی پرچم در مسجدالاقصی موجب تظاهرات و اعتراضات فلسطینیان شده است

نبرد برای قدس

صهیونیست‌ها علی‌رغم هشدارهای گروه‌های مقاومت فلسطینی و حتی مقام‌های آمریکا مراسم راهپیمایی پرچم خود را با رقص و پایکوبی در مسجدالاقصی برگزار کردند؛ اتفاقی که می‌تواند موجب آغاز دوره‌ای از تنش و درگیری‌ها در فلسطین اشغالی باشد. همچنان‌که حماس هشدار داده است که مقاومت فلسطین، برای مقابله با این مراسم صهیونیستی، گزینه‌های زیادی پیش روی خود دارد؛ زیرا سه‌گانه (امت-ملت-مقاومت) را دارد که آماده هر سناریویی هستند.

«راهپیمایی پرچم» یا «رقص پرچم» در تقویم عبری برابر است با سالروز اشغال قدس شرقی به دست رژیم‌صهیونیستی. این رژیم در هفتم ژوئیه ۱۹۶۷ قدس شرقی را اشغال کرد و آن روز را «روز اورشلیم» (روز قدس) نامید. راهپیمایی مذکور از قدس غربی آغاز می‌شود اما موضوعی که سال‌هاست بر سر آن اختلاف وجود دارد مسیر عبور این راهپیمایی در بخش قدیمی قدس تا رسیدن به «دیوار ندبه» است. راهپیمای پرچم از دهه70 آغاز شد اما از باب العامود نمی‌گذشت اما به گفته «حاتم عبدالقادر»، دبیرکل کمیته اسلامی-مسیحی ویژه حمایت از قدس، در سال‌های گذشته به‌ویژه در دوره نخست‌وزیری «بنیامین نتانیاهو» این روند عوض شد و راهپیمایی از باب العامود و حی الواد می‌گذشت و به دیوار ندبه می‌‍رسید. عبدالقادر می‌گوید، اسرائیلی‌‌ها این راهپیمایی را به‌مثابه تاکید بر آنچه «حاکمیت اسرائیل بر قدس شرقی» می‌خوانند، می‌دانند و از این رو شهرک‌نشینان افراطی برای تقویت روایت اسرائیلی موسوم به «قدس واحد»، به بخش قدیمی قدس یورش می‌آورند. مقامات صهیونیست، این راهپیمایی را مهر تایید بر حاکمیت خود بر قدس شرقی به‌ویژه بخش قدیمی آن می‌‌دانند.
 
بازی با آتش
حال پلیس رژیم‌صهیونیستی برای راهپیمایی روز گذشته دو مسیر مشخص کرده و شهرک‌نشینان صهیونیست را برای انتخاب هرکدام از این دو مسیر مختار گذاشته است؛ مسیر اول که کوتاه‌تر است از قدس غربی آغاز می‌شود و پس از عبور از «باب الخلیل» -یکی از دروازه‌های تاریخی بخش قدیمی قدس- و سپس عبور از مقابل «الحی الارمنی» به دیوار ندبه یا براق می‌رسد. مسیر دوم که طولانی‌‌تر است از قدس غربی آغاز می‌شود و با عبور از «باب العامود» و «طریق الواد» به دیوار ندبه ختم می‌شود. مسیر دوم به‌ویژه برای فلسطینی‌ها مشکل‌ساز است؛ زیرا این راهپیمایی را به‌دلیل عبور از باب العامود و طریق الواد در بخش قدیمی قدس، تحریک‌آمیز می‌دانند. این راهپیمایی اغلب شاهد درگیری میان فلسطینی‌ها و شهرک‌نشینان و پلیس رژیم‌صهیونیستی از سوی دیگر است.
برهمین اساس روز گذشته شهرک‌نشینان صهیونیست با حضور رهبران تندروی همچون نتانیاهو حرمت مسجد الاقصی را شکسته و در آن جشن پرچم برگزار کردند؛ اقدامی که با هشدارهای مکرر گروه‌های مقاومت فلسطینی و همچنین آمریکا برای پیشگیری از آغاز درگیری گسترده نادیده گرفته شد و به نظر می‌رسد گروه‌های فلسطینی به این اقدام صهیونیست‌ها پاسخ خواهند داد. همچنان‌که از روز شنبه صدها فلسطینی در داخل مسجدالاقصی معتکف شدند تا آماده مقابله با یورش شهرک‌نشینان باشند. از سوی دیگر، نظامیان رژیم اشغالگر نیز برای حمایت از شهرک‌‌نشینان صحن‌های مسجدالاقصی مستقر شده بودند اما درنهایت صهیونیست‌ها با زیر پا گذاشتن خط‌قرمز فلسطینیان، پرچم‌به‌دست وارد مسجدالاقصی شدند. پس از آن درگیری در مسجدالاقصی رخ داد و نظامیان رژیم‌صهیونیستی به جوانان فلسطینی در برخی ورودی‌های مسجدالاقصی و نیز نگهبانان این مسجد در داخل صحن‌ها حمله کردند. فلسطینی‌ها در واکنش به اقدام صهیونیست‌ها، پرچم فلسطین را در صحن‌های مسجدالاقصی به اهتزاز درآوردند.
«نفتالی بنت»، نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی در سخنانی تحریک‌آمیز مدعی شد: در این روز متعهد می‌شویم قدس ابدا تقسیم نخواهد شد. وی افزود: راهپیمایی پرچم امروز در همان مسیر اصلی برگزار خواهد شد.
 
وعده صادق انتقام
 «ابومجاهد»، سخنگوی دفتر رسانه‌های کمیته‌های مقاومت نیز اعلام کرد: مقاومت فلسطین «صادق الوعد» است و در مقابله این تجاوزها دست بسته نخواهد نشست؛ دشمن صهیونیستی بهای این اقدامات تنش‌زا در قدس اشغالی را پرداخت خواهد کرد.
تشکیلات خودگردان نیز در واکنش به اتفاقات روز گذشته اعلام کرد: رژیم اسرائیل با بی‌مسوولیتی و بی‌پروایی و از طریق اجازه دادن به شهرک‌نشینان برای هتک حرمت مقدسات فلسطینی درحال بازی با آتش است. رام‌الله در ادامه از آمریکا و جامعه بین‌الملل خواست به مسوولیت‌های خود عمل کرده و دوگانه رفتار نکنند. تشکیلات خودگردان همچنین در واکنش به اظهارات نفتالی بنت اعلام کرد: قدس شرقی با مقدسات اسلامی و مسیحی، پایتخت ابدی فلسطین باقی خواهد ماند. اظهارات اسرائیلی، ابدا به این رژیم اشغالگر در قدس مشروعیت نخواهد داد.
روز قبل جشن پرچم صهیونیست‌ها، اسماعیل هنیه، رییس دفتر سیاسی جنبش حماس با اخطار به صهیونیست‌ها برای برگزاری مراسم راهپیمایی پرچم گفت که با این مراسم مقابله خواهند کرد.
هنیه گفته بود: «همه گزینه‌ها روی میز است و آماده همه سناریوها هستیم. ما با اشغالگری روبه‌رو هستیم که زمان آن به درازا کشیده و نابودی آن فرارسیده است». وی با بیان اینکه مقاومت، همچنان برای تحقق آزادی، بازگشت آوارگان و اعلام قدس به‌عنوان پایتخت فلسطین راهگشاست، تصریح کرد: رژیم‌صهیونیستی قصد دارد با مراسم راهپیمایی پرچم، دستاوردهای عملیات شمشیر قدس را از بین ببرد. هنیه خاطرنشان کرد: «ما آشکارا [به رژیم‌صهیونیستی] می‌گوییم که زمان به عقب بازنخواهد گشت. مسجدالاقصی حق ما و تحت تملک ماست». این مقام حماس همچنین گفت که مقاومت فلسطین، برای مقابله با این مراسم صهیونیستی، گزینه‌های زیادی پیش روی خود دارد؛ زیرا سه‌گانه (امت-ملت-مقاومت) را دارد که آماده هر سناریویی هستند. وی در پایان تاکید کرد که سرنیزه مبارزه، ساکنان قدس هستند که هیچ‌گاه در دفاع از الاقصی، کرانه باختری  اراضی اشغالی ۱۹۴۸ تردید نکردند.
در همین ارتباط، «حسام بدران»، عضو دفتر سیاسی حماس نیز از مردم فلسطین خواست که در تظاهرات و جنبش‌های مردمی شرکت کنند. بدران هدف از این تظاهرات‌ها را، مقابله با رژیم‌صهیونیستی و راهپیمایی پرچم عنوان کرد. این در حالی است جنبش حماس همچنین برای تمام فلسطینی‌ها در قدس، کرانه باختری و اراضی اشغالی ۱۹۴۸ اعلام بسیج عمومی کرد. حماس از فلسطینی‌ها خواست در راستای دفاع از قدس، مسجدالاقصی و مقدسات اسلامی، خود را به مسجدالاقصی برسانند.

 

ارسال نظر