|
شناسه خبر: 9302

آمریکا با تقویت ائتلاف ضد چینی به دنبال وارد کردن رقبایش در جنگ است

تایوان، انبار باروت شرق آسیا

آمریکا در تلاش است تا با شبیه‌سازی تنش‌های شرق اروپا در شرق آسیا، تنش‌های چین و تایوان را شعله‌ور سازد؛ از این رو بایدن با سفرهای اخیر خود به شرق آسیا، به تقویت ائتلاف ضد چینی پرداخت تا تایوان که اکنون به انبار باروتی از تجهیزات و تسلیحات نظامی غرب تبدیل شده است، منفجر شده و شاهد جنگی شبیه جنگ اوکراین در تایوان باشیم.

افزایش بحران و تنش از سیاست‌های راهبردی کاخ‌سفید در آسیاست؛ قاره‌ای که درحال شکل‌گیری قطب‌های جدید قدرت است، قدرت‌های نوظهوری چون روسیه، چین و ایران. آمریکا که در سال‌های اخیر با روی دادن مشکلات داخلی و جهانی خود درحال افول تدریجی است، گویا از شکل‌گیری قطب‌های جدید قدرت در فراسوی مرزهایش خرسند نیست؛ از این رو در تلاش است تا با ایجاد توطئه‌ها و سیاست‌های تنش‌زا، این کشورها را از رسیدن به اتکاهای اقتصادی، نظامی و علمی دور سازد. کما اینکه چندی است با ایجاد جنگ اوکراین، توجه روسیه و کشورهای اروپایی را به این جنگ معطوف ساخته و ضمن فروش تسلیحات و تجهیزات نظامی‌اش، کاخ کرملین را در یک جنگ فرسایشی گرفتار کرد.
کاخ‌سفید که دریافته، ایجاد جنگ و بحران‌های منطقه‌ای راهی برای عقب انداختن قدرت‌های نوظهور است، اکنون در تلاش است تا با افزایش تنش میان تایوان و چین، این اژدهای زرد آسیایی را هم از رسیدن به قطب اقتصادی جهان منع کند؛ اژدهایی که گام‌های خود را فراتر از آفریقا و حتی قاره آمریکا برداشته است.
 
تایوان: تسلیم فشار چین نخواهیم شد
روابط  میان چین و آمریکا در ماه‌های اخیر تیره‌وتار شده و این دو قدرت بزرگ اقتصادی جهان بر سر مسائلی از تایوان و سوابق حقوق بشری چین گرفته تا فعالیت نظامی‌اش در دریای چین جنوبی اختلاف‌نظر دارند. جو بایدن، رییس‌جمهور آمریکا چندی پیش گفت در صورت حمله چین به تایوان، آمریکا در وضعیت مداخله نظامی خواهد کرد و این صحبتش چین را به خشم آورد. بااین‌حال مقامات آمریکا گفتند که هیچ تغییری در سیاست‌شان در قبال تایوان ایجاد نشده است. موضع‌گیری‌هایی که موجب شد تا وزرای دفاع چین و آمریکا برای اولین‌بار گفت‌وگوهای رودررو انجام دهند و هر دو طرف بر دیدگاه‌های متضاد خود درمورد تایوان تاکید شدید کنند. از سویی دیگر، تایوان می‌گوید فقط مردمش حق دارند درمورد آینده این جزیره تصمیم بگیرند و درحالی‌که خواهان صلح با چین است، در صورت لزوم از خود دفاع خواهد کرد. «تسای اینگ ون»، رییس‌جمهور تایوان با تاکید بر اینکه تسلیم فشار چین نمی‌شوند، گفت: این جزیره مانند اوکراین، مصمم به دفاع از خود بوده و مطمئن است که این عزم «متحدان دموکراتیک را پیرامون آرمان ما متحد خواهد کرد» و همچنین متعهد شد که در برابر فشار اقتدارگرایی تسلیم نخواهد شد.
 
 تقویت ائتلاف ضد چینی ازسوی بایدن
چندی پیش و در بحبوحه جنگ اوکراین، جو بایدن، رییس‌جمهور آمریکا در سفری چهار روزه به شرق آسیا (کره‌جنوبی و ژاپن) سفر کرد تا به چین و کره‌شمالی این پیام را بدهد که اتحاد این کشور با متحدانش همچنان مستحکم بوده و توجه به اروپا، واشنگتن را از نگاه به شرق باز نداشته است. در شرایطی که آمریکا با وارد کردن روسیه به درگیری با اوکراین، آتش جنگ در اروپا را شعله‌ور کرد اکنون این سناریوی خطرناک را در شرق آسیا علیه چین دنبال می‌کند.
 
آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی در شرق آسیا
سفر بایدن به شرق آسیا در زمانی انجام شد که آزمایش‌های موشکی کره‌شمالی در ماه‌های اخیر افزایش یافته و آمریکا و متحدانش ادعا کرده‌اند که پیونگ‌یانگ احتمالا برای آزمایش جدید هسته‌ای آماده می‌شود؛ لذا تقویت همکاری‌های نظامی بین سه کشور در رأس اولویت‌ها قرار گرفت. واشنگتن و متحدانش آزمایش‌های کره‌شمالی را تهدیدی برای امنیت شبه‌جزیره کره توصیف کردند. اگرچه نگرانی از تهدیدهای موشکی کره‌شمالی یکی از اهداف سفر بایدن به شرق آسیا به شمار می‌رود اما اینگونه سفرها بیشتر به مقابله با سیاست‌های چین مربوط می‌شود.  بایدن که اولویت سیاست خارجی دولتش را مقابله با چین طراحی کرده است، در بحبوحه جنگ اوکراین با سفر به شرق آسیا این پیام را به چین منتقل کرد که آمریکا همزمان می‌تواند در اروپا و آسیا از متحدانش دفاع کند. دولت بایدن هم همچون دونالد ترامپ سیاست تعرفه‌ای بر کالاهای چین را حفظ کرده تا از قدرت روزافزون اژدهای زرد جلوگیری کند.
 
حضور ناوهای آمریکایی در دریای چین
چین هم که از سیاست‌های تنش‌زای آمریکا آگاه بود، همزمان با سفر بایدن به منطقه، رزمایش نظامی برگزار کرد تا قدرت نیروهایش را به رخ آمریکا بکشد. آمریکا که چین را به‌عنوان تهدید اصلی در راهبرد امنیتی خود معرفی کرده است، سعی دارد این کشور را مهار کند. حضور ناوهای آمریکایی در اطراف چین و توسعه مناسبات امنیتی با همسایگان این کشور همگی در راستای مقابله با قدرت روزافزون چین انجام می‌شود. آمریکا در سال‌های اخیر توسعه ارضی چین در دریای چین جنوبی را مغایر با قوانین بین‌المللی عنوان کرده و تلاش می‌کند از تسلط چین بر این آبراه بین‌المللی جلوگیری کند.
 
تنش‌های غرب میان چین، تایوان، ژاپن و استرالیا
نباید فراموش کرد؛ استرالیا و ژاپن تنش‌های فزاینده‌ای با چین دارند و پس از جنگ اوکراین نیز از ترس بروز جنگی مشابه در آسیا تلاش کرده‌اند تا توان دفاعی خود را بالا ببرند. اینکه ژاپن در هفته‌های اخیر اعلام کرده قصد دارد بودجه نظامی خود را افزایش دهد و استرالیا سال گذشته قرارداد امنیتی (آکوس) با آمریکا و انگلیس امضا کرده است، نشان می‌دهد که آمریکا برای چین برنامه‌هایی در نظر دارد تا بتواند با کمک متحدانش در آسیا، این کشور را تضعیف کند. واشنگتن در تلاش است با تقویت ائتلاف‌های نظامی در آسیا، بخشی از هزینه‌های مهار چین را به متحدانش محول کند.
 
تایوان، انبار باروت کاخ سفید
آمریکایی‌ها در ماه‌های اخیر با موج‌سواری روی بحران اوکراین، مدعی شده‌اند چین نیز در تدارک حمله به تایوان است تا این کشور را ضمیمه خاک خود کند. هرچند مقامات پکن بارها این ادعا را رد کرده‌اند اما واشنگتن درصدد است تا چین را به حمله احتمالی به تایوان تحریک کند. ازآنجاکه آمریکایی‌ها با تحریک روسیه برای حمله به اوکراین دنبال شکست این کشور در ابعاد اقتصادی و نظامی هستند، این سناریو درباره چین هم صدق می‌کند و مقامات کاخ سفید در تلاش هستند تا چین را نیز در تایوان درگیر کرده و هزینه‌های این رقیب نوظهور را بالا ببرند.
 
دنباله‌روی تایوان از جنگ اوکراین
 آمریکا پیش از حملات روسیه، با ارسال هزاران تن سلاح به اوکراین آتش جنگ در این کشور را روشن کرد و درمورد تایوان هم همین سیاست درحال شکل‌گیری است. در ماه‌های اخیر، قراردادهای نظامی سنگینی بین آمریکا و تایوان برای خرید تسلیحات پیشرفته امضا شده و همین مساله خشم چینی‌ها را در پی داشته است. چینی‌ها اعلام کرده‌اند که چنین ماجراجویی‌های نظامی در تایوان می‌تواند تنش‌ها با آمریکا را افزایش دهد و نسبت‌به این تحرکات هشدار داده‌اند. چینی‌ها در هفته‌های اخیر برای اینکه آمریکا را به عقب‌نشینی از مواضع جنگ‌افروزانه خود در تایوان وادار کنند، مانورهای زمینی، هوایی و دریایی انجام داده‌اند تا نشان دهند که برای رفع هرگونه تهدید خارجی حاضرند به زور متوسل شوند.
 
شبیه‌سازی تنش‌های شرق اروپا با شرق آسیا
کاخ‌سفید درحالی چین را به حمله به تایوان متهم می‌کنند که دولتمردان پکن بارها گفته‌اند مساله تایوان شباهتی با اوکراین ندارد و این منطقه بخشی از خاک چین است. آمریکا با فروش پهپادهای نظامی و تسلیحات پیشرفته به تایوان این جزیره کوچک را به انبار باروتی در منطقه تبدیل کرده است که هر آن می‌تواند جرقه درگیری با چین را بزند. ژاپن هم به تبعیت از اربابان غربی خود، بارها ادعا کرده که سناریوی اوکراین ممکن است در تایوان هم تکرار شود و خواستار ائتلاف جهانی برای مقابله با تحرکات چین شده است.
 
اتحاد شرق در مقابل زیاده‌خواهی غرب
هرچند آمریکا در تلاش است تا با شکل‌گیری ائتلاف ضدچینی و ضدروسی در آسیا همچنان جولان دهد اما در مقابل کشورهای روسیه و چین هم آرام نگرفتند و به اتحاد در برابر زیاده‌‌خواهی غرب گام برداشتند، کمااینکه چندی پیش ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ، رؤسای جمهور روسیه و چین همزمان با مراسم المپیک پکن، دیدارهایی با یکدیگر داشتند. دیدارها و مذاکراتی که پس از آن و در خلال جنگ اوکراین ادامه و بر تقویت همکاری مناسبات طرفین تاکید شد. رؤسای جمهور روسیه و چین در گفت‌وگوها و اظهارنظرات رسمی که تاکنون داشتند، مخالفت تام با نفوذ ناتو به‌سوی شرق و تلاش برای مقابله با تغییر معادلات ژئوپلیتیکی را مورد توجه قرار دادند. مسکو و پکن همچنین بر مقابله مشترک با تحریم‌های غرب تاکید دارند. حال باید دید با راهبردهایی که پکن دربرابر تایوان و همکاری فزاینده خود با روسیه در برابر غرب در پیش گرفته است، تحولات شرق آسیا چگونه رقم خواهد خورد. 

ارسال نظر