|
شناسه خبر: 9433

رژیم‌صهیونیستی به‌دنبال ایجاد تفرقه میان تهران و آنکاراست

هراس از پیروزی اسلام‌گراها در انتخابات ترکیه

تلاش رژیم‌صهیونیستی برای اختلاف‌افکنی و تفرقه میان ترکیه و ایران پایانی ندارد و در سفر اخیر یائیر لاپید، وزیر امورخارجه این رژیم‌ اتهامات بی‌اساس علیه ایران نیز ادامه یافت.

این سفرها درحالی صورت می‌گیرند که مثلث آمریکا، رژیم‌صهیونیستی و عربستان می‌خواهند ترکیه را در ائتلاف خود جای دهند؛ موضوعی که «علی کمیلی»، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» بر آن تاکید می‌کند و می‌گوید: ترکیه اکنون، تحت فشار دموکرات‌ها و جو بایدن است؛ البته انتخابات سال آتی ترکیه هم مزیدبرعلت شده است تا آقای اردوغان با برخی از سیاست‌های منطقه‌ای آمریکا کنار آید و به توسعه روابط با رژیم‌صهیونیستی فکر کند. اردوغان اگر در راستای سیاست‌های آمریکا قدم برندارد این پیش‌بینی وجود دارد که اسلام‌گراها در ترکیه پیروز انتخابات شوند؛ از این رو است که اردوغان تلاش می‌کند تا منافع آمریکا در منطقه را دنبال کند و با کسب رضایت آن‌ها، به‌دنبال پیروزی در انتخابات باشد.

تلاش رژیم‌صهیونیستی برای اختلاف‌افکنی و تفرقه میان کشورهای منطقه با ایران پایانی ندارد و در سفر اخیر یائیر لاپید، وزیر امورخارجه این رژیم به ترکیه، اتهامات بی‌اساس علیه ایران نیز ادامه یافت. سفر مقام صهیونیستی درحالی به ترکیه صورت گرفت که چندی پیش، رژیم‌صهیونیستی با هشدارهای رسانه‌ای خود نسبت‌به اقدام‌های تروریستی احتمالی، علیه گردشگران اسرائیلی در ترکیه از اتباع خود خواسته بود که استانبول را ترک کنند. تل‌آویو با پروپاگاندای رسانه‌ای خود و پس از اقدام تروریستی که با شهادت صیادخدایی، در ایران انجام داده به وحشت افتاده و از ترس انتقام و پاسخ‌های قاطعانه ایران، به اتباع خود در ترکیه هشدار داده است که مبادا گرفتار تیر انتقام ایران شوند. وزیر خارجه رژیم‌صهیونیستی در نشست خبری با همتای ترکیه‌ای خود باز هم ادعای خود درباره تلاش تهران برای هدف قراردادن صهیونیست‌ها در خاک ترکیه را تکرار کرد. یائیر لاپید در این نشست خبری ضمن طرح ادعاهای تکراری علیه جمهوری اسلامی ایران، مدعی شد که تهران برای انجام حمله در ترکیه برنامه‌ریزی کرده است. وی درعین‌حال گفت که «در برابر تهدیدهای ایران، دست‌بسته نخواهیم ماند». وزیر امورخارجه رژیم اشغالگر همچنین مدعی شد که ترکیه می‌تواند به تلاش‌های ایران برای انجام اقدامات تروریستی علیه صهیونیست‌ها در این کشور پاسخ دهد.
 
خطیب‌زاده: ترکیه در مقابل ادعاهای تفرقه‌افکنانه صهیونیست‌ها سکوت نکند
 کشور همسایه ما ترکیه به‌خوبی می‌داند ادعاهای فرستاده رژیم دروغگو و تروریست صهیونیستی تا چه میزان بی‌اساس بوده و انتظار می‌رود در مقابل این ادعاهای تفرقه‌افکنانه سکوت نکند. این رژیم بارها نشان داده است تا چه میزان غیرقابل اعتماد است. سخنگوی وزارت امورخارجه دیروز (جمعه) اتهامات و ادعاهای بی‌اساس وزیر خارجه رژیم‌صهیونیستی در آنکارا در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با مولود چاووش اوغلو، همتای ترکش را مضحک و در چارچوب سناریوی از پیش طراحی‌شده برای تخریب روابط دو کشور مسلمان توصیف کرد و آن را بخشی از دسیسه تل‌آویو برای انحراف افکارعمومی ترکیه و منطقه از آرمان فلسطین و اقدامات تروریستی این رژیم کودک‌کش و خرابکار خواند. سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان، در واکنش به ادعاهای بی‌اساس رژیم‌صهیونیستی و با بیان اینکه مظلوم‌نمایی‌های نمایشی این رژیم تروریست را کسی جز خودش باور نمی‌کند، گفت: ‌انتظار می‌رود ترکیه در مقابل ادعاهای تفرقه‌افکنانه صهیونیست‌ها سکوت نکند. وی دراین‌باره افزود: متاسفانه از حدود یک هفته پیش یک عملیات روانی برای مشغول کردن رسانه‌ها به سناریوهای ساختگی با استفاده از اطلاعات نادرست و جهت‌دار جهت مهیا کردن فضا  برای طرح سناریوی فرافکنانه وزیرخارجه رژیم‌صهیونیستی شروع شده بود.
سخنگوی وزارت امورخارجه با تاکید مجدد بر اینکه پاسخ جمهوری اسلامی ایران به ترور و خرابکاری‌های رژیم‌صهیونیستی همیشه به‌صورت قطعی، مقتدرانه و بدون تهدید امنیت شهروندان عادی و تهدید امنیت کشورهای دیگر خواهد بود، اظهار داشت: مظلوم‌نمایی‌های نمایشی این رژیم تروریست را کسی جز خودش باور نمی‌کند و اگر به‌ظاهر نیز طرف‌هایی براساس مصلحت‌اندیشی زودگذر، نمایشی از همراهی داشته باشند اما درواقع می‌دانند با چه رژیم خطرناکی روبه‌رو هستند.
نمایش مضحکانه وزیرخارجه رژیم‌صهیونیستی درحالی در ترکیه ادامه یافت که بازگشت سفیر اسرائیل به ترکیه یکی دیگر از خواسته‌های تل‌آویو بود که گویا در تلاش‌اند تا عادی‌سازی روابط خود با ترکیه را بار دیگر ازسر گیرند. این‌گونه اقدامات رژیم‌صهیونیستی درحالی در استانبول دنبال می‌شود که منطقه غرب آسیا در یک  بزنگاه مهم منطقه‌ای به سر می‌برد و آمریکا، رژیم‌صهیونیستی و عربستان سفرهای به‌ظاهر دیپلماتیک و پروپاگاندایی خود را افزایش می‌دهند. گویا این مثلث شرارت در نظر دارند در روزهای آتی در جده و ریاض گردهم آیند تا علاوه‌بر سرعت بخشیدن به روند عادی‌سازی و سازش کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس با رژیم‌صهیونیستی، اقدامی درجهت کاهش بهای نفت در بازارهای جهانی و همچنین محدود کردن ایران در تحولات منطقه‌ای نیز انجام دهند. این‌گونه سفرها و دیدارها به گونه‌ای دنبال می‌شوند که پس از سفر یائیر لاپید، وزیر خارجه رژیم‌صهیونیستی به ترکیه، محمدبن‌سلمان، شاهزاده سعودی به فاصله یک روز از همدیگر به ترکیه سفر کردند. گویا، آن‌ها می‌خواهند به‌گونه‌ای نگاه اردوغان را هم در سیاست‌های منطقه‌ای خود همراه سازند.
 
کمیلی: سفر مقامات رژیم‌صهیونیستی و عربستان به ترکیه در جهت عادی‌سازی روابط و نشان دادن نمایش مضحک صلح‌طلبی است
«علی کمیلی»، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به تلاش اسرائیل برای اختلاف‌افکنی و تفرقه میان ترکیه و ایران، عنوان کرد: ترکیه اکنون، تحت‌فشار دموکرات‌ها و جو بایدن است؛ چراکه تهدید به تحریم‌های اقتصادی شده است. کمااینکه این فشارها و تاثیر آن را در افزایش بهای دلار و افت ارزش لیر در این کشور می‌بینیم.
وی در ادامه تصریح کرد: البته انتخابات سال آتی ترکیه هم مزیدبرعلت شده است تا آقای اردوغان با برخی از سیاست‌های منطقه‌ای آمریکا کنار آید و به توسعه روابط با اسرائیل فکر کند. اردوغان یا باید اقداماتی درجهت رضایت آمریکایی‌‌ها انجام دهد تا در انتخابات سال آتی خود پیروز باشد و فشارهای سنگین علیه او کاهش یابد. اردوغان اگر در راستای سیاست‌های آمریکا قدم برندارد این پیش‌بینی وجود دارد که اسلام‌گراها در ترکیه پیروز انتخابات شوند. از این رو است که اردوغان تلاش می‌کند تا منافع آمریکا در منطقه را دنبال کند و با کسب رضایت آن‌ها، به‌دنبال پیروزی در انتخابات باشد.
 
هراس اردوغان از پیروزی اسلام‌‌گراها در انتخابات سال آینده ترکیه
این کارشناس مسائل فلسطین، با اشاره به اینکه سیاست‌های پیش روی ترکیه، در حوزه داخلی و بین‌المللی است، یادآور شد: اردوغان می‌خواهد با کاستن تعداد مهاجران عرب به ترکیه و همچنین حل موضوع تنش‌های خود با کردها در مرزهایش، روابط با رژیم‌صهیونیستی را گسترش دهد. از طرف دیگر، هم تهدیدهای اسرائیل علیه ایران نیز هست و مقامات صهیونیستی این پیام را می‌گویند که ایران می‌خواهد انتقامش را از توریست‌ها و گردشگران اسرائیلی بگیرد تا این روابط طرفین مخدوش شود.
 
شکل‌گیری ائتلاف جدید
وی با اشاره به اینکه اگر اسلام‌گراها در انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه، پیروز شوند شاید تغییری در این رویه‌های موجود انجام شود، تاکید کرد: سفر محمدبن‌سلمان به ترکیه هم در راستای همین اهدافی است که اسرائیل در منطقه دنبال می‌کند، تا پیام‌های مثبت به جهان و داخل کشورش مخابره کند و بگویند صلح‌طلب هستند، این در حالی است که بن‌سلمان به‌دلیل جنایاتش در یمن و حتی قتل جمال خاشقچی به‌عنوان تروریست معرفی شده است. این سفرها بیشتر در راستای عادی‌سازی و سازش با رژیم اسرائیل است و مثلث آمریکا، اسرائیل و عربستان می‌خواهند ترکیه را به ائتلاف خود در منطقه جای دهند. حال باید دید در انتخابات آتی ترکیه چه رخ می‌دهد، چراکه با پیروزی اسلام‌گراها این‌گونه رویکردهای ترکیه تغییر می‌کند.

ارسال نظر