|
شناسه خبر: 9521

گزارش

برگزاری دور جدید مذاکرات تهران- ریاض در سطح دیپلماتیک

یک منبع عراقی اعلام کرد که دور ششم مذاکرات ایران و عربستان در سطح دیپلماتیک در بغداد برگزار خواهد شد.

این منبع دولتی عراقی در گفت‌وگو با روسیا الیوم اعلام کرد که بغداد میزبان نشستی میان دیپلمات‌های ایرانی و سعودی خواهد بود. این منبع تاکید کرد: پیش از این پنج دور مذاکرات میان تهران و ریاض در بغداد انجام شد که همه آن‌ها در سطح امنیتی و اطلاعاتی بود اما دور جدید در سطح دیپلماتیک خواهد بود.
براساس این گزارش، مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق تقریبا یک هفته پیش سفری به عربستان و ایران داشت و گفته می‌شود که این سفر در راستای گفت‌وگوهای میان دو کشور بود. سعید خطیب‌زاده، سخنگوی پیشین وزارت خارجه ایران که اخیرا از این سمت خود خداحافظی کرد درخصوص این سفر گفت: سفر آقای الکاظمی به تهران از پیش برنامه‌ریزی شده بود و در این سفر مقامات دو کشور در ارتباط با موضوعات دوجانبه و تحولات منطقه رایزنی و گفت‌وگو کردند. ازجمله درمورد نقش مثبت و سازنده‌ای که بغداد در ماه‌های گذشته درمورد روابط ایران و عربستان ایفا کردند. خطیب‌زاده با بیان اینکه در این سفر درمورد تعاملات اقتصادی بین دو کشور و پروژه‌های موجود در این زمینه بحث و گفت‌وگو شد، ادامه داد: در این دیدار درخصوص مراودات مردمی و رفت‌وآمد شهروندان دو کشور هم رایزنی شد و در ارتباط با موضوع اربعین و شرکت شهروندان ایرانی در راهپیمایی اربعین نیز بحث و گفت‌وگو شد. روابط ایران و عراق به‌عنوان دو کشور همسایه چندلایه و راهبردی است و سفر صورت‌گرفته متعاقب سفری است که چندی پیش آقای فواد حسین، وزیر خارجه عراق به ایران داشت.
وی همچنین افزود: یکی دیگر از ابعاد این سفر بررسی نقشی است که عراق در گفت‌وگوهای ایران و عربستان ایفا می‌کند. تاکنون پنج دور گفت‌وگو بین تهران و ریاض در بغداد برگزار شده و ما در همین چارچوب از نقش عراق در این زمینه تقدیر می‌کنیم. آقای الکاظمی در سفر روز گذشته خود به تهران نکاتی را از طرف ریاض به ما منتقل کردند و براساس آنچه شنیدیدم طرف عربستانی این آمادگی را دارد که در سطح دیپلماتیک مذاکرات بین دو کشور ارتقا پیدا کند. به‌زودی این مذاکرات در بغداد در سطح دیپلماتیک برگزار و تاریخ آن معلوم می‌شود. وی افزود: از قبل توافقاتی بود که مقدمات سفر هیات‌های فنی دو کشور ایران و عربستان برای بازدید از سفارتخانه‌های دو کشور فراهم شود که ان‌شاء‌الله همه آن‌ها طی روزهای آتی پیگیری و انجام می‌شود.
حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران اخیرا در گفت‌وگوی تلفنی با فواد حسین، همتای عراقی خود ضمن تشکر از تلاش‌های انجام‌شده مقامات عراق درخصوص تسهیل امور حجاج ایرانی، خواستار پیگیری مسائل باقیمانده امور حج ازسوی دولت عراق شد.
وزیر خارجه عراق نیز ضمن اعلام مساعدت برای پیگیری مسائل باقیمانده مرتبط با سفر حج امسال، بر آمادگی دولت عراق جهت فراهم‌کردن زمینه‌های لازم در شروع مذاکرات سیاسی بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان در بغداد تاکید و ابراز امیدواری کرد این گفت‌وگوها منجر به تحولات مثبت در ازسرگیری روابط فیمابین دو کشور مهم در منطقه شود. ایران و عربستان بعد از قطعی روابط دیپلماتیک دو کشور در دی‌ماه ۱۳۹۴ که یکجانبه ازسوی عربستان و در پی تجمع مقابل سفارتخانه این کشور در تهران و ورود به این سفارتخانه و همچنین سرکنسولگری عربستان در مشهد در واکنش به اعدام شیخ نمر، قطع شد، از فروردین ۱۴۰۰ گفت‌وگوهایی را در سطح امنیتی آغاز کردند که چهار دور آن در سال گذشته برگزار شد؛ گفت‌وگویی که چارچوب آن به گفته فؤاد حسین، وزیر خارجه عراق بین دستگاه‌های امنیتی دو کشور بوده است.

ارسال نظر

 

  • دبیرکل حزب‌الله لبنان ضمن هشدار نسبت‌به اشتباه محاسباتی صهیونیست‌ها تاکید کرد: آماده تمام احتمال‌ها هستیم

  • جمعی از مردم تهران با برگزاری تجمعی در میدان فلسطین، جنایات رژیم صهیونیستی در غزه را محکوم کردند