|
شناسه خبر: 9538

ترامپ به‌زودی نامزدی‌اش در انتخابات ۲۰۲۴ را اعلام می‌کند

شکست بایدن در رقابت فرضی با ترامپ

در شرایطی که هنوز یک‌سال و نیم به اولین انتخابات مقدماتی و گروه‌های حزبی در چرخه انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا باقی مانده، «دونالد ترامپ»، رییس‌جمهور سابق آمریکا در نظر دارد به‌منظور منحرف کردن توجه هوادارانش از جلسات دادگاه کمیته ششم ژانویه، در اوایل ماه جاری برای انتخابات 2024 اعلام نامزدی کند.

براساس گزارش نیویورک‌تایمز، دونالد ترامپ در نظر دارد اوایل ماه جاری برای انتخابات ریاست‌جمهوری 2024 اعلام نامزدی کند تا توجه هوادارانش را از جلسات کمیته قضایی 6ژانویه درباره حمله به کنگره منحرف کند. ترامپ با اعلام قصد خود برای شرکت در انتخابات2024، بسیاری از مشاورانش را در شبکه اجتماعی تروث‌سوشیال متعجب کرده است. این در حالی است که در پی حمله طرفداران ترامپ به کنگره در ژانویه 2020، ترامپ از فعالیت در شبکه‌های اجتماعی توییتر، فیسبوک و اینستاگرام محروم شده و تنها در شبکه اجتماعی کوچک خود به نام تروث‌سوشیال فعالیت می‌کند.
 
رقیب جدید ترامپ
 بر این اساس، نیویورک‌تایمز علت دیگر این اقدام ترامپ را رقابت با «ران دیسانتوس»، فرماندار محبوب فلوریدا و رقیب احتمالی وی در انتخابات که شهرت و طرفداران وی روز‌به‌روز بیشتر می‌شود، عنوان کرده است. بسیاری از جمهوری‌خواهان معتقدند سیاست‌های دیسانتوس مشابه سیاست‌های ترامپ است اما همچون ترامپ شخصیت تفرقه‌اندازانه و غیرقابل پیش‌بینی ندارد. این درحالی است که ترامپ پیش از این بارها اعلام کرده بود که در انتخابات2024 به‌عنوان نامزد مستقل ریاست‌جمهوری شرکت خواهد کرد، اما زمان اعلام این خبر را مشخص نکرده بود.
 
دلیل اعلام نامزدی زودهنگام
 اغلب نامزدهای ریاست‌جمهوری تا یک‌سال پیش از انتخابات، اعلام نامزدی نمی‌کنند تا زمان رقابت‌های انتخاباتی به حداقل برسد اما ترامپ قصد دارد بسیار زودتر از موعد این کار را انجام دهد.
چند روز پیش نیز «استیو بنن»، مشاور ارشد سابق دونالد ترامپ با ارائه دادخواستی به دادگاه خواستار تاخیر در برگزاری جلسه دادگاه خودش درباره حمله طرفداران ترامپ به کنگره شد. وی ضمن ارائه این دادخواست به دادگاه، دلیل خود را برای این درخواست، جلسات استماع عمومی مداوم عنوان کرد. تیم حقوقی بنن، هفته جاری درخواست کرده بودند که جلسه استماع وی از 18جولای به 25اکتبر تغییر کند؛ زیرا معتقدند جلسات استماع عمومی درباره این حادثه می‌تواند بر رأی و نظر قضات تاثیر بگذارد. در بیانیه تیم حقوقی بنن آمده است: تاثیر عمومی این جلسات استماع محدود به خود جلسات نیست و پوشش رسانه‌های این جلسات نیز بسیار موثر است. در واشنگتن که جلسات دادگاه در آنجا برگزار می‌شود، این موضوع به تیتر داغ رسانه‌ها تبدیل شده و همین امر می‌تواند بر رأی قضات تاثیر بگذارد.
یک سال پیش بود که دونالد ترامپ پس از آنکه با عدم اقبال ورود به کاخ سفید مواجه شد، اقدام به راه‌اندازی همایش‌ها و میتینگ‌های سیاسی کرد که مهم‌ترین آن‌ها یورش گسترده هوادارانش به کنگره آمریکا بود که با اعتراضات گسترده هوادارانش خواستار ابطال نتایج انتخابات بود؛ اعتراضاتی که نتایج و بررسی‌های آن با برگزاری این دادگاه نمایان شده است. دموکرات‌ها که ترامپ را بزرگ‌ترین رقیب خود برای انتخابات ریاست‌جمهوری آینده می‌دانند، سعی دارند با پیگیری این دادگاه و محکوم کردن ترامپ، شانس او را برای رقابت انتخابات کاهش دهند.
 
شهادت‌نامه شوکه‌کننده علیه ترامپ
 حال در جدیدترین جلسه این دادگاه در هشتم تیرماه، «کسیدی هاچینسون»، دستیار ارشد سابق رییس کارکنان کاخ سفید، شهادت داد که ترامپ طرفداران مسلح خود را برای حمله به کنگره در روز ششم ژانویه باخبر کرده است.
وی در شهادت خود درمقابل کنگره اعلام کرد ترامپ حتی هنگام حمله با رییس تیم امنیتی خود نیز درگیری فیزیکی داشت زیرا که راننده از بردن ترامپ به محل کنگره خودداری کرده و گفته است که این یک سفر برنامه‌ریزی نشده است و نمی‌تواند وی را به آنجا ببرد و آن‌ها باید به کاخ سفید بروند اما ترامپ سعی داشته شخصا رانندگی کند.
هاچینسون که نخستین کارمند کاخ سفید است که به‌صورت عمومی در مقابل کمیته تحقیقات قضایی کنگره شهادت می‌دهد، اظهار کرد: در واقعه حمله به کنگره هیچ‌چیز بی‌اختیار و خارج از برنامه نبوده است. رودی جولیانی و مارک میدو، وکلای شخصی ترامپ نیز عملا در این شورش نقش زیادی داشتند. وی همچنین از دیدارهایی سخن گفت که اعضای تیم داخلی ترامپ در روزهای آغازین ژانویه برای طراحی حمله و اعتراض، برگزار کرده بودند. هاچینسون شهادت داد که جولیانی در روز 2ژانویه به او گفته که ما حمله بزرگی به کنگره خواهیم کرد. رییس‌جمهور باید حضوری قدرتمند در آنجا داشته باشد. این کارمند سابق کاخ سفید تاکید کرد، مقامات ارشد کاخ سفید ساعاتی پیش از حمله در روز 6ژانویه می‌دانستند که طرفداران ترامپ، چاقو، اسلحه، اسپری فلفل، زره و نیزه‌هایی را دارند که به انتهای میله‌های پرچم‌ها متصل بود. هاچینسون در ادامه شهادت‌نامه شوکه‌کننده خود اظهار کرد: ترامپ به او گفته که معاونش مایک پنس سزاوار به‌دار آویخته‌شدن ازسوی جمعیت حمله‌کننده به ساختمان کنگره است. این در حالی است که دونالد ترامپ در رسانه‌های اجتماعی بسیاری از اظهارات و ادعاهای هاچینسون را رد و اظهار کرده که به‌سختی می‌تواند قبول کند که هاچینسون این حرف‌های وحشتناک را بیان کرده است. کمیته قضایی رسیدگی به حمله طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره در جلسه دوهفته پیش خود برای رسیدگی به این موضوع، ویدیویی را منتشر کرد که در آن، «بری لودرمیلک»، نماینده جمهوری‌خواه ایالت جورجیا، بخش‌های مختلف ساختمان کنگره را یک روز پیش از وقوع حمله، به گروهی از عکاسان نشان می‌دهد. 
براساس این ویدیو، لودرمیلک بخش‌های ممنوعه ساختمان کنگره مانند نردبان‌ها، پلکان‌ها و تونل‌های موجود در مجموعه ساختمان‌های کنگره را به گروهی از عکاسان نشان داده و آن‌ها نیز از تمام این بخش‌ها عکسبرداری کرده‌اند. علاوه‌براین، در ویدیوی دیگری، فردی ناشناس در روز 6ژانویه با در دست داشتن یک میله پرچم با انتهای تیز و برنده به‌سمت ساختمان کنگره حرکت می‌کند. کمیته دریافت فردی که این ویدیو را تهیه کرده یکی از عکاسانی بوده که روز قبل از حادثه، به همراه لودرمیلک از ساختمان کنگره عکسبرداری کرده است.
پیش از آن اعضای کمیته تحقیقات قضایی آمریکا، پس از انجام تحقیق درباره حمله طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره، اعلام کردند مدارک کافی برای طرح اتهامات جنایی علیه دونالد ترامپ وجود دارد. آدام شف، از اعضای کمیته تحقیق اظهار کرد به محض آنکه این مدارک ازسوی وزارت دادگستری بررسی شود، درباره گناهکار بودن ترامپ یا هر فرد دیگری که در این حادثه دست داشته باشد، تصمیم‌گیری می‌شود.
 
پیشتازی ترامپ در رقابت فرضی با بایدن
  بااین‌حال، اگر او درنهایت تصمیم به نامزدی بگیرد، گزینه اولیه برنده شدن به‌عنوان نامزد جمهوری‌خواه خواهد بود. همچنان‌که براساس نظرسنجی جدید «کالج امرسون»، دونالد ترامپ، رییس‌جمهور سابق آمریکا در یک رقابت فرضی انتخابات ریاست‌جمهوری۲۰۲۴، جو بایدن ساکن فعلی کاخ سفید را پشت سر می‌گذارد.
براساس آخرین نظرسنجی که با شرکت ۱۲۷۱رأی‌دهنده ثبت‌نام‌شده در سراسر آمریکا در تاریخ ۲۸ و ۲۹ ژوئن (هفتم و هشتم تیرماه) انجام شده است، نشان داد که ترامپ با ۴۴درصد نسبت‌به ۳۹درصد، از بایدن در رقابت رودررو پیشی می‌گیرد، درحالی‌که ۱۲درصد دیگر از رأی‌دهندگان گفتند که قصد دارند به شخص دیگری رأی دهند.
حمایت از ترامپ نسبت‌به ماه مه، یعنی زمانی که همین نظرسنجی نشان داد که او در رقابت با بایدن در سال‌۲۰۲۴ از حمایت ۴۴درصدی برخوردار خواهد بود، پابرجا مانده است. اما حمایت از بایدن از آن زمان تا حدودی کاهش یافته و از ۴۲درصد در ماه مه به ۳۹درصد در اواخر ژوئن کاهش یافته است.
55درصد از رأی‌دهندگان می‌گویند که از ترامپ در انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواهان در سال‌۲۰۲۴ حمایت می‌کنند، درحالی‌که ۲۰درصد از «ران دیسانتوس»، فرماندار فلوریدا، ستاره درحال ظهور حزب که به‌عنوان یک رقیب بالقوه ریاست‌جمهوری مطرح شده، حمایت خواهند کرد.
هیچ جمهوری‌خواه دیگری در یک مسابقه مقدماتی فرضی حمایت دو رقمی کسب نمی‌کند. «مایک پنس»، معاون رییس‌جمهور سابق 9درصد حمایت را به خود اختصاص داده، درحالی‌که طبق این نظرسنجی، هر نامزد احتمالی دیگری حتی موفق به کسب پنج درصد حمایت نمی‌شود.
در سمت دموکرات‌ها، ۶۴درصد از رأی‌دهندگان می‌گویند که بایدن باید نامزد حزب در سال۲۰۲۴ باشد، درحالی‌که ۳۶درصد می‌گویند که نباید نامزد این حزب باشد.

ارسال نظر