|
شناسه خبر: 9586

حزب‌الله خواستار تشکیل فوری دولت لبنان شد

معادله جدید مقاومت

به هفدهمین سالروز جنگ ۳۳روزه لبنان درحالی نزدیک می‌شویم که روند تحولات غرب آسیا در آستانه سفر «جو بایدن»، رییس‌جمهور آمریکا به منطقه حساس شده و از سویی، تحرکات صهیونیست‌ها در میدان گازی کاریش و به‌دنبال آن عملیات پهپادی حزب‌الله احتمال درگیری میان حزب‌الله و تل‌آویو را افزایش داده است.

این‌گونه تحولات درحالی رقم می‌خورد که بیروت همچنان، با عدم تشکیل دولت ازسوی «نجیب میقاتی» روبه‌رو است؛ موضوعی که به یکی از دغدغه‌های مهم در امور داخلی این کشور تبدیل شده، تا آنجا که شیخ «محمد یزبک»، رییس هیات شرعی جنبش حزب‌الله لبنان خواستار تشکیل فوری دولت جدید لبنان شد.
 
تحولات میدانی لبنان درحالی این روزها به آوردگاه سیاسی داخلی و خارجی تبدیل شده است که بیروت در آستانه سالگرد جنگ 33روزه خود با رژیم‌صهیونیستی قرار دارد و همزمان با نزدیک شدن به سالروز جنگ ۳۳روزه، روند تحولات میان لبنان و رژیم‌صهیونیستی به‌ویژه پس از عملیات پهپادی موفق حزب‌الله در میدان گازی گاریش، حساس‌تر از قبل دنبال می‌شود.
 روند تحولات در آستانه سفر «جو بایدن» رییس‌جمهور آمریکا به منطقه حساس شده است و از سویی تحرکات صهیونیست‌ها در میدان گازی کاریش و به‌دنبال آن، عملیات پهپادی حزب‌الله احتمال درگیری میان حزب‌الله و تل‌آویو را افزایش داده است.
 «محمد یزبک»، رییس هیات شرعی جنبش حزب‌الله لبنان درخصوص مذاکرات لبنان و رژیم‌صهیونیستی تحت نظارت آمریکا برای ترسیم مرز دریایی اعلام کرد: دولت آمریکا از طریق فرستاده خود یعنی «آموس هوکستاین» تلاش می‌کند مانع لبنان از استخراج ثروت نفت و گاز خود شود و به دشمن برای استفاده از میدان کاریش کمک می‌کند. وی در ادامه تاکید کرد که آمریکا و رژیم‌صهیونیستی باید پیام ارسال پهپادها به میدان کاریش را درک کنند و آن پیام این است که لبنان و مقاومت آن هرگز از حقوق خود دست نمی‌کشند.
 
تحریم برقی لبنان ازسوی آمریکا
 از سوی دیگر، شیخ «علی دعموش»، معاون رییس شورای اجرایی جنبش حزب‌الله لبنان در سخنانی در جریان خطبه نماز جمعه اعلام کرد: «عید واقعی لبنانی‌ها زمانی است که بر بحران‌های ناشی از محاصره کشور توسط آمریکا غلبه کنند، زیرا لبنانی‌ها از مشکلاتی به‌ویژه در زمینه برق رنج می‌برند که علتش آمریکاست. شیخ علی دعموش تاکید کرد: آمریکاست که مانع واردات گاز مصر و برق اردن می‌شود و راه‌حل‌ها را مختل می‌کند. آمریکا همچنین پیشنهادهایی را که برای تولید برق ازسوی برخی کشورهای دوست مانند چین، روسیه، ایران و دیگر کشورها به لبنان ارائه می‌شود، وتو می‌کند.
وی در ادامه افزود: اگر مسوولان لبنانی جرات و شجاعت کافی داشتند، اجرایی شدن طرح‌های پیشنهادی مذکور امکان‌پذیر بود، اما مشکل این است که این مسوولان از واشنگتن می‌ترسند و به حرف‌های «دوروتی شیا»، سفیر آمریکا در لبنان گوش می‌دهند و جرات اعتراض، اقدام و موضع‌گیری آزاد را ندارند، چنین افرادی توانایی ساختن میهن را ندارند و ناتوان‌تر از آن هستند که بحران‌های کشور را حل‌وفصل و مشکلات برق و آب و دیگر بحران‌ها را برطرف کنند.
 
چرایی تونل بحران‌ها در لبنان!
 دعموش همچنین تاکید کرد: امروز اگر لبنانی‌ها می‌خواهند از تونل بحران‌ها خارج شوند، باید از چنگ آمریکا رها شوند و به وعده‌های دروغین آمریکا امیدوار نباشند، چراکه واشنگتن نمی‌خواهد لبنان کشوری قدرتمند و توانا در تمامی عرصه‌ها باشد. آمریکا تلاش می‌کند لبنان در همه سطوح کشوری ضعیف و ناتوان باشد تا اسرائیل بتواند به جاه‌طلبی‌هایش نسبت‌به منابع گاز و نفت آن ادامه دهد و این در حالی است که حزب‌الله می‌خواهد لبنان در برابر تهدیدها و جاه‌طلبی‌های صهیونیستی قوی و مستحکم بماند.

ورود مستقیم حزب‌الله به مذاکرات
 حزب‌الله با برخورداری از عناصر قدرت توانست که معادله بازدارندگی را در مقابل دشمن اسرائیلی ثابت کند. تهدیدهای رژیم اسرائیل علیه لبنان، نتیجه نگرانی و ترس این رژیم از جنگ است،رژیم  اسرائیل می‌ترسد و تصمیمی برای جنگ ندارد؛ چراکه این رژیم ممکن است بداند جنگ چگونه آغاز می‌شود اما نمی‌داند که این جنگ چگونه پایان خواهد یافت و به چه نتایجی منجر می‌شود. این در حالی است که اکنون مذاکرات جدی برای ترسیم مرزهای دریایی با اراضی اشغالی در جنوب آغاز شده است. ورود مستقیم مقاومت به روند مذاکرات با ارسال سه فروند پهپاد، منجر به خروج مذاکرات از روند رکود و فشار بر آمریکا و رژیم‌صهیونیستی شد تا از برخورد با لبنان از موضع قدرت صرف‌نظر کنند. آنگونه که الاخبار لبنان گزارش می‌دهد، ارسال پهپادهای حزب‌الله همچنین آمریکا و رژیم‌صهیونیستی را ناگزیر به پایبندی به خطوط قرمز در رابطه با فعالیت در میدان گازی کاریش و نادیده نگرفتن حق لبنان در منطقه مورد مناقشه کرد. یک رسانه لبنانی با اشاره به ارسال سه پهپاد شناسایی حزب‌الله لبنان به میدان گازی مورد مناقشه «کاریش» میان بیروت و رژیم‌صهیونیستی نوشت که این اقدام برخورد و رفتار آمریکا و دولت تل‌آویو با لبنان از موضع قدرت را درهم شکست.

پیام پهپادی مقاومت لبنان
 به گفته رسانه‌های لبنان، از زمان ارسال پهپادهای حزب‌الله تا بدین لحظه تماس‌های آمریکایی‌ها با مقامات لبنان متوقف نشده است و آمریکایی‌ها در این تماس‌ها تاکید می‌کنند که واشنگتن و تل‌آویو به‌دنبال تشدید تنش نبوده و پایبند به روند مذاکرات هستند. چند مقام لبنانی ازجمله میشل عون، رییس‌جمهوری لبنان نیز با تایید این مساله گفته‌اند که مذاکرات درحال پیشرفت است.
 
لبنان در آستانه تفاهم
درحالی‌که تنش‌های لبنان و رژیم‌صهیونیستی درحال افزایش و حتی تکرار جنگ مستقیم است اما میشل عون اخیرا و پس از اتفاقات مذکور گفت: موضوع ترسیم مرزهای دریایی به‌زودی به پایان می‌رسد و راه‌حل به نفع لبنان خواهد بود و لبنان در آستانه تفاهم با آمریکایی‌ها به‌عنوان میانجیگر است. منابع مطلع می‌گویند روند مثبتی که عون به آن اشاره کرده است با پیام جدید آمریکا در ارتباط است. آمریکا یک پیام جدید را از طریق دوروتی شیا، سفیر خود در بیروت به مقامات لبنان منتقل کرده و در آن اعلام کرده است که درحال تلاش برای متقاعد کردن رژیم‌صهیونیستی است تا بپذیرد که میدان گازی «قانا» (یکی دیگر از میدان‌های موردمناقشه) سهم لبنان باشد و در ازای آن چیزی را طلب نکند.
این تنها تحولی نیست که پس از ارسال پهپادها رخ داده است و هوکستاین که پیش از این به‌دلیل مشغول بودن به دیگر پرونده‌های مربوط به انرژی در کشورهای دیگر به دستور بایدن برنامه‌ای برای بازگشت به منطقه نداشت و از دوروتی شیا خواسته بود تا پیامش را به لبنانی‌ها منتقل کند، درحال‌حاضر دستورکارش را تغییر داده و طبق گزارش رسانه‌های عبری‌زبان، قرار است که وی به همراه تیمش به منطقه بازگردند.
 
 نزدیک شدن جنگ سوم
تحولات میدانی لبنان درحالی این روزها به آوردگاه سیاسی داخلی و خارجی تبدیل شده است که بیروت در آستانه سالروز جنگ 33روزه خود با رژیم‌صهیونیستی قرار دارد و همزمان با نزدیک شدن به سالروز این جنگ، روند تحولات میان لبنان و رژیم‌صهیونیستی به‌ویژه پس از عملیات پهپادی موفق حزب‌الله در میدان گازی گاریش، حساس‌تر از قبل دنبال می‌شود. درحالی به سالروز جنگ ۳۳ روزه نزدیک می‌شویم که روند تحولات در آستانه سفر جو بایدن رییس‌جمهور آمریکا به منطقه حساس شده است و از سویی تحرکات صهیونیست‌ها در میدان گازی کاریش و به‌دنبال آن عملیات پهپادی حزب‌الله احتمال درگیری میان حزب‌الله و تل‌آویو را افزایش داده است.
 
معادله جدید مقاومت
 جنگ جولای یا همان جنگ 33روزه،  معادله جدیدی را میان لبنان و رژیم‌صهیونیستی به وجود آورد. از آن زمان مقاومت اسلامی قدرت بازدارندگی در برابر رژیم‌صهیونیستی ایجاد کرده است و مقامات تل‌آویو قبل از دست زدن به هرگونه حماقتی علیه لبنان و حزب‌الله، هزاران بار محاسبه می‌کنند. علاوه بر توان موشکی قوی مقاومت لبنان آنچه لرزه بر اندام صهیونیست‌ها انداخته، توان پهپادی حزب‌الله لبنان است. رسانه‌های رژیم‌صهیونیستی به نگرانی فزاینده‌ای اشاره می‌کنند که در میان محافل سیاسی و نظامی این رژیم از حجم بالای پهپادهای حزب‌الله لبنان، وجود دارد. محافل ارشد امنیتی در تل‌آویو نگرانی شدید خود را از تحول بزرگی که به‌دنبال پیشرفت قابل‌توجه حزب‌الله لبنان در زمینه پهپادها، در معادله بازدارندگی حزب‌الله لبنان با رژیم‌صهیونیستی به وجود آمده ابراز کردند. این محافل تاکید کردند که پهپادهای حزب‌الله از مهم‌ترین سلاح‌ها در جنگ آینده خواهند بود و ممکن است که اوضاع را میان حزب‌الله و رژیم‌صهیونیستی شعله‌ور کند.

ارسال نظر

 

  • دبیرکل حزب‌الله لبنان ضمن هشدار نسبت‌به اشتباه محاسباتی صهیونیست‌ها تاکید کرد: آماده تمام احتمال‌ها هستیم

  • جمعی از مردم تهران با برگزاری تجمعی در میدان فلسطین، جنایات رژیم صهیونیستی در غزه را محکوم کردند