|
شناسه خبر: 9624

ایران به اظهارات رئیس جمهور آمریکا در سرزمین اشغالی مبنی بر «توسل به زور» واکنش نشان داد

تاوان بایدن

حضور بایدن در منطقه و لفاظی‌هایش علیه ایران اگرچه رویه جدیدی در رفتار مقامات آمریکایی نیست اما باعث شده است تا حواشی سفرش به منطقه بیش‌ازپیش مورد توجه رسانه‌ها و افکارعمومی مردم منطقه و جهان قرار بگیرد. رییس‌جمهور ایالات‌متحده روز پنجشنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی۱۲ رژیم اشغالگر گفت که طرح خود را برای برگشت به توافقنامه هسته‌ای سال۲۰۱۵ به ایران ارائه کرده‌ایم و منتظر پاسخ آنان هستیم اما تا ابد منتظر نخواهیم ماند.

وی افزود که در صورت نیاز، برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، توسل جستن به زور آخرین گزینه خواهد بود. بایدن در شرایطی در سرزمین‌های اشغالی از توسل به زور علیه ایران سخن می‌گوید که در این سال‌ها مقامات صهیونیست بارها ادعاهای واهی خود درخصوص حمله به ایران را به زبان آورده‌اند و اما هرگز جرات انجام چنین اقدامی را نداشته‌اند. رییس‌جمهور آمریکا که کشورش در سیطره لابی صهیونیستی است در سفر به منطقه نیز در سرزمین‌های اشغالی بیش از اینکه به فکر منافع مردم کشورش باشد، به‌دنبال راضی نگه داشتن صهیونیست‌هاست؛ لفاظی‌هایی که اگرچه پوشالی بودن آن به‌خوبی نمایان است اما گویا مقامات رژیم‌صهیونیستی را اقناع می‌کند.
تهدید بایدن و هجمه مجدد وی به جمهوری اسلامی ایران با واکنش‌هایی در داخل و خارج از کشور مواجه شد؛ در این راستا سردار ابوالفضل شکارچی، سخنگوی ارشد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، درپی ادعای جو بایدن در استفاده از گزینه «توسل به زور» علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: استفاده رییس‌جمهور مفلوک آمریکا و نخست‌وزیر درمانده رژیم جعلی صهیونیستی از عبارت «توسل به زور» را به حساب جنگ روانی، توهم و خواب‌آلودگی مسبوق به سابقه آنان می‌گذاریم.
 
تاوان استفاده از کلمه «توسل به زور» علیه ایران
سخنگوی ارشد نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: آن‌ها به‌خوبی می‌دانند تاوان استفاده از کلمه «توسل به زور» علیه ایران اسلامی را هم خواهند داد، لذا خوب است وضعیت منطقه و جهان را خوب نظاره کنند، یک بار گذشته را مرور کنند تا آینده را به‌درستی تحلیل کنند. ایران که در گذشته خطاب به مقامات صهیونیستی بارها تاکید کرده بود که اگر جنگنده‌های‌تان تحرکی علیه ایران داشته باشند، باندی برای نشست پس از عملیات نخواهند داشت، حالا پا را فراتر گذاشته و بایدن را متوجه تاوان استفاده از عبارت توسل به زور می‌کند.
مقابله با هر تهدیدی در منطقه و فرامنطقه در این سال‌ها با جدیت موردتوجه مقامات کشورمان بوده است و آمریکایی‌ها باید بیش از گذشته به عواقب مواضع‌شان علیه ایران بیندیشند. با ورود بایدن به فلسطین اشغالی، ارتش رژیم‌صهیونیستی از سلاح جدیدی که یک سامانه لیزری ضدپهپادی موسوم به «شعاع آهنین» است، رونمایی کرد؛ سلاحی که با فرافکنی‌هایی نیز همراه شد. خبرگزاری فرانسه با اعلام این خبر گزارش داد که این سامانه مشتمل بر فناوری رصد هوایی و هدف قراردادن اجسام پرنده است و گفته می‌شود که هدف اصلی این سامانه، مقابله با ایران است.
اگرچه ارتش رژیم‌صهیونیستی تصاویری از پهپادهایی که این سامانه و سامانه گنبدآهنین قادر به رهگیری آن هستند، در برابر بایدن به نمایش گذاشتند اما پیشینه و نحوه عملکرد گنبدآهنین نشان می‌دهد که شعاع آهنین نیز با بهره‌گیری از ابزار رسانه‌ای نمی‌تواند عملکرد قابل‌قبولی داشته باشد. صهیونیست‌ها که در گذشته علی‌رغم بزرگنمایی گنبدآهنین، در مقابل حزب‌الله و گروه‌های دیگر مقاومت شاهد رسوایی خود بودند، حالا با شعاع آهنین به‌دنبال آبروی ازدست‌رفته خود هستند.
 
اقناع روانی با «شعاع آهنین»!
هرچند بنابر اظهارات «دانیال گولد»، رییس تحقیقات وزارت جنگ رژیم‌صهیونیستی در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت: شعاع آهنین تا چند سال آینده فعالیت خود را آغاز خواهد کرد و در کنار گنبدآهنین مستقر خواهد شد اما صهیونیست‌ها فضاسازی‌های خود را زودتر از موعد آغاز کرده‌اند.
دو سامانه گنبدآهنین و شعاع‌آهنین مکمل یکدیگر هستند و در کنار یکدیگر فعالیت خواهند داشت. «عوزی روبین»، کارشناس سیستم‌های ضدموشک در مرکز راهبردی بیت‌المقدس نیز گفت که «تکنولوژی لیزر از توان بسیار بالایی نسبت‌به موشک‌ها برای رهگیری پهپادها برخوردار است».
البته سلاح‌های لیزری برای اولین‌بار نیست که توجه همگان را جلب می‌کنند و پیش از این در بحبوحه موج ارسال تسلیحات نظامی ازسوی کشورهای عضو ناتو به اوکراین برای مقابله با عملیات نظامی ویژه روسیه، مقامات مسکو اما از استفاده شدن نسل جدید سلاح‌های لیزری این کشور در اوکراین خبر دادند.
یوری بوریسوف، معاون نخست‌وزیر روسیه اواخر اردیبهشت‌ماه اعلام کرد نیروهای این کشور از نسل جدیدی از سلاح‌های لیزری قدرتمند در اوکراین برای سوزاندن هواپیماهای بدون سرنشین استفاده می‌کنند و برخی از تسلیحات مخفی مسکو را برای مقابله با سیل تسلیحات غربی که به همسایه شوروی سابق خود عرضه می‌شود، به کار می‌گیرد. حالا علاوه‌بر روسیه، تحرکات لیزری صهیونیست‌ها نیز جالب‌توجه است و نشان از نگرانی آن‌ها نسبت‌به موجودیت خود در منطقه دارد.
 
واکنش امارات به فضاسازی علیه ایران
 در ادامه این تحرکات، رییس‌جمهوری آمریکا پس از ورود به تل‌آویو اعلام کرد با مقام‌های اسرائیل درباره سیستم دفاعی یکپارچه این کشور و کشورهای عربی و همچنین سیستم دفاع لیزری جدید این کشور گفت‌وگو خواهد کرد. بایدن در سخنرانی خود در فرودگاه بن‌گوریون گفت: «در این سفر درباره سیستم دفاعی متحد اسرائیل و کشورهای منطقه، حمایت آمریکا از گنبدآهنین و سیستم لیزری جدید برای دفاع در برابر موشک‌ها گفت‌وگو خواهیم کرد». البته این اظهارات و بسیاری از موضع‌گیری‌ها در هفته‌های گذشته باعث شد تا مقامات کشورهای منطقه نیز نسبت‌به این موضوع واکنش نشان دهند.
در این راستا، «انور قرقاش»، وزیر مشاور رییس امارات عربی در واکنش به گزارش‌ها درباره تشکیل ائتلاف ضد ایرانی با حضور ابوظبی، ریاض و تل‌آویو در پی سفر «جو بایدن»، رییس‌جمهور آمریکا به منطقه گفت: ابوظبی پذیرای ایجاد محور علیه هیچ کشوری در منطقه به‌ویژه ایران نیست.
به نوشته رویترز، این مقام اماراتی اظهار داشت: ما پذیرای هر چیزی هستیم که بدون هدف قرار دادن کشور ثالث از ما محافظت کند. اما ایده رویکرد تقابلی با ایران چیزی نیست که امارات از آن استقبال کند.
علاوه‌براین موضوعات، بایدن در مصاحبه با شبکه تلویزیونی۱۲ رژیم صهیونیستی بار دیگر موضع خارج کردن سپاه از لیست سیاه را پیش می‌کشد و می‌گوید که حتی اگر به قیمت از‌هم‌پاشیدن این توافق نیز تمام شود، سپاه پاسداران را از فهرست سیاه بیرون نخواهیم آورد. سیاه‌نمایی‌ها و فرافکنی‌ها علیه ایران اگرچه به‌خوبی نشان‌دهنده برنامه جدید آمریکایی‌ها برای بلعیدن دلارهای نفتی سعودی‌ها و کشورهای منطقه است اما اگر با تهدید منافع ایران همراه شود براساس هشدارهای مقامات کشورمان با پاسخ جدی مواجه خواهد شد.
حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه کشورمان نیز روز گذشته در واکنش به سفر رییس‌جمهور آمریکا به سرزمین‌های اشغالی در صفحه شخصی خود نوشت: جمهوری اسلامی ایران با قدرت و منطق در مسیر توسعه پایدار اقتصادی و تلاش عزتمند برای لغو تحریم‌ها به مسیر خود ادامه می‌دهد. وی افزود: هرگز از حقوق مسلم ملت بزرگ ایران کوتاه نخواهیم آمد. دستیابی به توافق خوب، قوی و پایدار هدف ماست. بی‌تردید خیمه‌شب‌بازی کاخ سفید و صهیونیسم در منطقه، ما را مصمم‌تر می‌سازد.
 درمجموع علی‌رغم بازی رسانه‌ای مقامات آمریکایی و صهیونیستی با حضور بایدن در منطقه این نمایش‌ها نمی‌تواند تامین‌کننده امنیت و منافع کشورهای منطقه باشد و کشورهای منطقه تنها با بهره بردن از مولفه‌های قدرت سرزمینی و منطقه‌ای خود می‌توانند شرایط بهتری را برای منطقه رقم بزنند و حضور کشورهای بیگانه خود عامل بی‌ثباتی است و بی‌توجهی به این مهم می‌تواند شرایط در منطقه را بغرنج‌تر کند.

ارسال نظر