|
شناسه خبر: 9636

جو بایدن در سفر به غرب آسیا، به اهداف خود دست نیافت

تحقیر رییس‌جمهور کهنسال آمریکا

مواضع تندش علیه سعودی‌ها اگرچه بین او و سردمداران عربستان فاصله انداخته بود اما دلارهای نفتی خیلی زود بایدن را مجبور به کرنش در برابر گاو شیرده منطقه کرد؛ کرنشی که با استقبال سرد آل‌سعود از وی در جده، آرزوهایش را بر باد داد و اهداف تعیین‌شده‌اش در منطقه را به مسلخ برد. بایدن که پیش از حضور در عربستان اعلام کرده بود در سفر به این کشور قرار نیست دیدار رسمی و دوجانبه با محمدبن‌سلمان داشته باشد، پس از ورود به این کشور از موضع خود عقب می‌نشیند.

«محمد‌بن‌سلمان»، ولیعهد عربستان که وزیر دفاع این کشور نیز هست، روز جمعه در کاخ السلام میزبان «جو بایدن»، رییس‌جمهور آمریکا شد و در این دیدار دو طرف گفت‌وگوی مفصلی را دنبال کردند. خبرگزاری رسمی عربستان‌سعودی گفته است که دو طرف در این دیدار درمورد روابط تاریخی و دوستی عربستان‌سعودی و آمریکا گفت‌وگو کردند. ساعاتی پیش از این، رییس‌جمهور آمریکا با ملک‌سلمان، شاه عربستان‌سعودی در کاخ السلام جده دیدار کرده بود. این دیدار از آن جهت جنجالی شده که بایدن وعده داده بود عربستان را به‌دلیل نقشی که بن‌سلمان در قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی داشت به دولت مطرود تبدیل کند.
وی که دو هدف مهم یعنی عادی‌سازی رابطه با صهیونیست‌ها و افزایش تولید نفت را در منطقه دنبال می‌کرد، حالا با دستان خالی منطقه را ترک خواهد کرد. واشنگتن‌تایمز در گزارشی در این‌باره می‌نویسد که «جو بایدن»، رییس‌جمهور آمریکا پس از دیدار با محمدبن‌سلمان، ولیعهد سعودی در هتل والدورف آستوریا جده عربستان، بیانیه‌ای را در اختیار خبرنگاران قرار داد.
 
مأیوس از نفت سعودی
 در این گزارش گفته شده که احتمالا بایدن عربستان‌سعودی را بدون توافق برای افزایش عرضه نفت ترک خواهد کرد. بایدن همچنین روز جمعه پس از دیدار با ملک‌سلمان، پادشاه عربستان و پسرش، محمدبن‌سلمان، در جمع خبرنگاران اذعان کرد که پیشرفت کمی برای دستیابی به توافق نفتی حاصل شده است.
کرنش بایدن در برابر آل‌سعود اگرچه با اهداف بزرگی صورت گرفت اما دستاوردی برای وی نداشت و تنها بیش از گذشته رییس‌جمهور دوران افول آمریکا را به چالش کشید. بایدن حالا با تمام سروصدایی که کارتل‌های رسانه‌ای آمریکایی و صهیونیست در این روزها به راه انداخته بودند، باید سرافکنده و مأیوس منطقه را ترک کند. رییس‌جمهوری که می‌خواست معادلات جدید اقتصادی - سیاسی را در با سفر به منطقه رقم بزند، حالا پس از اینکه یک مقام آمریکایی به رویترز گفت که انتظار نمی‌رود افزایش تولید نفت عربستان به این زودی‌ها رخ دهد، قیمت نفت در معاملات آخرین روز کاری بازارهای جهانی 2.5درصد افزایش یافت؛ از این رو نه‌تنها بایدن به اهدافش در منطقه نرسید، بلکه سفرش به منطقه با نتیجه معکوس همراه شد.
در این راستا و پس از این اتفاقات در داخل آمریکا نیز عده‌ای علیه سفر بایدن به منطقه موضع گرفتند؛ به‌طورمثال «رند پال»، عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا از کرنش جو بایدن، رییس‌جمهور این کشور در برابر عربستان‌سعودی به‌شدت انتقاد کرد. وی تاکید می‌کند که عربستان‌سعودی حقوق اولیه بشر را نادیده می‌گیرد، بی‌گناهان را در یمن سلاخی می‌کند، مخالفان را به طرز وحشتناکی می‌کشد، میلیون‌ها نفر را در آستانه قحطی قرار می‌دهد و دشمنان ما را حمایت و تقویت می‌کند. بااین‌حال، بایدن به آن‌ها کرنش می‌کند تا بحرانی را که خودش درست کرده، حل کند به‌جای اینکه بیاید سیاست‌هایش در خانه را تغییر دهد و مشکل تولید نفت در داخل را رفع کند.
درحالی‌که کاخ‌سفید در بیانیه‌ای به تاریخ (۱۶ ژوئیه) درباره نتایج نشست دوجانبه ایالات‌متحده و پادشاهی سعودی در زمینه همکاری در بخش انرژی مدعی شده عربستان‌سعودی موافقت کرده تولید نفت در ماه‌های ژوئیه و اوت را به میزان ۵۰درصد بیش از میزان مقرر قبلی افزایش دهد، خبرگزاری رویترز گزارش داد «عادل الجبیر»، وزیر مشاور در امورخارجه عربستان‌سعودی گفت: هیچ توافقی درمورد نفت صورت نگرفته و کشورهای عربستان و اوپک براساس بازار تصمیم خواهند گرفت نه «هیجان» یا «سیاست».
 
بایدن: از «منفور» خواندن پادشاهی سعودی پشیمان نیستم
 بایدن که در زمینه عادی‌سازی رابطه سعودی‌ها و صهیونیست‌ها نیز دستاوردی نداشت و گویا مقامات عربستان برای علنی کردن این همکاری‌ها آمادگی نداشته‌اند، در اظهاراتی سعی می‌کند مشی گذشته خود را پی بگیرد تا شاید مقداری از افتضاح پیش‌آمده را جبران کند؛ از این رو رییس‌جمهور آمریکا در نشست مطبوعاتی پس از دیدار با مقامات عربستان‌سعودی، بار دیگر تکرار کرد که محمدبن‌سلمان را در قتل جمال خاشقچی مسوول می‌داند. وی گفت از «منفور» خواندن پادشاهی سعودی پشیمان نیست و اگر بار دیگر چنین اتفاقی بیفتد، پاسخی بیش از این خواهد داد.
شاید تنها دستاورد بایدن از سفر به منطقه دیدار با مقامات کشورهای دیگر باشد که می‌توانست در زمان و مکان دیگری نیز برگزار شود. دیدار با مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق و دیگر مقامات حاضر در این نشست جده شاید التیامی بر آرزوهای بربادرفته رییس‌جمهور آمریکا باشد. بایدن حالا در شرایطی ناچار به ترک منطقه است که علی‌رغم فضاسازی رسانه‌ای گسترده دستاوردی از این سفر با خود به همراه نخواهد برد.
تفاوت‌های برخورد سعودی‌ها با ترامپ در برابر بایدن تحقیر بی‌سابقه‌ای برای مرد کهنسال سیاست آمریکا به حساب می‌آید و آمریکایی‌ها پس از تحقیر پی‌درپی در اقصی‌نقاط جهان، حالا ازسوی سعودی‌ها نیز که سال‌های زیادی گاو شیرده آن‌ها بوده‌اند، به سخره گرفته می‌شوند.
 
عماد آبشناس: سعودی‌ها، بایدن را تحقیر کردند
 در این زمینه با عماد آبشناس، کارشناس مسائل منطقه به گفت‌وگو نشستیم. وی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» اظهار داشت: سفر بایدن به منطقه یک سفر ناموفق و شکست مفتضحانه برای رییس‌جمهور آمریکا بود.
 وی افزود: سعودی‌ها با طراحی یک برنامه بایدن را به عربستان کشاندند و آبرویش را بردند تا زمینه شکست قطعی‌اش در انتخابات آینده مقابل ترامپ را فراهم کنند.
این کارشناس مسائل منطقه با اشاره به نحوه استقبال سعودی‌ها از رییس‌جمهور آمریکا، گفت: استقبال از بایدن در فرودگاه بسیار تحقیرآمیز بود؛ یعنی یک فرماندار را به استقبال رییس‌جمهور آمریکا فرستادند درحالی‌که حتی اگر طبق عرف دیپلماتیک نگاه کنیم باید حداقل یک وزیر را برای استقبال می‌فرستادند، حتی اگر خود بن‌سلمان به فرودگاه نمی‌رفت. اینکه سعودی‌ها تنها یک فرماندار و سفیر عربستان در آمریکا را برای استقبال فرستادند به‌نوعی تحقیر بایدن بود.
آبشناس با تاکید بر اینکه سعودی‌ها بایدن را وادار کردند تا جلسه ویژه با محمدبن‌سلمان داشته باشد، گفت: درحالی‌که قبل از این اعلام شده بود که جلسه جداگانه‌ای با محمدبن‌سلمان نخواهد داشت؛ علاوه‌براین موارد دیگری هم وجود دارد که اگر این‌ها را کنار هم بگذاریم به این نتیجه می‌رسیم که سعودی‌ها عمدا خواستند بایدن را تحقیر کنند.
 وی با اشاره به سفر بایدن به سرزمین‌های اشغالی، افزود: در زمان حضور بایدن در اراضی اشغالی دیدیم که چیز جدیدی برای مطرح کردن وجود نداشت و تمام مسائلی که مطرح شد تکراری بود؛ تعهد آمریکا به حمایت از رژیم‌صهیونیستی؛ تعهد آمریکا برای بقای برتری صهیونیست‌ها در منطقه؛ تعهد آمریکا برای اینکه ایران به قول آن‌ها نتواند به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند و اظهارات این‌چنینی تکراری است و چیز جدیدی را در توافقات و مذاکرات بایدن با رژیم‌صهیونیستی ندیدیم.
 
سفر بایدن به منطقه یک شکست مفتضحانه بود
  این کارشناس مسائل منطقه خاطرنشان کرد: بایدن تنها تلاش کرد حمایت لابی صهیونیستی را برای انتخابات میان‌دوره‌ای به دست آورد، از طرف دیگر هم سیاستمداران اسرائیل به‌دلیل شرایط فاجعه‌بار داخل رژیم‌صهیونیستی نیاز دارند که وانمود کنند که رابطه خوبی با آمریکا دارند و درحال‌حاضر از آن حمایت آمریکا برخوردارند.
  وی گفت: همه مباحثی که از قبل مطرح شده بود مانند ائتلاف منطقه‌ای علیه ایران و نظایر آن، هیچ‌کدام به نتیجه نرسید؛ البته نباید تصور کنیم که رژیم‌صهیونیستی با کشورهای عربی منطقه ارتباط و همکاری ندارد، بسیاری از سران این کشورها با صهیونیست‌ها رابطه دارند اما نمی‌خواستند این رابطه را علنی کنند؛ البته برخی در گذشته علنی کرده‌اند و برخی صلاح دانستند که فعلا این رابطه را علنی نکنند.
 آبشناس با اشاره به هدف بایدن برای تاثیرگذاری بر قیمت و میزان تولید نفت، گفت: بحثی که بایدن مطرح کرد این بود که با سفرش به منطقه قیمت نفت کاهش پیدا کرده که این یک منحرف‌سازی ذهنی اقتصادی است و درواقع دولت آمریکا قیمت دلار را بالا برد و از نظر معادله نفت و طلا هنوز قیمت نفت بالاست و کاهش پیدا نکرده است؛ چون که قیمت دلار را به‌صورت مصنوعی بالا برده‌اند به‌ظاهر قیمت نفت را کاهش داده‌اند اما این اتفاق نیفتاده و قیمت نفت هنوز بالاست.
این کارشناس مسائل منطقه با اشاره به هدف دیگر بایدن از سفر به منطقه، گفت: کشورهای منطقه توان تولید نفت بیش از این را ندارند و می‌توان گفت سفر بایدن به منطقه یک شکست مفتضحانه برای وی به حساب می‌آید.

ارسال نظر