|
شناسه خبر: 9686

وزرای خارجه ایران و عربستان‌سعودی در عراق دیدار می‌کنند

دیدار در بغداد

در حوزه همسایگان حاشیه جنوبی خلیج‌فارس، بعد از سال۱۳۹۵ عربستان تصمیم به قطع رابطه دیپلماتیک با ایران گرفت و برخی کشورهای حوزه خلیج‌فارس در همراهی با عربستان سطح مناسبات دیپلماتیک را از سفیر به کاردار کاهش دادند.

با اقداماتی که در شروع‌به‌کار دولت جدید انجام شد کشورهای حوزه خلیج‌فارس برای تحلیف آقای رئیسی دعوت شدند و تلاش شد با برنامه‌های عملی از همه ظرفیت‌های سیاسی، دیپلماتیک و ... در تقویت مناسبات با این کشورها استفاده کنیم و حالا خبرها حاکی از آن است که این کشور درصدد افزایش رابطه دیپلماتیک خود با ایران در حد سفیر هستند. بر همین اساس، امارات و کویت اعلام کرده‌اند که قصد دارند سطح دیپلماتیک خود با ایران را افزایش دهند و برهمین اساس به‌زودی سفرای‌شان وارد تهران می‌شوند.
هفته گذشته بود که رسانه‌های عراق اعلام کردند، عربستان آمادگی دارد گفت‌وگو‌ها از فاز امنیتی وارد فاز سیاسی و علنی شود؛ موضوعی که دیروز موردتاکید «فؤاد حسین»، وزیر خارجه بغداد قرار گرفت و تاکید کرد: به‌زودی نشست‌ وزرای خارجه ایران و عربستان‌سعودی به‌صورت علنی در بغداد برگزار خواهد شد؛ موضوعی که علی‌رغم توطئه‌های غربی و عبری، «ائتلاف دوستی» درغرب آسیا در حال شکل گرفتن است و امارات و کویت سفیران جدید خود را به‌زودی به تهران می‌فرستند.
«فؤاد حسین»، وزیر امورخارجه عراق، دیروز در گفت‌وگو با شبکه «رووداو» خبر داد که نشست‌های آتی ایران و عربستان‌سعودی به‌صورت علنی در بغداد برگزار خواهد شد. وزیر خارجه عراق دراین‌باره گفت: «وزیران خارجه ایران و عربستان‌سعودی در بغداد دیدار خواهند کرد. پنج نشست تاکنون میان عربستان‌سعودی و ایران در سطح امنیتی برگزار شده است. ولیعهد سعودی از ما خواست که میزبان دیدار وزیر خارجه سعودی و همتای ایرانی او در بغداد باشیم. فؤاد حسین اضافه کرد: «ما درحال‌حاضر مشغول هستیم و زمان یک دیدار علنی میان وزیران خارجه دو کشور را مشخص خواهیم کرد. هفته گذشته بود که عراق اعلام کرد، عربستان آمادگی دارد گفت‌وگو‌ها از فاز امنیتی وارد فاز سیاسی و علنی شود.
 
تکمیل پازل دوستی بعد از سفر بایدن!
 هرچند که جو بایدن، رییس‌جمهور آمریکا در سفر اخیرش به منطقه، تلاش داشت  با افزایش تنش‌ها در رابطه بین ایران با عربستان و سایر کشورهای عرب، این کشورها را در یک حوزه اتحادی نامتجانس با رژیم‌صهیونیستی قرار دهد و میان ایران و کشورهای عربی فاصله بیندازد؛ توطئه‌هایی که با عدم همراهی کشورهای منطقه همچون عراق، مصر، قطر و... روبه‌رو شد.
 پازل دوستی کشورهای منطقه گویا در حال تکمیل شدن است و افزون بر امارات و کویت، به‌زودی شاهد دیدار وزرای خارجه عربستان و ایران خواهیم بود؛ دیداری که می‌تواند به سطح توسعه روابط کشورهای منطقه و برگزاری اجلاس دوستی و همدلی در غرب آسیا منجر شود.
حالا فصل جدیدی از روابط میان ایران و کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس شکل گرفته است. کشورهای عربی هم می‌دانند که ایران جزو لاینفکی از معادلات در منطقه است. از سوی دیگر، ایران نیز باید بازیگری موثرتری در منطقه داشته باشد تا این توطئه غرب را که می‌خواهد از ایران تصویر یک کشور غیرقابل مذاکره برای کشورهای عربی بسازد، خنثی کند.
 
تاریخچه مذاکرات ایران و عربستان
 ایران و عربستان بعد از قطع روابط دیپلماتیک دو کشور در دی‌ماه ۱۳۹۴، از فروردین ۱۴۰۰ گفت‌وگوهایی را در سطح امنیتی آغاز کرده‌اند. چهار دور این مذاکرات سال گذشته برگزار شد. دور پنجم این گفت‌و‌گوها اوایل اردیبهشت‌ماه سال جاری در بغداد برگزار شد. وزیر خارجه عراق پیش از این گفته بود بغداد همه توان خود را برای ایجاد فرصت‌های مناسب جهت حصول تفاهم بین ایران و عربستان به کار خواهد گرفت.
موضوعات سوریه و یمن ازجمله محورهای اختلافی میان طرفین نام برده می‌شود که با پایان یافتن جنگ سوریه و پیروزی محور مقاومت، این تحلیل می‌رود که با دیدار دیپلماتیک ایران و عربستان، موضوع جنگ هشت‌ساله یمن نیز به یک آتش‌بس دائمی و صلح نزدیک شود؛ چراکه یکی از شروط ایران در این نشست‌ها و دیدار با مقامات‌سعودی، صلح یمن و خارج شدن ائتلاف سعودی از سرزمین سباء بوده است.

 

ارسال نظر